Jak tłuszcz wpływa na ryzyko osteoporozy?

Geoff Peters 604
Już od dłuższego czasu specjaliści alarmują, iż nadmiar tłuszczu w okolicy brzucha zwiększa ryzyko rozrzedzenia kości, a problem ten dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn. W najnowszym badaniu naukowcy odkryli jednak, że podobny skutek wywołać może zbyt duża ilość tłuszczu otaczającego wątrobę i mięśnie. Czyżby badacze dostarczyli kolejnego powodu, dla którego warto zadbać o aktywność fizyczną?


Tłuszcz w organizmie zwiększa ryzyko osteoporozy
Naukowcy stwierdzili, że osoby otyłe, u których wykryto zwiększoną ilość tłuszczu w obrębie wątroby, tkanki mięśniowej i we krwi, posiadają także wyższy poziom tłuszczu w szpiku kostnym, co zwiększa ryzyko osteoporozy. Niegdyś uważano, iż nadmierna waga chroni przed rozrzedzeniem kości, jednak w świetle najnowszych badań okazuje się, że to nieprawda – tłumaczy dr Miriam A. Bredella, radiolog w Szpitalu Generalnym w Massachusetts i adiunkt radiologii w Harwardzkiej Szkole Medycznej w Bostonie.


Podczas gdy poprzednie badania skupiały się głównie na związku trzewiowej tkanki tłuszczowej z gęstością mineralną kości, w najnowszym eksperymencie zwrócono uwagę na zawartość tłuszczu w szpiku, czyli tkance, która znajduje się w kościach i wytwarza komórki macierzyste. Dr Bredella tłumaczy, iż jej zespół badawczy poddał analizie szpik kostny, ponieważ to właśnie w nim komórki macierzyste mogą przekształcić się w odpowiedzialne za formację kości osteoblasty lub komórki tłuszczowe. Kolejnym celem badania było określenie związku między tłuszczem w szpiku kostnym a tłuszczem w mięśniach i wątrobie.

Naukowcy stwierdzili także, że na ilość tłuszczu w szpiku kostnym wpływ mają trójglicerydy, czyli rodzaj tłuszczu znajdujący się we krwi. Podejrzewa się, że sytuacja ta wynika z faktu, iż stymulują one osteoklasty, czyli komórki, które rozpuszczają tkankę kostną. Autorzy badania podkreślają konieczność przeprowadzenia dodatkowych badań mających na celu określenie mechanizmów stojących za różnicowaniem się komórek macierzystych. Dr Bredella tłumaczy, że ważną rolę w tym procesie odgrywać mogą cytokiny, czyli cząsteczki wpływające na przekształcenie komórek macierzystych w tłuszcz.

Osteoporoza dotyka także mężczyzn
Kilka miesięcy temu dr Bredella wzięła udział w badaniu, w wyniku którego stwierdzono, że nadmiar tłuszczu zwiększa ryzyko osteoporozy nie tylko u kobiet, ale i u mężczyzn. Naukowcy dowiedli, iż otyłość trzewiowa u badanych może mieć związek z rozrzedzeniem kości i ich osłabieniem. Jak dotąd otyłość łączona była z występowaniem takich problemów zdrowotnych, jak choroby układu krążenia, cukrzyca, wysoki poziom cholesterolu, astma, bezdech senny czy schorzenia stawów. Jednak utrzymywano, że pomimo wysokiej wagi, mężczyźni znajdują się w grupie niskiego ryzyka rozrzedzenia kości. Jak podkreśla specjalistka, większość badań nad osteoporozą skupiała się na kobietach. Uważano, że mężczyźni, w szczególności otyli, chronieni są przed schorzeniem.

Wyniki badania w dużej mierze zdziwiły naukowców. To, że zawartość tłuszczu trzewiowego i brzusznego w ciele miała związek z wytrzymałością kości mężczyzn, wydało się im normalne. Jednak okazało się także, że uczestnicy otyli, posiadający dużą ilość tłuszczu trzewiowego, narażeni byli na złamania kości w większym stopniu niż ci, którzy posiadali zbliżone BMI, jednak mniejszą ilość tłuszczu trzewiowego. Więcej informacji na temat osteoporozy zdobyć można na abcZdrowie.pl.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
POLECAMY 0 0"Cały dom robi we wiadra". Sławojki i wychodki w środku polskiego miasta
0 0Przekop mierzei przyciąga turystów. Nie wszyscy się cieszą
0 0Będzie nowy serial w świecie "Star Wars". Jest mroczny zwiastun

TRAGEDIA W TATRACH

ANETA OLENDER 0 0"Ludzie mają to gdzieś". Demontaż krzyża na Giewoncie to absurd, problem tkwi gdzie indziej
0 0Dzieci, dwie kobiety i Czech. Wiadomo, kim były osoby, które zginęły w Tatrach

TYLKO W NATEMAT

ELIZA MICHALIK 0 0Przestańcie mówić o “farmie trolli”. Oto, czym naprawdę jest afera w resorcie Ziobry
NOWE INFORMACJE 0 0Tak małżeństwo Szmydt wspólnie mogło niszczyć sędziów na Twitterze

DZIEJE SIĘ

0 0"Lodowiec cofnął się o 2 kilometry". Polak na własne oczy widział, co w Arktyce zrobiła zmiana klimatu
0 0Widać dym z kosmosu. Tak płoną lasy w Amazonii i na Syberii. To NIE JEST lokalny problem