Innowacyjna technika leczenia opornego nadciśnienia tętniczego

USDAgov
Nadciśnienie tętnicze uważane jest za jedną z chorób cywilizacyjnych XXI wieku. Niestety u wielu pacjentów pomimo podjęcia zalecanego leczenia, ciśnienie pozostaje wysokie, co może wiązać się z niebezpiecznymi konsekwencjami zdrowotnymi, takimi jak zawał serca, udar mózgu, niewydolność serca czy schorzenia nerek. Tymczasem w Polsce pojawiła się nowa alternatywa dla chorych z opornym nadciśnieniem tętniczym, a mianowicie zabieg denerwacji tętnic nerkowych.


Czym jest oporne nadciśnienie tętnicze?
Szacuje się, że z nadciśnieniem tętniczym zmaga się co trzecia osoba dorosła. U wielu chorych ciśnienie utrzymuje się na wysokim poziomie pomimo prób jego regulacji. W większości przypadków sytuacja taka wynika z niewłaściwego doboru lub zastosowania leków oraz braku chęci zmiany trybu życia. Z drugiej strony jednak, niektórzy pacjenci nie dostrzegają poprawy stanu zdrowia pomimo zażywania odpowiednich środków farmakologicznych i ścisłego stosowania się do zaleceń lekarzy. W takiej sytuacji mówimy o opornym nadciśnieniu tętniczym.

Problem ten dotyka ok. 13% osób, u których diagnozowane jest nadciśnienie tętnicze. Występuje wtedy, gdy po zastosowaniu leczenia skojarzonego, czyli obejmującego minimum 3 leki o właściwościach moczopędnych, nie nastąpi poprawa stanu zdrowia pacjenta. Nowa metoda leczenia – denerwacja tętnic nerkowych – dostarcza nadziei osobom, których organizm nie odpowiada na terapię lekami.

Na czym polega innowacyjny zabieg?
W nowej metodzie leczenia opornego nadciśnienia tętniczego wykorzystywane są funkcje układu współczulnego, czyli części układu nerwowego łączącej mózg z sercem, nerkami i naczyniami krwionośnymi. Jego nadmierna aktywność prowadzi do nadciśnienia. Jak podkreśla prezes Polskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego, prof. Danuta Czarnecka, niejednokrotnie podejmowano już próbę wykorzystania wiadomości na temat wpływu układu współczulnego na regulację ciśnienia tętniczego krwi, jednak dopiero nowa metoda terapeutyczna, wykorzystująca system Symplicity, pozwala na bezpieczne przeprowadzenie zabiegu denerwacji tętnic nerkowych.


W jego trakcie chirurg niszczy włókna układu współczulnego znajdujące się w tętnicach nerkowych przy wykorzystaniu wysokiej temperatury. Jest to zabieg niskoinwazyjny, wykonywany przy znieczuleniu miejscowym i sedacji za pomocą specjalnego urządzenia złożonego z elastycznego cewnika i generatora energii. Po wprowadzeniu do tętnicy udowej, cewnik kierowany jest ku tętnicy nerkowej, gdzie, dzięki generowanej energii, niszczy włókna nerwowe układu współczulnego. W ten sposób obniżona zostaje jego aktywność, a więc także i ciśnienie tętnicze krwi.

Skuteczność zabiegu denerwacji tętnic nerkowych
Bezpieczeństwo i efektywność zabiegu zbadali naukowcy amerykańscy, stwierdzając pozytywne skutki po 6 miesiącach od jego wykonania. Co więcej, w celu określenia efektów zabiegu w okresie 3 i 6 miesięcy po operacji obserwacji poddano ok. 50 pacjentów w 11 ośrodkach medycznych w Polsce. Po 3 miesiącach możliwe będzie stwierdzenie, czy innowacyjna metoda pomaga obniżyć ciśnienie tętnicze u osób, u których nie nastąpiła poprawa po zastosowaniu terapii farmakologicznej.

Z badań nad długoterminowymi skutkami zabiegu wynika, że w perspektywie 3 lat możliwe jest obniżenie ciśnienia skurczowego krwi o ok. 30 mmHg. Tymczasem zmniejszenie tego parametru o ok. 9 mmHg pozwala na redukcję ryzyka wystąpienia udaru mózgu nawet o 30%. Po porównaniu efektów terapii lekowej i zabiegu denerwacji tętnic nerkowych okazało się, że ten drugi umożliwia skuteczniejsze obniżenie ciśnienia i zmniejszenie prawdopodobieństwa udaru czy zawału serca.

Do najczęstszych powikłań występujących wskutek nieleczenia lub nieprawidłowej terapii opornego nadciśnienia zaliczamy udar mózg i zawał serca. Opieka nad pacjentami, którzy mieli do czynienia z tymi problemami, jest ogromnym wyzwaniem dla lekarzy. Co więcej, pacjenci po zawale czy udarze często narażeni są na znaczne obniżenie jakości życia, wynikające przede wszystkim z konieczności zaniechania aktywności zawodowej. Tymczasem nowa metoda leczenia opornego nadciśnienia tętniczego, daje nadzieję na zminimalizowanie ryzyka wystąpienia tak poważnych konsekwencji zdrowotnych wśród chorych.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
POLECAMY 0 0Nie zawsze musisz być wśród ludzi. Te rzeczy powinieneś zrobić sam przynajmniej raz w życiu
#GRZEJE 0 010 godzin czekał na żonę, która poszła do dentysty. Musiała interweniować Straż Miejska
POLECAMY 0 0Jak mu tak wróżka powie, to zwolni pół firmy. Po 15 latach ujawnia kulisy pracy wróżenia w telewizji
0 0Półtora tysiąca euro za pracę 4 godziny dziennie. Taka oferta czeka na chętne dziewczyny, ale jest pewien szczegół
dad:HERO 0 0Polecamy pięć hitów z Nefliksa i HBO Go do obejrzenia z dziećmi w ten weekend
0 0Wybrano najlepsze seriale dekady. O połowie pewnie nawet nie słyszałeś!
Oknoplast 0 0Na takiej sprzedaży korzystają wszyscy. Polska marka promuje model "na później"
Actina Pact 0 0Albo dobrze, albo tanio? Ta firma potwierdza, że można mieć wszystko i to w bardzo trudnej branży
HYDEPARK 0 0Amatorzy często trenują tak ostro jak zawodowcy. Różnica często się zaciera
0 0Święta to czas (u)dawania. Tomasz Kot w poruszającym spocie, daje cenną lekcję
0 0"Chodziło o to, by mężczyźni odzyskali godność". Tomasz Raczek szczerze o zamknięciu "Playboya"
0 0Była pierwszą polską influencerką, kochała kobiety i seks. Łempicka to dziś ikona