Ryż szkodliwy dla naszych genów!

Charles Haynes
O wysokim stężeniu arszeniku w ryżu hodowanym w różnych częściach świata głośno jest już od kilku lat. Jednak dopiero teraz naukowcy dostarczyli niezbitych dowodów na to, że arszenik powodować może uszkodzenia ludzkiego materiału genetycznego, które w najgorszym przypadku prowadzić mogą do rozwoju nowotworów. Czy powinniśmy wykluczyć ryż z naszej diety?


Arszenik groźny dla chromosomów
Naukowcy z Uniwersytetu w Manchesterze we współpracy z badaczami z ośrodka Indian Institute of Chemical Biology w Kalkucie udowodnili, że ryż posiadający wysokie stężenie arszeniku wpływać może na wystąpienie uszkodzeń chromosomalnych u człowieka. Specjaliści stwierdzili, że u osób z obszaru wiejskiego Bengalu Zachodniego, spożywających duże ilości ryżu o zawartości arszeniku przewyższającej 0,2 mg/kg, częstotliwość występowania mikrojąder była większa niż w przypadku ludzi konsumujących produkt o niższym stężeniu związku.

W większości komórek ludzkich występuje jedno jądro z 46 chromosomami ludzkimi, jednak gdy którykolwiek z nich ulega uszkodzeniu, przez co nie może uczestniczyć w podziale komórkowym, staje się mikrojądrem w którejś z komórek pochodnych. Tymczasem podwyższona liczba podobnych mikrojąder została powiązana przez ekspertów z rozwojem raka.

Ryż zaszkodzi tylko niektórym ludziom?

Badanie opublikowane w magazynie „Scientific Reports” skupiło się na częstotliwości występowania mikrojąder, będących oznaką uszkodzeń chromosomalnych, u ludzi spożywających znaczne ilości ryżu. W tym celu naukowcy poddali analizie ponad 400 000 pojedynczych komórek pobranych z próbek moczu ochotników. W badaniu udział wzięły osoby o podobnych nawykach żywieniowych i zbliżonym statusie społeczno-ekonomicznym, które nie miały kontaktu z arszenikiem zawartym w innych formach pokarmu czy wodzie.

Badacze udowodnili, że spożywanie ryżu z podwyższonym stężeniem arszeniku powodowało zniszczenia materiału genetycznego u wszystkich badanych osób – mężczyzn, kobiet, palaczy i osób niepalących – ze wszystkich trzech regionów objętych obszarem badań. Naukowcy już wcześniej poznali mechanizm działania arszeniku, który spożywany był wraz z wodą ze studni w różnych częściach świata, powodując wiele komplikacji zdrowotnych, takich jak nowotwory.


Zdaniem specjalistów, odkrycie rodzi obawy o stan zdrowia ludzi z regionów, w których spożycie ryżu bogatego w arszenik jest szczególnie wysokie. Szacują oni, że problem dotyczyć może nawet kilkuset milionów osób. Sytuacja w krajach, gdzie konsumpcja ryżu jest niższa, a spożywane pokarmy różnorodne, nie została jeszcze w pełni zdefiniowana.

Ryż na cenzurowanym
Prof. David Polya, który przewodniczył zespołowi naukowców z Manchesteru, jest zdania, że obawy odnośnie do arszeniku w ryżu pojawiły się już jakiś czas temu, jednak dopiero teraz ukazano związek jego spożycia z uszkodzeniami materiału genetycznego u człowieka. W świetle najnowszych badań, sugestie wyrażane przez Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności okazują się słuszne. Już wcześniej podejrzewał on, że dopuszczalna zawartość arsenu w ryżu powinna zostać ostatecznie uregulowana.

Ryż wolny od skażeń jest produktem łatwo przyswajalnym, który dostarcza energii, witamin i błonnika miliardom ludzi na całym świecie. Jednak niewielki jego odsetek zawiera stężenie arsenu mogące prowadzić do uszkodzenia materiału genetycznego u ludzi, dla których ryż jest podstawową formą żywienia – tłumaczy prof. Polya. Specjalista jednocześnie wyraża nadzieję, że najnowsze odkrycie zwróci uwagę na konieczność wprowadzenia spójnych norm regulujących poziom arszeniku w pożywieniu, a w szczególności w ryżu.

Dr Ashok K. Giri, stojący na czele zespołu badawczego z Indii dodaje, że chociaż wysokie stężenie szkodliwych związków w ryżu może zagrażać zdrowiu ludzkiemu, ryzyko chorób wzrasta wraz z długotrwałym i regularnym spożyciem. W związku z tym odkrycie nie powinno być powodem do paniki. Problemu można uniknąć choćby poprzez zmianę strategii związanych z uprawą ryżu. Poza tym naukowcom udało się już zidentyfikować kilka jego odmian, w których poziom arszeniku jest znacznie niższy, a więc i bezpieczniejszy dla człowieka – podkreśla specjalista. Wyniki badania nie tylko umożliwią lepsze zrozumienie skutków spożywania substancji kancerogennej, jaką jest arsen, ale także pomogą naukowcom oraz właściwym organom regulacyjnym w ustaleniu odpowiedniej wartości arszeniku w pożywieniu. Jest to niezwykle ważne dla miliardów ludzi, którym ryż dostarcza 10-50% dziennego zapotrzebowania na kalorie.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
PILNE! 0 0Jest wyrok TSUE ws. Polski! To w praktyce cofa całą pisowską reformę sądownictwa
POLECAMY 0 0Nigdy się nie poddawaj – tego uczy kino. 10 tytułów, które powinien zobaczyć każdy mężczyzna
Volvo 0 0W mieście Volvo ci więcej. Kompaktowy XC40 to SUV gotowy na (prawie) wszystko
dadHERO 0 0Prawie półtora miliona złotych na polską planszówkę. Skąd ten sukces gry "Beyond Humanity:Colonies"?
0 0Najmłodsza miliarderka się bogaci. Poruszenie w świecie mody
WYWIAD 0 0"Żenujące". Były sołtys Rytla nie ukrywa, co myśli o reportażu Superwizjera o Beacie Szydło
0 0Wyrok za niski? Wnuk Wałęsy do więzienia może trafić na dłużej