W Europie wciąż brakuje pracowników służby zdrowia

phalinn
Jak wskazuje Europejski Monitor Wolnych Stanowisk Pracy, w Unii Europejskiej wciąż brakuje białego personelu. Wynika to przede wszystkim z postępującego starzenia się społeczeństw w rozwijających się krajach, postępu technologii medycznych, coraz silniejszego nacisku na profilaktykę zachorowań i potrzeby ciągłego podwyższania jakości świadczonych usług zdrowotnych. Które zawody są najbardziej pożądane w Europie?


Problemy europejskiej służby zdrowia
Europejski Monitor Wolnych Stanowisk Pracy, publikowany przez Komisję Europejską, dostarcza informacji na temat sektorów, które w danym okresie dają największe szanse na znalezienia zatrudnienia. Co więcej, jest to narzędzie wykorzystywane przez władze Unii Europejskiej w celu planowania inwestycji w zakresie szkoleń pracowniczych. Z najnowszych doniesień Monitora wynika, że w roku 2012 w służbie zdrowia zatrudniono niemalże milion osób. Najwięcej osób znalazło pracę w opiece osobistej, w szczególności w zawodzie pielęgniarki, położnej, farmaceuty, technika medycznego, fizjoterapeuty i stomatologa.


Przewiduje się, że w najbliższym czasie największym zainteresowaniem cieszyć się będą profesje pielęgniarki, pielęgniarza i położnej. Wśród zawodów niezwiązanych ze służbą zdrowia, w krajach Unii Europejskiej poszukiwani będą programiści, analitycy oprogramowania, nauczyciele przedszkoli i szkół podstawowych, pracownicy sekretariatu oraz brygadziści.


Kolejnym problemem poruszonym w sprawozdaniu Komisji Europejskiej jest starzenie się pracowników sektora opieki zdrowotnej. Okazuje się bowiem, że w wielu krajach, m.in. położonych w regionie bałtyckim, niemalże połowa personelu medycznego ma ponad 50 lat. W Polsce zjawisko to obejmuje ok. 30% pracowników służby zdrowia. Co więcej, z badań NHS wynika, że wielu lekarzy z różnych krajów Unii Europejskiej, w tym także Polski, którzy znaleźli zatrudnienie w Wielkiej Brytanii, ma problemy z komunikacją w języku obcym, co utrudnia im porozumiewanie się z pacjentami. Z tego powodu poddani zostaną obowiązkowym testom języka angielskiego, które będą warunkiem koniecznym praktykowania zawodu lekarskiego na Wyspach.


Europejska opieka zdrowotna w liczbach
Jak podaje Eurostat, czyli Europejski Urząd Statystyczny, wysokie zapotrzebowanie na pracowników służby zdrowia w niektórych państwach członkowskich Unii Europejskiej może skutkować migracją wykwalifikowanych zasobów ludzkich z innych krajów. W celu określenia, czy ilość zatrudnionego w danym państwie personelu medycznego jest odpowiednia, wylicza się jego liczbę na 100 000 mieszkańców. Biorąc pod uwagę tę metodę statystyczną, Eurostat stwierdził, że w 2010 roku najwięcej praktykujących lekarzy na 100 000 obywateli znajdowało się w Austrii (478), Szwecji (380), Norwegii (406,8) i Szwajcarii (380,7). W latach 2000–2010 w większości państw UE odsetek pracowników służby zdrowia wzrósł, chociaż niewielki spadek odnotowano w Estonii, Włoszech i Polsce.

Jeżeli chodzi o liczbę dostępnych łóżek na 100 000 mieszkańców, średnia dla wszystkich państw Unii Europejskiej w 2010 roku wynosiła 538,2. W latach 2000–2010 liczba ta zmniejszyła się o 101,9 łóżek na 100 000 obywateli i wynosiła od 272,6 łóżka w Szwecji do 824,8 w Niemczech. W dekadzie tej spadła także ilość łóżek szpitalnych na 100 000 mieszkańców w każdym państwie UE oprócz Grecji. Zjawisko najbardziej odczuwalne było w Irlandii, Finlandii, Francji, Rumunii i Słowacji. Podobne zmiany w dostępności opieki szpitalnej wynikać mogą między innymi z ograniczeń ekonomicznych, zwiększonej wydajności ochrony zdrowotnej, możliwej dzięki zastosowaniu wielu rozwiązań technicznych (np. sprzętu do obrazowania), wzrastającej liczby zabiegów ambulatoryjnych i skrócenia czasu, który pacjent spędza w szpitalu po operacji.

Skuteczność służby zdrowia zależna jest od kraju, pochodzenia etnicznego pacjentów, ich płci i statusu społeczno-ekonomicznego. Tymczasem UE dąży do koordynacji narodowych polityk zdrowotnych, kładąc szczególny nacisk na dostępność i jakość usług medycznych. Do jej głównych celów należą m.in. zapewnienie krótszego czasu oczekiwania na zabiegi, powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego, przystępnej cenowo opieki zdrowotnej, skutecznych programów profilaktycznych, zastosowanie leków generycznych, uproszczenie procedur administracyjnych czy uskutecznienie akcji mających na celu promocję zdrowia i zapobieganie zachorowaniom.

Więcej informacji na temat polskich szpitali i systemu ochrony zdrowia znajdziesz na abcZdrowie.pl.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Meghan i Harry szczerzy do bólu. Ten wywiad poruszył Brytyjczyków, ale nie wszystkim się spodobał
0 0"World of Fire" z Wichłacz i Kotem. Serial BBC pokazuje wojenny koszmar nie tylko Polaków
0 0W Polsce tego filmu ludzie boją się jak ognia. Widziałem "Malowanego ptaka" i już wiem dlaczego

POLECAMY

HYDEPARK 0 0Maciej Stuhr kończy 44 lata. I właśnie z tej okazji dał bardzo szczery wywiad
0 0Tak się rozjeżdża konkurencję. Po takiej zapowiedzi serwisu Disney+ Netflix może się bać

TRAGEDIA W WARSZAWIE

FELIETON 0 0Ilu ludzi ma jeszcze zginąć na pasach? Posłowie, przestańcie się bać kierowców!
POLECAMY 0 0Tak Kaczyński traci władzę. Po wyborach dostał dwa potężne ciosy