Krótsza praca nie czyni nas szczęśliwszymi

bark
W 2004 roku w Korei Południowej wprowadzono nowe prawo, dzięki któremu sobota stała się dniem wolnym od pracy, a tygodniowy wymiar czasu pracy obniżył się z 44 do 40 godzin. Wydawać by się mogło, że są to zmiany na lepsze – ludzie będą mieli więcej czasu na relaks, branża rozrywkowa rozkwitnie, a wypoczęty pracownik będzie mniej narażony na urazy w zakładzie pracy i bardziej produktywny. Jednak, zdaniem naukowców z Uniwersytetu w Seulu, reforma nie przyniosła tak wielkich korzyści, jak przypuszczano.


Skrócenie czasu pracy nie zawsze korzystne
Robert Rudolf z Uniwersytetu w Seulu przyjrzał się wynikom kompleksowego badania narodowego przeprowadzonego w miejskich gospodarstwach domowych w Korei w latach 1998–2008, które nosiło nazwę „Korean Labor and Income Panel Survey”. Zdaniem ankietowanych nowa polityka nie przyniosła większej satysfakcji z życia ani kobietom, ani mężczyznom, chociaż pracujące matki i żony nieco bardziej doceniały zmiany. Jako że zmagają się one z koniecznością dzielenia czasu między obowiązki zawodowe i domowe, zauważyły rzeczywistą korzyść ze skrócenia tygodniowego wymiaru czasu pracy.

Chociaż pełnoetatowi pracownicy, w szczególności kobiety, byli wdzięczni za wprowadzone zmiany, nie miały one istotnego wpływu na odczuwaną satysfakcję z życia i pracy. Wynikało to z faktu, że więcej czasu spędzanego w domu w wielu przypadkach wiązało się z większym stresem w pracy. Okazało się bowiem, że zakres pełnionych przez pracowników obowiązków pozostał ten sam lub wręcz się zwiększył, a w niektórych firmach pracodawcy skrócili długość urlopu wypoczynkowego.

Badanie przeprowadzone pod przewodnictwem Roberta Rudolfa jako pierwsze oceniło wpływ narzuconego odgórnie ograniczenia czasu pracy na subiektywny dobrostan pracowników i ich rodzin. Jego wyniki sugerować mogą nieprawdziwość przypuszczenia, że dłuższy czas pracy ma niekorzystny wpływ na szczęście pracowników. Z drugiej strony, odkrycie może wskazywać na fakt, że zwiększona intensywność pracy, wynikająca ze skrócenia jej tygodniowego wymiaru do 40 godzin, całkowicie równoważy jakiekolwiek korzyści z podobnych zmian. Jeżeli drugie przypuszczenie okaże się prawdziwe, samo ograniczenie czasu pełnienia obowiązków zawodowych nie wystarczy, aby sprawić, że pracownicy będą szczęśliwsi.


Jaki tryb pracy przynosi nam najwięcej korzyści?
Czy w takim razie powinniśmy polubić długie godziny pracy? Nie jest to do końca jasne. Odpowiedź w dużej mierze zależy od wykonywanego przez nas zawodu. Jeżeli dany pracownik musi wykazać się kreatywnością, na pewno przyda mu się przerwa na lunch z kolegami, podczas gdy nie jest to aż tak ważne dla księgowego, który operuje liczbami i dokonuje zestawień danych. Tryb pracy jest także zależny od kultury – w Stanach Zjednoczonych ludzie są zachęcani do korzystania z przerw w czasie pracy, celem złagodzenia stresu.

Wprowadzanym w wielu krajach rozwiązaniem jest elastyczny czas pracy. Badacze z Cochrane Collaboration (niezależnej międzynarodowej organizacji non-profit, która dąży do ułatwienia podejmowania właściwych decyzji odnośnie do postępowania medycznego) stwierdzili, że taki tryb pracy jest korzystny dla zdrowia, w szczególności psychicznego, a także wpływa na jakość snu i ciśnienie tętnicze. Do podobnych wniosków doszli oni po analizie wyników 10 badań przeprowadzonych na 16 603 osobach i skupiających się na różnych rodzajach pracy w elastycznych godzinach. Jeden z eksperymentów ukazał, że policjanci, którzy mieli możliwość zmiany godziny, o której zaczynali służbę, cieszyli się znacznie lepszym zdrowiem psychicznym niż ich współpracownicy, którzy pracę zaczynali o wyznaczonej odgórnie godzinie.

Elastyczne godziny pracy wydają się być bardziej korzystne dla zdrowia i dobrostanu pracowników, jeżeli mogą oni samodzielnie kontrolować swój tryb pracy – twierdzi główna autorka przeglądu badań, Clare Bambra z Instytutu Badawczego na Uniwersytecie w Durham. Chociaż w celu potwierdzenia wyników badania konieczne jest zebranie dodatkowych dowodów, odkrycie z całą pewnością dostarcza pracownikom i pracodawcom tematu do zastanowienia – dodaje Bambra.

Więcej informacji na temat wpływu pracy na samopoczucie i zdrowie człowieka znajdziesz na abcZdrowie.pl.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0"Chodziło o to, by mężczyźni odzyskali godność". Tomasz Raczek szczerze o zamknięciu "Playboya"
0 0Przestajemy zwracać uwagę na cenę i smak. Zaczyna się liczyć co innego
Zysk 0 0Mówią, że to polska "Gra o tron". Za nami premiera kolejnej części piastowskiej sagi
Brita 0 0Co powinno pić dziecko? Dobrą wodę znajdziesz nie tylko na sklepowych półkach
0 0"Chętnie przeproszę". Dziwny wpis kobiety, która oskarżyła Grodzkiego
0 0Marszałek Grodzki odpowiada na materiał TVP. Mówi o "drodze sądowej"
FELIETON MICHALIK 0 030-krotność ZUS, czyli tak PiS chce karać za rozum i kwalifikacje
INN:Poland 0 0ZUS vs. przedsiębiorcza matka: 9 lat składek to za mało, by pójść na zwolnienie
0 0Lewica pod rękę z PiS i przeciw Gowinowi. Słowa Zawiszy zaskakują
0 0"Nikt nigdy nie pytał". Kandydat na ministra o braku wyższego wykształcenia
0 0Jest szczepionka przeciwko eboli. Na razie może eksperymentalnie pomóc w zwalczeniu epidemii
0 0Myślisz, że to lenistwo, a to depresja. 10 objawów choroby, których nie rozumie otoczenie