Nie jesz śniadań? Narażasz na niebezpieczeństwo swoje serce!

ultrakml
Naukowcy znaleźli kolejny powód, dla którego śniadanie jest najważniejszym posiłkiem dnia. Udowodnili oni, że mężczyźni, którzy regularnie zapominają o śniadaniu obarczeni są wyższym ryzykiem zawału serca i śmierci wywołanej chorobą niedokrwienną serca niż ci dostarczający organizmowi porannej dawki energii. Nie bez znaczenia dla naszego zdrowia jest także pora, o której spożywamy ostatni posiłek w ciągu dnia. Czy jedzenie śniadań i niespożywanie późnych kolacji pomoże nam uchronić się przed chorobami serca?


Posiłek na dzień dobry i na dobre zdrowie
Naukowcy przez 16 lat (1992-2008) analizowali dane dotyczące 26 902 mężczyzn w wieku 45-82 lata. Uczestnicy dostarczyli badaczom informacji dotyczących ilości oglądanej telewizji, aktywności fizycznej, problemów ze snem, jakości diety, spożycia alkoholu, historii medycznej, wskaźnika masy ciała BMI, a także czynników społecznych, takich jak status zawodowy, stan cywilny, regularność wizyt lekarskich czy obecność nałogów.


Po przeanalizowaniu danych naukowcy odkryli, że wśród uczestników, którzy przeważnie nie jadali śniadań ryzyko ataku serca lub śmierci spowodowanej chorobą niedokrwienną serca było o 27% wyższe niż w przypadku osób, które spożywały poranny posiłek. Co więcej, mężczyźni z pierwszej grupy byli młodsi, zatrudnieni na pełny etat, mniej aktywni fizycznie, nieżonaci, spożywali więcej alkoholu i palili papierosy.


Ponadto, okazało się, że uczestnicy, którzy podjadali w nocy, często po tym, jak położyli się już spać, obarczeni byli o 55% wyższym ryzykiem choroby niedokrwiennej serca niż ci, którzy spożywali kolację o normalnej porze. W czasie trwania badań, 1574 mężczyzn doświadczyło pierwszych problemów z sercem. Wyniki ukazały się na łamach magazynu „Circulation”, publikowanego przez Amerykańskie Stowarzyszenie Chorób Serca.


Specjaliści nie są pewni, w jaki sposób śniadania wpływają na ryzyko zawału serca. Przypuszczają oni, że nie spożywając porannego posiłku, czujemy się bardziej głodni w ciągu dnia i w rezultacie zjadamy większe porcje. W ten sposób organizm zmuszony jest do przetwarzania większych ilości kalorii w krótszym czasie, co powoduje wzrost poziomu cukru we krwi i zatory tętnicze.

Kiedy jeść i co jeść, aby mieć zdrowe serce
Niejedzenie śniadań może prowadzić do poważnych komplikacji zdrowotnych, takich jak otyłość, wysokie ciśnienie tętnicze krwi, podwyższony cholesterol i cukrzyca, które zwiększają ryzyko wystąpienia u chorego zawału serca – tłumaczy dr Leah E. Cahill, główny autor badania i pracownik naukowy Harwardzkiej Szkoły Zdrowia Publicznego w Bostonie. Współautor badania, dr Eric Rimm, podkreśla, że naukowcy od lat oceniają wpływ różnych rodzajów diet na zdrowie ludzkie, a nowe badanie sugeruje, że ogólne nawyki żywieniowe również mają duże znaczenie w rozwoju choroby niedokrwiennej serca i innych komplikacji układu krwionośnego.

Według badaczy, osoby spożywające regularne śniadania, zwykle zjadają o jeden posiłek dziennie więcej niż te, które unikają porannych kalorii. Oznacza to, że mężczyźni, którzy pomijali śniadania nie starali się rekompensować strat energetycznych dodatkowym posiłkiem w ciągu dnia – podkreślają specjaliści. Chociaż niektóre osoby wychodzące do pracy o pustym żołądku spożywały kolację późnym wieczorem, 75% nocnych podjadaczy stanowili mężczyźni jedzący śniadania.

Grupa badanych osób w 97% składała się z białych Europejczyków, jednak naukowcy spodziewają się podobnych wyników w przypadku kobiet i pozostałych grup etnicznych. Autorzy badania podkreślają, iż aby potwierdzić te przypuszczenia, konieczne będzie przeprowadzenie dodatkowych badań.

Podsumowując, dr Cahill radzi, aby nie zapominać o jedzeniu śniadań. Podkreśla, że niezwykle istotne jest uwzględnienie w diecie zdrowych pokarmów, dostarczających organizmowi odpowiedniego poziomu energii i składników odżywczych, takich jak białka, węglowodany, witaminy i minerały. Jako idealny przepis na zdrowe śniadanie podaje miskę płatków pełnoziarnistych lub płatków owsianych z dodatkiem orzechów i kawałków owoców.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Pisał o "tęczowej zarazie". Stał się męczennikiem na prawicy
0 0Dlaczego wierzę Jarosławowi Kaczyńskiemu