Dlaczego kobieta nigdy nie kończy pracy?

Victor1558
Jedną z największych zmian społecznych na przestrzeni ostatnich dekad było zwiększenie liczby kobiet na rynku pracy. Jednak, jak ukazuje Europejski Sondaż Społeczny (ESS), chociaż coraz więcej matek i żon podejmuje pracę zawodową, podział obowiązków domowych pozostaje wciąż ten sam. Nie ma nic dziwnego w tym, że kobieta pracująca na pełen etat i odpowiedzialna za ok. 3/4 obowiązków domowych czuje, że jej praca nigdy się nie kończy. Według naukowców, sytuacja taka może być równie obciążająca dla kobiet, co dla mężczyzn…


Wpływ kobiecych obowiązków na mężczyzn
W wyniku badania okazało się, że pomimo konieczności wykonywania większości prac domowych, kobiety zatrudnione na pełen etat nie odczuwają większego konfliktu między pracą a domem niż mężczyźni spędzający w pracy taką samą liczbę godzin. Tak właściwie z badania ESS wynika, że wyrównanie podziału obowiązków najwięcej korzyści przyniosłoby nie kobietom, a mężczyznom.


Konflikt praca‒dom częściej pojawiał się u mężczyzn, których partnerki wykonywały większość prac domowych, niż u tych, którzy pomagali kobietom w prowadzeniu gospodarstwa domowego. Naukowcy przypuszczają, że mężczyźni, którzy ograniczają się jedynie do pracy zawodowej mogą czuć się winni, gdy ich partnerki same sprzątają i gotują. Powodem takiej sytuacji może być także fakt, że nierówny podział obowiązków domowych prowadzi do napięć między obojgiem ludzi.

Badanie ujawniło również, że podział obowiązków jest najbardziej sprawiedliwy w krajach nordyckich, a najmniej – w Europie Południowej. W Wielkiej Brytanii na kobietę spada 70% prac domowych, a w Grecji 80%. Najbardziej pomocni są partnerzy Szwedek, które wykonują „jedynie” 2/3 zadań związanych z prowadzeniem gospodarstwa domowego. Statystyki prezentują się nieco lepiej, gdy pod uwagę weźmiemy kobiety pracujące co najmniej 30 godzin tygodniowo.


Polscy mężczyźni konsekwentni w pracach domowych
Jak podział obowiązków wygląda w Polsce? Według Time Budget Survey 2013, nieodpłatne obowiązki domowe wykonuje 85% kobiet i 44% mężczyzn. Każda z Polek spędza na praniu, gotowaniu i sprzątaniu ok. 3 godz. 41 min dziennie, podczas gdy Polacy poświęcają na prace domowe średnio 2 godz. 19 min. Liczby te dają nam rocznie ponad 19 mld godzin w przypadku kobiet i prawie 6 mld u mężczyzn. Wnioski są jednoznaczne – w Polsce wciąż widoczna jest wyraźna dysproporcja w podziale obowiązków domowych.

Zdaniem Paula Boyle’a z Rady ds. Badań Gospodarczych i Społecznych, która sfinansowała pracę EES na terenie Wielkiej Brytanii, najnowsze badania ukazują, które zachowania i postawy są popularne w różnych częściach Europy. Dyrektor EES, Rory Fitzgerald, dodaje, że dzięki zebranym informacjom wyszczególniono różnice i podobieństwa pomiędzy poszczególnymi nacjami, dzięki czemu jeszcze bardziej wyraźne staje się zróżnicowanie regionalne. Okazało się na przykład, że recesja powiększyła polityczną i gospodarczą przepaść pomiędzy południem a północą, podczas gdy stosunek do homoseksualizmu najbardziej rozbieżny jest w krajach wschodnich i zachodnich.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

O TYM SIĘ MÓWI

0 0Elitarna grupa zaczyna szukać Woźniaka-Staraka. Jeden z nurków zdradza szczegóły
0 0Co dalej z poszukiwaniami Woźniaka-Staraka? Mamy najnowszy komentarz policji
0 0Hejterzy śmieją się z jego roli w filmie Tarantino. Jednak to Rafał Zawierucha "wygrał życie"