Co jeść, aby uniknąć udaru?

CeresB
Wiele mówi się o korzystnym wpływie diety śródziemnomorskiej, składającej się głównie z ryb, oliwy z oliwek, węglowodanów złożonych i orzechów, na funkcjonowanie układów krwionośnego i odpornościowego. Kolejnego powodu, dla którego warto zainteresować się tą dietą, dostarczyli hiszpańscy i amerykańscy naukowcy, którzy twierdzą, że oddziałując na wariant genu związany z rozwojem cukrzycy typu 2, może ona w znacznym stopniu ograniczyć ryzyko udaru mózgu. Odkrycie to ma ogromne znaczenie dla nutrigenomiki, czyli dziedziny nauki zajmującej się związkiem żywienia z aktywnością genów oraz ich wpływem na zdrowie człowieka, a w szczególności na ryzyko zachorowania na schorzenia przewlekłe.


Znaczenie diety w profilaktyce udaru mózgu
Naukowcy z amerykańskiego ośrodka badawczego Jean Mayer USDA Human Nutrition Research Center on Aging (USDA HNRCA) na Uniwersytecie Tufts oraz z hiszpańskiego CIBER Fisiopatología de la Obesidad y Nutriciόn postanowili sprawdzić, czy uwarunkowania genetyczne przyczyniają się do poprawy parametrów związanych z funkcjonowaniem układu krążenia, stwierdzonej na drodze wcześniejszych badań nad skutkami stosowania diety śródziemnomorskiej, noszących nazwę Prevencion con Dieta Mediterranea (PREDIMED). Owe badania miały miejsce w Hiszpanii i obejmowały ponad 7000 uczestników obu płci. Część z nich poproszono o stosowanie diety śródziemnomorskiej, podczas gdy pozostali spożywali dania niskotłuszczowe. Wszystkie osoby przez niemalże 5 lat poddawano także badaniom, mającym na celu określenie ryzyka chorób układu krążenia, udaru mózgu i zawału serca.

Jak podkreśla José M. Ordovás, główny autor badania i dyrektor Laboratorium Żywienia i Genomiki w ośrodku USDA HNRCA, badanie PREDIMED dostarcza najsilniejszych jak dotąd dowodów na istnienie związku diety z ryzykiem udaru mózgu. Analiza zależności między spożywanymi pokarmami, genetyką i zagrażającymi życiu problemami z sercem pozwala sądzić, że wraz z wykształceniem zdrowych nawyków żywieniowych możliwe jest ograniczenie ryzyka rozwinięcia wielu chronicznych chorób.

Zalety stosowania diety śródziemnomorskiej
W czasie eksperymentów naukowcy poddali analizie wariant genu TCF7L2, o którym wiedziano, że zaangażowany jest w metabolizm glukozy, jednak jego wpływ na ryzyko rozwinięcia chorób układu krwionośnego pozostawał nieznany. Ok. 14% uczestników badania PREDIMED posiadało dwie kopie owego wariantu genetycznego i obarczonych było podwyższonym ryzykiem zachorowania. Okazało się, że stosowanie diety śródziemnomorskiej zmniejszyło prawdopodobieństwo wystąpienia udaru mózgu u osób wyposażonych w dwie kopie genu. Jak tłumaczy Ordovás, ryzyko obniżyło się do poziomu typowego dla osób z jedną kopią lub brakiem wspomnianego wariantu genetycznego. Wyniki wśród uczestników stosujących dietę niskotłuszczową były odmienne – osoby wyposażone w dwie kopie wariantu wykazywały prawie trzykrotnie wyższe ryzyko wystąpienia udaru, w porównaniu z badanymi posiadającymi jedną lub nieposiadającymi żadnej kopii wariantu genetycznego.


Aby sprawdzić, jak żywili się uczestnicy badania PREDIMED przed jego rozpoczęciem, naukowcy przyjrzeli się kwestionariuszom dietetycznym, wypełnionym przez badanych. Odkryli, że dieta śródziemnomorska kompensowała uwarunkowania genetyczne. W przypadku rzetelnego stosowania się do zaleceń diety, posiadanie dwóch kopii wariantu genetycznego nie miało znaczącego wpływu na poziom glukozy we krwi na czczo. Sytuacja wyglądała podobnie, jeżeli chodzi o 3 inne wskaźniki ryzyka chorób układu krążenia – poziom cholesterolu we krwi, niską gęstość lipoprotein oraz trójglicerydów. Z drugiej strony, te same czynniki ryzyka były znacznie wyższe u osób z dwoma kopiami wariantu genetycznego, które nie zawsze przestrzegały diety.

Autorzy badania stwierdzili także, że na wyniki badania większego wpływu nie miały zmienne, takie jak wskaźnik masy ciała BMI, choroby serca czy przyjmowanie leków na cukrzycę. Specjaliści podkreślają jednak, że konieczne jest przeprowadzenie dodatkowych testów w celu określenia mechanizmów, które mogą mieć związek z zaobserwowanymi zależnościami. Zamierzają oni także znaleźć pozostałe interakcje między dietą i genami, wpływające na ryzyko udaru mózgu i zawału serca.

Więcej o diecie śródziemnomorskiej przeczytać można na abcZdrowie.pl.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Przez dwa miesiące byłam streamerką gier. Oto, czego się nauczyłam
JANDA 0 0Kremy z kolagenem: nie bierz pierwszego lepszego. To skomplikowany składnik
dadHERO 0 0Prawie półtora miliona złotych na polską planszówkę. Skąd ten sukces gry "Beyond Humanity:Colonies"?
0 0Polskiej szkole przydaliby się tacy nauczyciele. "Stowarzyszenie Umarłych Poetów" w teatrze
WYWIAD 0 0Dlaczego faceci nie chcą seksu. Seksuolożka wylicza powody i radzi, jak to zmienić
0 0Słynna fabryka ogłasza zwolnienia grupowe. Miśnieńska porcelana walczy o przetrwanie