Trzy antytytoniowe organizacje wspólnie napisały do Donalda Tuska. Proszą o zmianę zasad akcyzy

List do Donalda Tuska w sprawie akcyzy na papierosy Fot. Newsweek
Polska Koalicja Pacjentów Onkologicznych, Polskie Amazonki i Polskie Towarzystwo do Badań nad Rakiem Piersi wspólnie napisały list do Donalda Tuska. Publikuje go dzisiejszy Newsweek. Trzy organizacje wspólnie zwracają się do premiera, aby walczył z paleniem przez młodych. Aby spowodował, by młodzi "nie zaczynali nałogowo palić". Według organizacji najskuteczniejszym narzędziem jest zmiana zasad akcyzy.


Trzy organizacje uważają, że należy podnieść cenę najniższych papierosów. Najskuteczniej zaś, ich zdaniem, można to zrobić zmieniając zasady akcyzy. Zgodnie z rekomendacjami Światowej Organizacji Zdrowia należy obniżyć stawkę procentową, a podnieść tak zwaną kwotową. Zdaniem sygnatariuszy - to daje szansę na "odcięcie młodych ludzi od łatwego i ciągłego dostępu do rakotwórczego produktu".

Raport Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową

Zmiana struktury podatku akcyzowego od wyrobów tytoniowych w latach 2014-2015 polegająca na obniżeniu stawki procentowej i podwyższeniu stawki kwotowej spowoduje mniejszy wzrost cen papierosów na rynku (również najtańszych). Następstwem tego będą: ograniczenie nielegalnego handlu oraz wyższe, niż przy obecnej strukturze akcyzy, wpływy do budżetu państwa.

Instytut rekomenduje, by rząd obniżył stawkę procentową podatku akcyzowego do 25 proc. w 2014 r. oraz 10 proc. w 2015 r., a także odpowiednio podwyższył stawkę kwotową akcyzy. Zmiana ta przyniesie w tym okresie do budżetu ok. 160 mln zł.


Jednocześnie trzy organizacje deklarują gotowość pomocy Donaldowi Tuskowi w radzeniu sobie z lobby firm tytoniowych. Już w zeszłym roku struktura akcyzy miała zostać zmieniona, ale firmy tytoniowe przekonały rząd, by tego nie robił. Tymczasem niską stawkę procentową akcyzy, a wysoką kwotową (co podnosi ceny najtańszych papierosów) ma już 20 państw Unii Europejskiej. Takie zasady rekomenduje także WHO.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
WYWIAD 0 0Aktor, któremu na bank się udało. Lech Dyblik o tym, jak odbić się od dna i... ganiać Malkovicha
0 0Ciężarna Joanna Krupa całkowicie naga na okładce "Wprost". Stanęła w obronie LGBT
Unum 0 0Nie wszystkie ubezpieczenia chronią przez całe życie. Jak wybrać polisę, która nie wygasa
0 0Smutni 30- i 40-letni. Wyniki światowych badań dają do myślenia
NEWSWEEK 0 0Polskę czeka kryzys senioralny? Władze ignorują poważną zmianę demograficzną
0 0Kuchciński odnalazł się po aferze samolotowej. Dostał "zadanie specjalne"
POLECAMY 0 0"Cały dom robi we wiadra". Sławojki i wychodki w środku polskiego miasta