Leworęczność rozwija się w łonie matki?

storyvillegirl
Zgodnie z wiedzą potoczną, dzieci rodzą się z leworęcznością lub praworęcznością. Jednak zdaniem naukowców to, którą ręką będziemy pisać, warunkowane jest długo przed naszymi narodzinami. Najnowsze badanie, przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu w Oxfordzie, St Andrews i Bristolu oraz z Instytutu Maxa Plancka w Nijmegen, dowodzi istnienia szeregu genów, które już w życiu płodowym decydują o lewo- lub praworęczności.


Geny odpowiedzialne za leworęczność
Lewa ręka dominuje jedynie u 10% społeczeństwa. W celu odnalezienia źródeł leworęczności badacze skupiali się na wszystkich etapach rozwoju dziecka – począwszy od tego, który kciuk ssie w brzuchu matki, a skończywszy na roli hormonów, takich jak testosteron, twierdząc, że wyższy jego poziom może wpłynąć na rozwinięcie lepszej sprawności lewej ręki. Tymczasem naukowcy brytyjscy i holenderscy pod przewodnictwem dr Silvii Paracchini z Uniwersytetu St Andrews postanowili przekonać się, które geny wpływają na lewo- i praworęczność, co mogłoby dostarczyć nowego spojrzenia na przyczyny i rozwój dominacji jednej z rąk.


W wyniku najnowszego badania, w czasie którego naukowcy porównali szeroki zakres różnic genetycznych zidentyfikowanych u osób lewo- i praworęcznych, udało się stwierdzić, że warianty genu PCSK6 przyczyniają się do dominującej pozycji jednej z rąk. Geny te zaangażowane są w procesy biologiczne, na drodze których wczesny zarodek przekształca się z grupy komórek w rozwijający się organizm z ugruntowaną dominacją jednej ze stron – tłumaczy William Brandler z Uniwersytetu w Oxfordzie. Już wcześniej zauważono, że defekty wspomnianych genów mogą powodować przemieszczenie organów w organizmach zwierzęcych – np. rozwój serca po prawej stronie lub wątroby po lewej. Uwarunkowania genetyczne, zdaniem naukowców, wpływają także na dominację jednej z rąk oraz względną zręczność.


Chociaż wyniki badania, opublikowane w magazynie „PLOS Genetics”, wskazują na udział genów w wykształceniu lewo- lub praworęczności, naukowcy podkreślają, że mogą one warunkować dominację jednej z rąk tylko częściowo. Równie silne dowody wskazują na istotną rolę treningu i zachowania w procesie wykształcania preferencji względem pisania lewą lub prawą ręką. Dlatego też przyjmuje się, że na zręczność człowieka wpływają zarówno czynniki genetyczne, jak i środowiskowe oraz kulturowe.


Leworęczność z naukowego punktu widzenia
Naukowcy, badający funkcje mózgu i wczesny rozwój dziecka, wysnuli wiele teorii na temat rozwoju lewo- i praworęczności u człowieka, jednak nie potrafią wytłumaczyć, dlaczego tę cechę posiada jedynie człowiek. Niezależnie od tego, skąd bierze się dominacja lewej ręki, ludzie, u których się ją spotyka, wyróżniają się swoistymi sposobami rozumowania, interakcji z innymi ludźmi i wzorcami zachowań.

Jako że mózg ma asymetryczną budowę, wiele zdolności związanych z myśleniem i intelektem położonych jest na jego lewej półkuli, podczas gdy funkcje wpływające na emocje i nastrój – na prawej. Jak dowodzi wiele badań, osoby leworęczne są bardziej podatne na negatywne stany emocjonalne, takie jak depresja czy złość, a wynika to z większej aktywności prawej części mózgu. Naukowcy zauważyli także, że osoby takie są wrażliwsze na strach, w związku z czym obarczone są wyższym ryzykiem wystąpienia zespołu stresu pourazowego.

Na początku bieżącego roku ukazało się ciekawe badanie dowodzące, że ludzie praworęczni, którzy zacisnęli prawe pięści przed ćwiczeniem na pamięć, co pozwoliło aktywować lewą półkulę mózgu, lepiej poradzili sobie z zadaniem niż uczestnicy, którzy zacisnęli lewe pięści. U osób praworęcznych bowiem, lewa część mózgu odpowiedzialna jest za kodowanie informacji, a prawa za pamięć. Badaczom udało się także stwierdzić, że ludzie, u których dominuje lewa ręka, posiadają większą symetrię między obiema półkulami mózgu, co w znacznym stopniu wpływa na wiele umiejętności – od języka po zdolności motoryczne.

Jak tłumaczy dr Daniel Geschwind, profesor neurologii, psychiatrii i genetyki na Uniwersytecie Kalifornijskim w Los Angeles, podczas gdy u większości z nas funkcje językowe skupione są w lewej półkuli mózgu, u osób leworęcznych dominująca w tej kwestii może być półkula prawa lub zdolności lingwistyczne mogą być zlokalizowane w obu częściach mózgu w niemalże równych proporcjach. Zjawisko to ma ogromny wpływ na wiele sfer życia. Stwierdzono na przykład, że leworęczność zwiększa ryzyko zaburzeń rozwojowych, takich jak autyzm, ADHD i dysleksja, jednak przyspiesza powrót funkcji językowych po udarze mózgu. Szczegółowe informacje na temat zaburzeń rozwojowych u dzieci uzyskasz na Parenting.pl.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0W Polsce tego filmu ludzie boją się jak ognia. Widziałem "Malowanego ptaka" i już wiem dlaczego

POLECAMY

HYDEPARK 0 0Maciej Stuhr kończy 44 lata. I właśnie z tej okazji dał bardzo szczery wywiad
0 0Tak się rozjeżdża konkurencję. Po takiej zapowiedzi serwisu Disney+ Netflix może się bać

TRAGEDIA W WARSZAWIE

FELIETON 0 0Ilu ludzi ma jeszcze zginąć na pasach? Posłowie, przestańcie się bać kierowców!
X-lander 0 0Złożysz go jedną ręką. Mamy cenią go za wielofunkcyjne zastosowanie
PSSB 0 0Konsultanci sprzedaży bezpośredniej. Kim są osoby działające w tej rozwijającej się branży?
POLECAMY 0 0Tak Kaczyński traci władzę. Po wyborach dostał dwa potężne ciosy