Osoby samodzielnie opłacające składki zdrowotne odzyskają część pieniędzy

Kevin Lowry / USFWS
Szacuje się, że ubezpieczeniem zdrowotnym nie jest objętych nawet 3 mln Polaków. Ci, którym podobnych świadczeń nie zapewnia pracodawca czy Urząd Pracy, mogą zostać objęci dobrowolnym ubezpieczeniem zdrowotnym. Wiele osób jednak odstrasza jego koszt, który często uzupełniany jest o dodatkową opłatę związaną z okresem przerwy w opłacaniu składek. Dlatego też dobrą wiadomością dla nieubezpieczonych jest możliwość odpisania dobrowolnych składek od podatku, co pozwala odzyskać nawet 86% ich wartości.


Ile wynosi składka na dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne?
Dobrowolne ubezpieczenie skierowane jest do osób, które nie są objęte składkami na ZUS, a więc i składką zdrowotną, a chciałyby uzyskać gwarantowaną dzięki niej opiekę medyczną. Są to przede wszystkim ludzie zatrudnieni na podstawie umowy o dzieło, uzyskujący dochody z najmu lub znajdujący się na bezpłatnym urlopie. Wysokość dobrowolnej składki nie jest stała – zależy od średniej wysokości wynagrodzenia miesięcznego w sektorze przedsiębiorstw, obliczonej dla ubiegłego kwartału. Jako że w II kwartale (od kwietnia do czerwca) 2013 roku przeciętne wynagrodzenie wynosiło 3 788,26 zł, a minimalna składka zdrowotna stanowi 9% tej podstawy, w III kwartale 2013 roku, czyli od lipca do września, do NFZ-u trzeba było wpłacać 340,94 zł miesięcznie.


Należy także pamiętać, że w przypadku, gdy przerwa w opłacaniu składek na ubezpieczenie zdrowotne była dłuższa niż 3 miesiące, trzeba ponieść dodatkową opłatę, zależną od długości tego okresu. Minimalna jej wysokość, obliczona na podstawie przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w II kwartale 2013 roku, to 757,65 zł – w przypadku zwłoki trwającej kwartał. Gdy osoba pozostawała nieubezpieczona przez przeszło 10 lat musi wnieść opłatę wynoszącą 7 576,52 zł. Jeżeli zdecydujemy się na dobrowolne ubezpieczenie, konieczne będzie objęcie nim także pozostałych nieubezpieczonych członków rodziny – np. dzieci i małżonka – co na szczęście nie powoduje wzrostu wysokości składki.


Ile można odpisać od podatku?
Po rozliczeniu z Urzędem Skarbowym wrócić do nas może nawet 86% wartości opłacanego dobrowolnie ubezpieczenia. Przy założeniu, że składka minimalna wynosi 9%, od podatku można odpisać 7,75% podstawy, co przy składce równej 340,94 zł oznacza zwrot równowartości 293,59 zł. Chociaż składkę od podatku odliczyć może praktycznie każdy, nie każdemu będzie się to w równym stopniu opłacać. Zasadniczo to, ile do nas wróci, zależy od tego, ile zarobimy. Przy założeniu, że wysokość składki miesięcznej do odliczenia wynosić będzie tyle co w III kwartale, czyli 293,59 zł, ich roczna suma osiągnie wartość bliską 3,5 tys. zł. Aby uzyskać całą kwotę zwrotu z podatku, musi zostać go co najmniej tyle po wszelkich odliczeniach.


Oznacza to, że pracownik zatrudniony w oparciu o umowę o dzieło, gdzie koszt uzyskania przychodu równy jest 50%, musiałby zarabiać średnio 3,2 tys. złotych miesięcznie. Jeżeli dojdzie do tego ulga podatkowa na dziecko – 4,3 tys. zł. W przypadku braku dodatkowych odliczeń, dochód miesięczny musiałby wynieść ok. 2 tys. zł, a wraz ze wspomnianą ulgą – 2,7 tys. zł. Przy niższych miesięcznych dochodach nie będzie możliwości uzyskania pełnej kwoty zwrotu, a więc składka na dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne będzie dla takiej osoby proporcjonalnie droższa.

Jak zdobyć dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne?
Osoba, która pragnie zostać objęta dobrowolnym ubezpieczeniem zdrowotnym, powinna zgłosić się do NFZ-u z dokumentem tożsamości, a także dokumentem potwierdzającym ostatni okres ubezpieczenia, takim jak zaświadczenie od pracodawcy o opłacaniu składek na ubezpieczenie zdrowotne czy zaświadczenie o fakcie ubezpieczenia z Urzędu Pracy. Dodatkowo konieczne jest złożenie specjalnego wniosku o dobrowolne objęcie ubezpieczeniem zdrowotnym i złożenie podpisu na 2 egzemplarzach umowy. Jeżeli istnieje taka konieczność, przed zawarciem umowy należy wnieść opłatę dodatkową na numer konta oddziału wojewódzkiego NFZ, widniejący w jej treści. Na wniosek osoby pragnącej przystąpić do dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego, dyrektor oddziału może rozłożyć wartość dopłaty na maksymalnie 12 rat.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
DADHERO.PL 0 0Seks byłby dużo fajniejszy, gdyby faceci o tym pamiętali. 10 rzeczy, które obniżają kobietom libido
O TYM SIĘ MÓWI 0 0Masz "powyborczego doła" po zwycięstwie PiS? Psycholożka radzi, co trzeba zrobić
0 0Cyfrowi kryminaliści spuszczają nam spory łomot. "Ale mamy coś, czego nie mają oni"
NEWSWEEK 0 0Dlaczego faceci w Polsce stracili ochotę na seks? Powodów jest mnóstwo, ale jeden najważniejszy

MAMADU

0 0Rodzicielska wpadka prezesa PSL? Panie Władysławie, czas posłuchać internautów!
0 0Jakie wesele – takie małżeństwo? Od tej rzeczy zależy, jak długo będziecie razem

POLECAMY

KINO 0 0Widziałem ostatni film Piotra Woźniak-Staraka. Aż trudno uwierzyć, że to polska produkcja
0 0"Daleko mi do ideału, ale lubię pomagać ludziom". Rinke Rooyens o nowym programie i ojcostwie
0 0"Cierpią w samotności". Codziennie 12 polskich mężczyzn popełnia samobójstwo
0 0"Syn chce być na zaprzysiężeniu, a ma zakaz wstępu". Jest decyzja Sejmu ws. Hartwicha
0 0"Prosili: zróbcie coś dla moich dzieci". Ta partia czekała 15 lat, żeby dostać się do Sejmu