Psychoterapia coraz mniej popularna

ThisParticularGreg
Jak wskazują wyniki licznych badań, poszczególne terapie psychospołeczne mają pozytywny wpływ na często spotykane problemy psychiczne, takie jak lęki czy depresja, a pacjenci często preferują psychoterapię zamiast środków farmakologicznych. Mimo wszystko coraz więcej chorych leczonych jest wyłącznie przy pomocy leków. Kwestią tą postanowili zająć się psychologowie, którzy w specjalnym wydaniu magazynu „Clinical Psychology Review” poddali analizie spadek popularności psychoterapii.


Psychoterapia wypierana przez leki
Podobnie jak pacjenci, psychoterapia zmaga się z wieloma trudnościami. Jak twierdzą Brandon Gaudiano i Ivan Miller, profesorowie psychiatrii i zachowań ludzkich na Uniwersytecie Browna, społeczność psychoterapeutyczna nie dookreśliła, na czym polegają stosowane przez nią praktyki i nie poparła ich wystarczającymi dowodami naukowymi, podczas gdy udało się to producentom leków i lekarzom je przepisującym. Jako że amerykański system zdrowia i ubezpieczeń zdrowotnych faworyzuje praktyki sprawdzone i nauki oparte na biologii, psychoterapia traci na popularności wśród lekarzy, ubezpieczycieli i prawodawców.


W latach 1998–2007 odsetek pacjentów poddawanych psychoterapii w ośrodkach zdrowia psychicznego spadł z 15,9% do 10,5%, podczas gdy liczba chorych otrzymujących leczenie farmakologiczne wzrosła z 44,1% do 57,4% – podają naukowcy w przeprowadzonym wcześniej badaniu. Z 40% do 37% zmniejszył się także odsetek osób cierpiących na depresję, które uzyskują leczenie zarówno psychoterapeutyczne, jak i farmaceutyczne. Niegdyś z terapii psychospołecznej korzystała ponad połowa takich pacjentów.


Korzyści niesione przez psychoterapię
Gaudiano i Miller powołują się na liczne badania, z których wynika, że niektóre formy psychoterapii – poznawczo-behawioralna, interpersonalna, rodzinna czy krótkoterminowa terapia psychodynamiczna – posiadają potwierdzoną skuteczność wśród pacjentów z objawami depresji lub lęku. Gdy stosowane są wraz z lekami, przynoszą wiele korzyści także w przypadku schizofrenii i innych poważniejszych schorzeń. Niektóre testy wskazują nawet na fakt, że poszczególne interwencje psychospołeczne mogą dostarczać dłużej utrzymujących się efektów niż środki farmakologiczne. Zdaniem psychologów, największym problemem psychoterapii nie jest brak dowodów na jej skuteczność, a brak akceptacji tych dowodów, które posiadamy.


Terapeuci, w odróżnieniu od lekarzy, mogą pochodzić z różnorodnych ośrodków szkoleniowych oraz stosować wiele form terapii, niezależnie od tego, czy ich skuteczność jest poparta dowodami czy nie. Tymczasem leki nie mogą dotrzeć do konsumenta bez podstawowych testów bezpieczeństwa i efektywności.

Jak wskazują Gaudiano i Miller, wielu terapeutów większą wagę przywiązuje do intuicji i doświadczenia niż do bazy dowodowej. Wyznaczenia wytycznych dotyczących leczenia psychospołecznego podjęły się Amerykańskie Towarzystwo Psychologiczne (American Psychological Association) oraz Amerykańskie Towarzystwo Psychiatryczne (American Psychiatric Association), które działania w tym kierunku rozpoczęły odpowiednio w 2010 i 1991 roku.

Potrzeba zmian w środowisku psychoterapeutycznym
Podczas gdy wielu psychoterapeutów spierało się lub całkowicie odrzuciło poparte dowodami praktyki, na spadek popularności psychoterapii wpłynęło także wiele czynników od nich niezależnych. Gaudiano i Miller wspominają chociażby o przeprowadzonych w dobrej wierze, lecz nieskutecznych, kampaniach mających na celu uświadomienie społeczeństwu, że choroba psychiczna ma odmienny charakter od schorzeń fizycznych, w związku z czym wymaga innych środków terapeutycznych.

Producenci leków wydają miliardy dolarów na reklamy skierowane bezpośrednio do konsumentów, wpływając na to, o co pacjenci proszą swoich lekarzy. Jak stwierdzili badacze w artykule opublikowanym w 2007 roku w magazynie „PharmacoEconomics”, leki przeciwdepresyjne otrzymuje 15-krotnie więcej osób bez depresji, niż tych zmagających się ze schorzeniem.

Jak podsumowują autorzy raportu, psychoterapeuci powinni promować wyniki badań naukowych dotyczących ich praktyk, nawet jeżeli wiązać się to będzie z faworyzowaniem poszczególnych form leczenia psychospołecznego. W ten sposób więcej pacjentów nalegać będzie na zastosowanie tej właśnie metody terapii. Kolejnym krokiem powinno być przekonanie lekarzy, ubezpieczycieli i ustawodawców, że podejście psychospołeczne do najczęściej występujących problemów psychicznych, takich jak depresja, jest i opłacalne, i sprawdzone.

Więcej o zaletach psychoterapii przeczytasz na abcZdrowie.pl.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0"Widzę histerię". To on forsuje zakaz edukacji seksualnej, który tak bulwersuje Polaków

DADHERO.PL

0 0Nie masz pojęcia, jak wychować swoją córkę? Tato, oto 10 złotych rad specjalnie dla Ciebie
0 0Dobry zegarek nie musi być "Swiss Made". Fajne czasomierze powstają i w innych krajach Europy
Jaguar 0 0Duży, dostojny i w świetnej cenie. Tego SUV-a kupisz już za 1452 zł netto miesięcznie

NA ŚWIECIE

0 0Podobno w domu jest spokój. Do nowego Sejmu weszli ojciec oraz syn – i są w różnych partiach!
0 0"Jestem skłonny startować w wyborach na szefa PO". Pierwszy polityk rzuca wyzwanie Schetynie
MOTO 0 0Czy McLaren naprawdę jest tak kosmiczny, jak wygląda? W środku od razu zaskakuje jedna rzecz
POPKULTURA 0 0Zepsuliście mi serial, na który czekałam! "Batwoman" miała być hitem, a jest porażką