Pracoholicy narażeni na poważne choroby

Victor1558
Praca po godzinach może w poważny sposób odbić się na naszym zdrowiu – podkreślają naukowcy z Uniwersytetu Stanowego w Kansas. Chociaż nie od dziś wiadomo, że nadliczbowe godziny pracy mają niekorzystny wpływ na organizm ludzki, specjalistom udało się udokumentować związek między pracoholizmem a pogorszeniem stanu fizycznego i psychicznego badanych.


Skąd bierze się pracoholizm?
Zespół badawczy pod przewodnictwem Sarah Asebedo wyciągnął podobne wnioski po analizie badania „National Longitudinal Survey of Youth”, które rozpoczęło się w 1979 roku. W jego ramach co roku aż do 1994 roku zbierano informacje na temat 12 686 młodych mężczyzn i kobiet. Obecnie badanie odbywa się w cyklu dwuletnim. Specjaliści skupili się na wpływie długich godzin pracy na samopoczucie pracoholików. Odkryli, że pracoholizm, definiowany jako poświęcanie na pracę zawodową więcej niż 50 godzin tygodniowo, związany był z obniżeniem samopoczucia fizycznego, co wynikało z nieregularnych posiłków, a także z pogorszeniem stanu psychicznego, który określono na postawie występowania objawów typowych dla depresji.


Od dawna przypuszczano, że nadliczbowe godziny pracy mogą w negatywny sposób wpływać na samopoczucie pracowników. Jednak jak dotąd nie istniały dowody, które mogłyby potwierdzić tę tezę – tłumaczy Asebedo. Aby zrozumieć, dlaczego ludzie pracują tak długo pomimo świadomości związanych z pracoholizmem komplikacji zdrowotnych, naukowcy wykorzystali teorię alokacji czasu Gary’ego S. Beckera („Gary S. Becker's Theory of the Allocation of Time”), czyli analizę matematyczną służącą zmierzeniu kosztów czasu. Według Asebedo traktuje ona koszt czasu jak produkt rynkowy, sugerując, że im więcej dana osoba zarabia, tym więcej będzie pracować. Jeżeli nie angażuje się ona w aktywność związaną z obowiązkami zawodowymi, ponosi koszt związany ze spędzaniem czasu w inny sposób. Nawet jeżeli pracoholik jest świadomy konsekwencji zdrowotnych swoich działań i tak będzie pracował, ponieważ koszt wynikający ze zmniejszenia liczby przepracowanych godzin przewyższa, w jego mniemaniu, możliwie szkody fizyczne i psychiczne organizmu.


Zdaniem Asebedo, teoria Beckera sugeruje, że nadliczbowe godziny pracy nie tylko czynią daną osobę bogatszą, ale także sprawiają, że ma ona mniej czasu na wydawanie ciężko zarobionych pieniędzy. W ten sposób, wraz ze zwiększającym się dochodem, pracownik poświęca na obowiązki zawodowe coraz więcej czasu, wykształcając niezdrowe nawyki.


Kto spędza w pracy najwięcej czasu?
Sarah Asebedo na co dzień zajmuje się zarządzaniem majątkami inwestorów akredytowanych w Edinie, a przeprowadzone badanie miało jej pomóc skuteczniej doradzać klientom w sprawach zawodowych. Przestrzega ona pracoholików przed negatywnym wpływem nadliczbowych godzin pracy na zdrowie psychiczne i fizyczne. Podpowiada im także, w jaki sposób mogą złagodzić szkodliwe skutki pracoholizmu lub zapobiegać im w najbardziej pracowitych okresach.

Świadomość zagrożeń związanych z pracoholizmem jest ważna z punktu widzenia planowania finansowego i doradztwa personalnego – twierdzi Asebedo. Pozwala ona zrozumieć powody, dla których klienci odczuwają stres. Czasem trzeba wejść nieco głębiej w ich życie zawodowe. Niekiedy okazuje się, że nie lubią oni swojej pracy i odczuwają potrzebę zmiany, jednak powstrzymują ich względy finansowe.

Specjaliści ostrzegają, że problem pracoholizmu najczęściej dotyka właścicieli firm oraz osób wykonujących wolne zawody. Obowiązkom zawodowym nadmiernie poświęcają się także osoby przesadnie ambitne i perfekcjoniści. Lekarze wskazują na fakt, że u ludzi przepracowanych rozwinąć się mogą zaburzenia emocjonalne, a po dłuższym czasie wzrasta ryzyko rozwinięcia chorób. Pracoholicy często cierpią z powodu zaburzeń snu czy problemów natury intymnej. Szczególnie narażeni są także na schorzenia układu pokarmowego, które z czasem przekształcają się w stany przewlekłe. Należy pamiętać, że nadliczbowe godziny pracy wpływają negatywnie na więzi rodzinne i społeczne. Szacuje się, że pracoholizm dotykać może nawet kilkunastu procent ludzi aktywnych zawodowo. Więcej o skutkach uzależnienia od pracy przeczytasz na abcZdrowie.pl.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...