Ryż szkodliwy dla naszych genów!

Charles Haynes
O wysokim stężeniu arszeniku w ryżu hodowanym w różnych częściach świata głośno jest już od kilku lat. Jednak dopiero teraz naukowcy dostarczyli niezbitych dowodów na to, że arszenik powodować może uszkodzenia ludzkiego materiału genetycznego, które w najgorszym przypadku prowadzić mogą do rozwoju nowotworów. Czy powinniśmy wykluczyć ryż z naszej diety?


Arszenik groźny dla chromosomów
Naukowcy z Uniwersytetu w Manchesterze we współpracy z badaczami z ośrodka Indian Institute of Chemical Biology w Kalkucie udowodnili, że ryż posiadający wysokie stężenie arszeniku wpływać może na wystąpienie uszkodzeń chromosomalnych u człowieka. Specjaliści stwierdzili, że u osób z obszaru wiejskiego Bengalu Zachodniego, spożywających duże ilości ryżu o zawartości arszeniku przewyższającej 0,2 mg/kg, częstotliwość występowania mikrojąder była większa niż w przypadku ludzi konsumujących produkt o niższym stężeniu związku.


W większości komórek ludzkich występuje jedno jądro z 46 chromosomami ludzkimi, jednak gdy którykolwiek z nich ulega uszkodzeniu, przez co nie może uczestniczyć w podziale komórkowym, staje się mikrojądrem w którejś z komórek pochodnych. Tymczasem podwyższona liczba podobnych mikrojąder została powiązana przez ekspertów z rozwojem raka.

Ryż zaszkodzi tylko niektórym ludziom?

Badanie opublikowane w magazynie „Scientific Reports” skupiło się na częstotliwości występowania mikrojąder, będących oznaką uszkodzeń chromosomalnych, u ludzi spożywających znaczne ilości ryżu. W tym celu naukowcy poddali analizie ponad 400 000 pojedynczych komórek pobranych z próbek moczu ochotników. W badaniu udział wzięły osoby o podobnych nawykach żywieniowych i zbliżonym statusie społeczno-ekonomicznym, które nie miały kontaktu z arszenikiem zawartym w innych formach pokarmu czy wodzie.

Badacze udowodnili, że spożywanie ryżu z podwyższonym stężeniem arszeniku powodowało zniszczenia materiału genetycznego u wszystkich badanych osób – mężczyzn, kobiet, palaczy i osób niepalących – ze wszystkich trzech regionów objętych obszarem badań. Naukowcy już wcześniej poznali mechanizm działania arszeniku, który spożywany był wraz z wodą ze studni w różnych częściach świata, powodując wiele komplikacji zdrowotnych, takich jak nowotwory.


Zdaniem specjalistów, odkrycie rodzi obawy o stan zdrowia ludzi z regionów, w których spożycie ryżu bogatego w arszenik jest szczególnie wysokie. Szacują oni, że problem dotyczyć może nawet kilkuset milionów osób. Sytuacja w krajach, gdzie konsumpcja ryżu jest niższa, a spożywane pokarmy różnorodne, nie została jeszcze w pełni zdefiniowana.
Trwa ładowanie komentarzy...
POLECAMY 0 0"Cały dom robi we wiadra". Sławojki i wychodki w środku polskiego miasta
0 0Przekop Mierzei przyciąga turystów. Nie wszyscy się cieszą
0 0Będzie nowy serial w świecie "Star Wars". Jest mroczny zwiastun