Bakterie skuteczne w walce z chorobami ludzi otyłych!

NIAID
Bakterie jelitowe mogą uchronić ludzi otyłych przed chorobami serca i cukrzycą – podają naukowcy z Uniwersytetu Vrije w Belgii. Tym samym sugerują, że na rozwój schorzeń związanych z nadmierną wagą wpływ mogą mieć także czynniki inne niż niezdrowe nawyki żywieniowe. Z innych badań dowiadujemy się tymczasem, że co czwarta osoba posiada zbyt niską liczbę pożytecznych bakterii jelitowych, co naraża je na liczne komplikacje zdrowotne.


Wpływ flory bakteryjnej jelit na zdrowie osób otyłych
Zdaniem naukowców, dobre bakterie jelitowe chronią człowieka przed zawałem serca i udarem mózgu. Na drodze badań przeprowadzonych na mieszkańcach Danii udało im się odnaleźć związek między problemami powodowanymi nadwagą i różnorodnością bakterii żyjących w jelitach. Okazało się, że osoby posiadające mniejsze ich bogactwo są bardziej narażone na zaburzenia metaboliczne, takie jak cukrzyca czy choroby układu krążenia.


Jak wskazują autorzy badania, flora charakteryzująca się mniejszym bogactwem bakteryjnym funkcjonuje w zupełnie inny sposób niż zdrowa flora o wysokiej różnorodności. Prof. Jeroen Raes z Uniwersytetu Vrije w Belgii stwierdził, że odkrycie to może mieć ogromny wpływ na leczenie i profilaktykę największego problemu zdrowotnego dzisiejszego świata. Jednak zanim będzie można mówić o rewolucji w terapii otyłości, należy przeprowadzić kolejne badania, które określą wpływ bakterii na organizm człowieka w dłuższej perspektywie czasu.


Zaburzenia metaboliczne stają się coraz powszechniejsze za sprawą zmniejszającej się ilości aktywności fizycznej i wzrastającego spożycia pokarmów bogatych w cukier i tłuszcz. Szacuje się, że liczba osób otyłych zwiększy się z 400 mln w 2005 roku do 700 mln w 2015 roku, a trend ten utrzyma się co najmniej do 2030 roku.


Prof. Raes wraz ze swoim zespołem badawczym przeanalizował florę jelitową 292 Duńczyków, spośród których 169 było otyłych, a 123 posiadało niższą wagę. Okazało się, że osoby, u których występowała mniejsza różnorodność bakteryjna, zmagały się z większą ilością zaburzeń metabolicznych, takich jak wysoka zawartość tłuszczu w ciele i oporność na insulinę. Co więcej, naukowcy stwierdzili, że flora uboga funkcjonuje w odmienny sposób niż flora zawierające różnorodność gatunkową bakterii. Oba jej rodzaje znajdowały się zarówno u uczestników otyłych, jak i tych o normalnej wadze.

Naukowcy zauważyli, że ludzie posiadający mniej różnorodną florę jelitową byli bardziej narażeni na schorzenia związane z otyłością i przewlekłe stany zapalne. Znajdujące się w tej grupie osoby otyłe obarczone były także wyższym ryzykiem wystąpienia schorzeń układu krążenia niż badani o zbliżonej wadze, przynależni do grupy o większym zróżnicowaniu bakteryjnym flory jelitowej. Okazało się więc, że na komplikacje zdrowotne ludzi otyłych wpływają także czynniki inne niż wzrost wagi i nierozsądne wybory żywieniowe.

Bakterie jelitowe a dieta
W drugim badaniu prof. Stanislav Ehrlich z Narodowego Instytutu Badań Agronomicznych (National Institute for Agronomic Research) w Jouy-en-Josas we Francji dowiódł, że spożywanie dużej ilości owoców i warzyw może zwiększyć wydajność bakterii jelitowych. Przyjrzał się on 49 otyłym osobom i stwierdził, że konsumpcja pokarmów bogatych w błonnik może zwiększyć różnorodność bakteryjną flory jelitowej i wpłynąć na poprawę niektórych symptomów klinicznych związanych z otyłością. W ten sposób potwierdził wcześniejsze przypuszczenia, wskazujące na związek diety ze strukturą populacji bakteryjnej jelit. Poprzez właściwą modyfikację nawyków żywieniowych możliwe jest permanentne jej zmodyfikowanie.

Z jeszcze innego badania wynika, że co czwarty człowiek posiada populację bakterii jelitowych niewystarczającą, aby zachować zdrowie. U jednej osoby na cztery nie występują korzystne bakterie, które pomagają rozkładać na czynniki pierwsze spożywane pokarmy i wpływają na prawidłowe funkcjonowanie układu trawiennego. W badaniu udział wzięło 292 Duńczyków, spośród których 25% osób posiadało do 40% mniejszą ilość bakterii niż wynosi normalna wartość. Osoby takie są bardziej narażone na otyłość i występowanie łagodnych stanów zapalnych przewodu pokarmowego i innych układów ciała. Nieprawidłowość ta wpływa także na podwyższenie ryzyka cukrzycy typu 2 i chorób układu krwionośnego. Jak podkreśla autor badania, Oluf Pedersen z Uniwersytetu w Kopenhadze, im większa różnorodność i bogactwo bakterii żyjących w jelitach, tym zdrowszy organizm.

Więcej o chorobach związanych z otyłością przeczytasz na abcZdrowie.pl.