Dorosłe choroby coraz częstsze u dzieci

Bruce Eric Anderson
Cukrzyca, otyłość i nadciśnienie tętnicze przez lata występowały u osób w wieku średnim. Jednak okazuje się, że z roku na rok, na schorzenia te zapada coraz więcej dzieci. Czy pediatrzy będą musieli rozszerzyć zakres świadczonych usług?


U dzieci rośnie waga, rośnie więc i ciśnienie
Badacze z Harwardzkiej Szkoły Medycznej zauważyli, że coraz więcej dzieci oraz nastolatków cierpi z powodu podwyższonego ciśnienia tętniczego. W badaniu, opublikowanym na łamach amerykańskiego magazynu „Hypertension”, sugerują oni, że w ciągu ostatnich 13 lat odsetek pacjentów w wieku 8-17 lat, u których diagnozuje się podwyższone ciśnienie tętnicze krwi, wzrósł o 27%.


Naukowcy porównali dane pochodzące z Narodowego Badania Zdrowia i Żywienia NHANES (ang. National Health and Nutrition Examination Survey), które odbyło się w latach 1988-1994, z wynikami uzyskanymi w latach 1999-2008. W ten sposób uzyskali dostęp do informacji na temat zdrowia, nawyków żywieniowych i stylu życia uczestników na przestrzeni 20 lat. Okazało się, że w tym czasie u dzieci nastąpił znaczny wzrost wagi i powiększenie obwodu talii. Poza tym stwierdzono, że uczestnicy z najwyższym wskaźnikiem masy ciała BMI narażeni byli na dwukrotnie wyższe ryzyko problemów z ciśnieniem niż dzieci z najniższym BMI.

U dzieci nie zdiagnozowano nadciśnienia (które stwierdza się po przekroczeniu wartości 140/90), lecz podwyższone ciśnienie tętnicze krwi – ich wyniki wynosiły co najmniej 120/80. Oznacza to, że są one narażone na wystąpienie nadciśnienia w późniejszym życiu. Bernard Rosner, prof. medycyny z Harwardzkiej Szkoły Medycznej i główny autor badania podkreśla, że wysokie ciśnienie krwi jest niebezpieczne w szczególności dlatego, że najczęściej nie jesteśmy świadomi jego istnienia.


Leczenie dzieci coraz trudniejsze?
W tym roku Amerykańska Akademia Pediatrów opublikowała wytyczne odnośnie do wczesnego diagnozowania cukrzycy typu 2 u dzieci. Było to konieczne, ponieważ pediatrzy nie są doświadczeni w rozpoznawaniu i leczeniu tego typu schorzeń u swoich pacjentów. Lepiej znana jest im cukrzyca typu 1. Dr Dyan Hes, nowojorski pediatra i specjalista ds. otyłości tłumaczy, że gdy odbywał staż, cukrzyca typu 2 występowała u dzieci sporadycznie, dlatego nie udało mu się zdobyć zbyt wielu informacji na jej temat. Dziś, podobne diagnozy stały się normą – nawet w 1/3 przypadków u młodych pacjentów stwierdza się cukrzycę typu 2. Więcej o chorobie dowiesz się na abcZdrowie.pl.

Dr Hes na co dzień ma do czynienia z objawami i schorzeniami, które zwykle pojawiają się u dojrzałych pacjentów, takimi jak wysokie ciśnienie krwi, stany przedcukrzycowe, nasilone symptomy astmy, bezdech senny, bóle stawów i obrzęki mózgu spowodowane chorobliwą otyłością. A leczenie takich dolegliwości wymaga długotrwałego przyjmowania leków, które wywoływać mogą przeróżne skutki uboczne. W konsekwencji, wiele dzieci nie może uprawiać sportu ani spędzać wolnego czasu w taki sposób, jak ich zdrowi rówieśnicy – tłumaczy dr Hes. Mali pacjenci nie są już leczeni wyłącznie przed pediatrów – coraz częściej muszą odwiedzać gabinety ortopedów i kardiologów.

Co powoduje wzrost zachorowalności na dorosłe choroby wśród najmłodszych? Dr Pamela Singer z Centrum Medycznego Montefiore w Nowym Jorku jest zdania, że niektóre problemy, m.in. otyłość, podwyższone ciśnienie krwi, wysoki cholesterol i oporność na insulinę, mogą być ze sobą powiązane. Jak na razie lekarzom i badaczom nie udało się jednak sprecyzować tych związków. Wiadomo jedno – dzieci muszą odżywiać się zdrowiej.

Jednak na nasze nawyki żywieniowe wpływa nie tylko jakość spożywanego jedzenia, ale także czynniki kulturowe, społeczne i ekonomiczne, warunkujące różnorodność dostępnego pokarmu. W jednym z badań naukowcy stwierdzili, że dzieci spożywające największe ilości soli obarczone były o 36% wyższym ryzykiem rozwinięcia nadciśnienia niż ich rówieśnicy spożywający mniejsze ilości chlorku sodu. Ponad 80% spośród nich zjadało ponad 2300 mg soli dziennie, podczas gdy zalecana dawka wynosi 1500 mg. Wysoka konsumpcja soli spowodowana jest brakiem zainteresowania owocami i częstym spożywaniem jedzenia przetworzonego. Dr Hes wyraża nadzieję, że akcje promujące zdrowe żywienie wśród dzieci w końcu odniosą pozytywny skutek.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
ANETA OLENDER 0 0"Ludzie mają to gdzieś". Demontaż krzyża na Giewoncie to absurd, problem tkwi gdzie indziej
0 0Dzieci, dwie kobiety i Czech. Wiadomo, kim były osoby, które zginęły w Tatrach

TYLKO W NATEMAT

ELIZA MICHALIK 0 0Przestańcie mówić o “farmie trolli”. Oto, czym naprawdę jest afera w resorcie Ziobry
NOWE INFORMACJE 0 0Tak małżeństwo Szmydt wspólnie mogło niszczyć sędziów na Twitterze

DZIEJE SIĘ

0 0"Lodowiec cofnął się o 2 kilometry". Polak na własne oczy widział, co w Arktyce zrobiła zmiana klimatu
0 0Widać dym z kosmosu. Tak płoną lasy w Amazonii i na Syberii. To NIE JEST lokalny problem
0 0Jak ministerstwo mogło płacić za usługi trolli? Detektyw ujawnia możliwe scenariusze
SONDAŻ 0 0PiS jednak nie jest teflonowe? Tąpnięcie poparcia po wybuchu afery Piebiaka