Stracił nogę w wypadku. Dla ZUS-u jest zdolny do pracy

Według ZUS 23-latek ze Słupska, który stracił w wypadku nogę, jest zdolny do pracy i nie zasługuje na rentę.
Według ZUS 23-latek ze Słupska, który stracił w wypadku nogę, jest zdolny do pracy i nie zasługuje na rentę. Fot. Artur Kubasik / Agencja Gazeta
23 – letni mieszkaniec Słupska 2 lata temu stracił nogę w wypadku. Lekarze walczyli do samego końca, ale niezbędna była jej amputacja. Życie obróciło się do góry nogami. Teraz ZUS orzekł, że Michał jest częściowo zdolny do pracy.


Michał Wiśniewski ze Słupska jechał z kolegą skuterem w miejscowości Rowy. Na liczniku ok. 50 km/h, znaleźli się na zakręcie drogi wylotowej, Michał przechylił się w prawo, a jego kolega w lewo. Skuter, zamiast skręcić, przeciął drogę na wprost i wbił się wprost pod nadjeżdżającego forda mondeo.

Chłopak po wypadku otrzymał rentę socjalną na okres 2 lat. Czas ten właśnie mija i Michał musiał stawić się ponownie na komisji. 21 sierpnia uznano go za częściowo zdolnego do pracy.

– Na spotkanie z orzecznikiem poszedłem z synem, bo wymagał pomocy. Jednak zostałem wyproszony z gabinetu pani doktor, bo syn jest dorosły. Po zakończeniu okazało się, że spytano go o wagę i wzrost, a szczegółowo nie badano nogi – opowiada Andrzej Wiśniewski, ojciec Michała na łamach serwisu gp24.pl. Stwierdzono, że Michał jest częściowo zdolny do pracy, Orzeczenie jednoznacznie wiąże się z tym, że Michał od września traci rentę socjalną w kwocie 610 zł, a także prawo do bezpłatnej opieki lekarskiej.

Chłopak obecnie ma tymczasową protezę, a jego bliscy zbierają fundusze na nowoczesną, docelową protezę. Pomaga im w tym Fundacja Janka Meli, ale droga do sukcesu jest jeszcze daleka. Bez renty z ZUS będzie jeszcze trudniej.

Ojciec chłopaka zapewnia, że odwoła się od decyzji orzecznika. Jeśli odwołanie nie przyniesie skutku, deską ratunku jest droga sądowa. Zgodnie z obowiązującym prawem renta socjalna przysługuje osobie pełnoletniej, która jest całkowicie niezdolna do wykonywania jakiejkolwiek pracy z powodu naruszenia sprawności organizmu. W myśl prawa niezdolność musi powstać przed ukończeniem 18. roku życia lub w trakcie nauki w szkole, uczelni wyższej, a przed ukończeniem ukończeniem 25. roku życia.Źródło: gp24.pl
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...