Nowa metoda chirurgicznego leczenia nadciśnienia

jasleen_kaur
Prosty zabieg chirurgiczny może okazać się skutecznym narzędziem w walce z nadciśnieniem tętniczym – podają brytyjscy naukowcy. Operacja polega na usunięciu unikalnych struktur nerwowych, znajdujących się w tętnicach szyjnych pacjenta. Jak do tej pory nie stworzono skutecznej metody leczenia nadciśnienia, dlatego wiele cierpiących na tę przypadłość osób musi kontrolować ciśnienie tętnicze krwi przy pomocy leków. Innowacyjny zabieg może zmienić tę sytuację.


Organ wielkości ziarnka ryżu kluczem do wyleczenia nadciśnienia
Prosty zabieg, na którego przeprowadzenie zdecydowali się naukowcy z Wielkiej Brytanii, może pomóc milionom pacjentów cierpiących na trudne do wyleczenia nadciśnienie tętnicze. W trakcie operacji chirurg usuwa z gardła niewielką strukturę nerwową, która odpowiedzialna jest za regulację ciśnienia krwi. Badacze z Uniwersytetu w Bristolu mają nadzieję, że stworzona przez nich metoda chirurgiczna pomoże tym pacjentom, nad których nadciśnieniem nie można w pełni panować przy pomocy leków. Po potwierdzeniu jej skuteczności, operacja może stać się dostępna dla pacjentów w okresie 3 lat. Po tym, jak nowa metoda wyleczyła chorobę u szczurów laboratoryjnych, naukowcy rozpoczęli badania kliniczne, w których uczestniczy 20 pacjentów z wysokim ciśnieniem tętniczym krwi.


Znane jako „cichy zabójca” wysokie ciśnienie tętnicze krwi dotyka co trzeciego dorosłego i zwiększa ryzyko zawału serca, udaru mózgu oraz innych schorzeń, które nieleczone mogą prowadzić do śmierci. Jak dotąd, naukowcom nie udało się stworzyć skutecznej terapii dla pacjentów, którzy nie odpowiadają na leczenie farmakologiczne. Jednak badacze ze Szkoły Fizjologii i Farmakologii (School of Physiology and Pharmacology) w Bristolu zidentyfikowali organ kluczowy z punktu widzenia wysokiego ciśnienia tętniczego krwi – kłębek szyjny.


Jest to zlepek komórek nerwowych, który znajduje się na obu gałęziach tętnicy szyjnej, a wielkością przypomina ziarno ryżu. Chociaż jest jednym z najmniejszych organów ciała ludzkiego, charakteryzuje się największym przepływem krwi. Dlatego też kłębek szyjny wykorzystywany jest przez mózg jako wczesny sygnał ostrzegawczy o zmianach poziomu tlenu i dwutlenku węgla we krwi. W przypadku nadczynności struktury do mózgu wysyłane jest polecenie utrzymania wysokiego ciśnienia krwi. Naukowcy zauważyli, że po usunięciu kłębka szyjnego ciśnienie tętnicze spada i pozostaje niskie. Jak podają, zabieg nie wiąże się z występowaniem żadnych negatywnych skutków ubocznych. W czasie operacji na ciele ludzkim specjaliści planują usunąć tylko jedną strukturę, co powinno pozwolić na obniżenie ciśnienia przy jednoczesnym zachowaniu istotnej funkcji regulacyjnej organu.


Operacja obok czy zamiast leków?
Jak podkreśla związany z badaniem prof. Julian Paton, naukowcy podejrzewali, że u osób cierpiących na nadciśnienie ten niewielki organ działa w odmienny sposób. Nie spodziewali się jednak, że przyczynia się do wysokiego ciśnienia tętniczego krwi w tak ogromnym zakresie. Zdaniem specjalisty, odkrycie może zapoczątkować nowe podejście do leczenia opornego na leki nadciśnienia. Obecnie, po diagnozie, lekarz przeważnie zaleca choremu zmianę stylu życia – zwiększenie aktywności fizycznej, unikanie alkoholu oraz słonych i tłustych pokarmów. Co więcej, przypisuje on pacjentowi terapię farmakologiczną w postaci połączenia różnych tabletek. Jednak wielu pacjentów zaprzestaje ich przyjmowania ze względu na nieprzyjemne efekty uboczne.

Prof. Jeremy Pearson z Brytyjskiej Fundacji Chorób Serca (British Heart Foundation) mówi, że nowy zabieg jest wielce obiecujący, szczególnie w przypadku pacjentów cierpiących na trudne do leczenia nadciśnienie. Wiele osób jest w stanie kontrolować schorzenie poprzez modyfikację stylu życia i leki, dlatego osoby te nie musiałyby przechodzić innowacyjnego zabiegu. Mało prawdopodobne jest, że operacja zastąpi standardową terapię farmakologiczną. Stosowana będzie w przypadkach, gdy podawane leki nie przyniosą choremu spodziewanej poprawy zdrowia – podkreśla specjalista.

Zdaniem Tima Chico, kardiologa ze szpitala w Sheffield, jest to ekscytujące i innowacyjne podejście. Obecnie stosowane terapie posiadają bowiem wiele wad. Nikt nie lubi jednoczesnego przyjmowania kilku tabletek, a lekarze często nie tłumaczą w wyczerpujący sposób, dlaczego tak ważne jest ich stosowanie i jaki efekt przyniosą. Jak podkreśla dr Chico, może to być ważny krok w kierunku chirurgicznego leczenia nadciśnienia, które stosować można obok lub zamiast leków. Więcej o lekach na nadciśnienie przeczytasz na abcZdrowie.pl.