Waga a życie seksualne kobiet

Franck Mahon
Kobiety otyłe doświadczają wielu problemów, które dotyczą nie tylko zdrowia fizycznego, lecz także sfery seksualnej. Do najczęstszych należą przedwczesne dojrzewanie, brak akceptacji własnego ciała, zaburzenia hormonalne i brak spodziewanych skutków stosowania wielu metod antykoncepcji. Do podobnych wniosków doszli specjaliści biorący udział w IV Zjeździe Polskiego Towarzystwa Badań nad Otyłością, które miało miejsce we wrześniu bieżącego roku w Zawierciu.


Problemy seksualne kobiet otyłych
Jak tłumaczy prof. Violetta Skrzypulec-Plinta ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, pierwsze problemy seksualne osób otyłych pojawiają się w okresie dojrzewania. Młoda dziewczyna zbyt wcześnie zaczyna miesiączkować i brak jej akceptacji własnego ciała, przez co zamyka się w sobie. Co więcej, wskutek zarastania nasady kości zahamowany zostaje wzrost młodej osoby. Otyłe kobiety często mają do czynienia z zespołem policystycznych jajników oraz niepłodnością. Do najczęstszych problemów wynikających ze zbyt wysokiej wagi zaliczamy także trądzik i nadmierne owłosienie. W rezultacie, wszystkie te czynniki sprawiają, że dziewczyna wstydzi się swojego ciała i nie chce lub boi się zbliżeń seksualnych. Jak więc widać, otyłość w sposób negatywny wpływa na życie seksualne kobiet – mówi prof. Skrzypulec-Plinta.

Kobiety o nadmiernej wadze doświadczają także trudności z dobraniem odpowiedniej metody antykoncepcji. Wynika to z ograniczeń wagowych dla stosowania antykoncepcji niecodziennej. Ponadto, metody hormonalne mogą przyczyniać się do zakrzepicy, na którą osoby otyłe i tak są w dużej mierze narażone. Kobiety o nadmiernej wadze obarczone są także podwyższonym ryzykiem raka trzonu macicy w okresie przekwitania.

Jak podkreśla pediatra dr Dagmara Pokorna-Kałwak, nadwagą zagrożonych jest aż ok. 20% młodych ludzi poniżej 18 roku życia, a 5% spośród nich zmaga się z otyłością. Problemy z wagą młodzieży warunkowane są często przez niezdrowe nawyki żywieniowe matki w okresie ciąży, a także rezygnację kobiety z karmienia piersią. Niestety dziecko nie ma wpływu na swoją dietę, w której to kwestii zdane jest na opiekunów. Specjaliści obecni podczas Zjazdu podkreślali rolę, jaką w kształtowaniu młodego organizmu i nawyków żywieniowych odgrywa lekarz medycyny rodzinnej.


Wpływ utraty wagi na niepłodność
Jak podkreślają naukowcy z Penn State College of Medicine, utrata wagi nie zawsze prowadzi do poprawy jakości życia seksualnego kobiet, jednak może wywrzeć pozytywny wpływ na funkcje rozrodcze. Otyłość wiąże się często z brakiem owulacji i, co za tym idzie, niepłodnością – mówi profesor położnictwa i ginekologii Richard Legro. Nadmierna ilość tkanki tłuszczowej u kobiet starających się o potomstwo, zwłaszcza tej zgromadzonej w okolicy brzucha, prowadzić może do słabszej niż normalnie odpowiedzi na indukcję jajeczkowania, co skutkuje mniejszym prawdopodobieństwem zajścia w ciążę.

Kobiety otyłe często starają się zrzucić zbędne kilogramy przed podjęciem starań o dziecko, dlatego naukowcy postanowili przyjrzeć się zmianom funkcji rozrodczych po operacji pomostowania żołądka. W jej wyniku pacjentka może stracić znaczną ilość masy ciała w stosunkowo krótkim czasie, co pozwala dokładnie zgłębić zależność między wagą a płodnością. Badanie przeprowadzono na 29-osobowej grupie kobiet chorobliwie otyłych, co oznacza, że nagromadzona w ich organizmach tkanka tłuszczowa stanowiła zagrożenie dla zdrowia. Okazało się, że po operacji pomostowania, wykonanej metodą Roux-en-Y, zarówno częstotliwość, jak i jakość owulacji pozostały w dużej mierze niezmienione. Wyjątek stanowiło skrócenie fazy folikularnej, czyli pierwszej połowy cyklu menstruacyjnego trwającej do uwolnienia jajeczka (owulacji).

Jak tłumaczy prof. Legro, wpływ utraty wagi na funkcje rozrodcze okazał się mniejszy niż przypuszczano. Po operacji nie zaobserwowano znacznej poprawy w zakresie płodności. Domniemywa się, że w płodność kobiet otyłych zaangażowane są inne czynniki, takie jak obniżone libido skutkujące mniejszą ilością stosunków seksualnych.

Więcej o otyłości wśród kobiet i jej skutkach przeczytasz na abcZdrowie.pl.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Przez dwa miesiące byłam streamerką gier. Oto, czego się nauczyłam
JANDA 0 0Kremy z kolagenem: nie bierz pierwszego lepszego. To skomplikowany składnik
dadHERO 0 0Prawie półtora miliona złotych na polską planszówkę. Skąd ten sukces gry "Beyond Humanity:Colonies"?
0 0Polskiej szkole przydaliby się tacy nauczyciele. "Stowarzyszenie Umarłych Poetów" w teatrze
WYWIAD 0 0Dlaczego faceci nie chcą seksu. Seksuolożka wylicza powody i radzi, jak to zmienić
0 0Słynna fabryka ogłasza zwolnienia grupowe. Miśnieńska porcelana walczy o przetrwanie