Kawa i ćwiczenia zmniejszają ryzyko raka macicy

Tree Leaf Clover
Nowotwór endometrium, czyli błony śluzowej pokrywającej macicę, jest szóstym pod względem częstości występowania rakiem wśród kobiet. Tymczasem, jak dowodzą naukowcy z American Institute for Cancer Research oraz World Cancer Research Fund International, ryzyko rozwinięcia raka macicy zmniejszyć można poprzez aktywność fizyczną, zdrową dietę i picie umiarkowanych ilości kawy.


Zdrowy styl życia chroni przed rakiem endometrium
Jak twierdzą specjaliści, regularna aktywność fizyczna (30 minut dziennie) i stosowanie zdrowej diety, pozwalającej na utrzymanie wskaźnika BMI pomiędzy 18,5 a 25, może zapobiec prawie 60% przypadków raka endometrium wśród Amerykanek. Chociaż nowotwory macicy najczęściej diagnozuje się u kobiet po 60 roku życia, nie istnieją godne zaufania systemy monitorowania ogółu społeczeństwa. Do charakterystycznych objawów choroby zaliczamy anormalne krwawienie lub upławy z pochwy oraz ból w dolnej części brzucha w czasie stosunku płciowego.


Tkanka tłuszczowa w organizmie kobiety może stymulować rozwój nowotworu – mówi Alice Bender z AICR. Jest ona związana z chronicznym stanem zapalnym, który stanowi idealne warunki do wykształcenia się guza. Spożywanie dużej ilości pokarmów o wysokim indeksie glikemicznym, czyli przede wszystkim produktów słodkich i przetworzonych, wpływa na hormony, takie jak estrogen czy insulina, zwiększając ryzyko nowotworu.

Utrzymanie szczupłej sylwetki pomaga ograniczyć ryzyko zachorowania, jednak badacze zauważyli, że prawdopodobieństwo rozwinięcia nowotworu jest jeszcze niższe w przypadku kobiet, które nigdy nie stosowały terapii hormonalnej – twierdzi Elisa V. Bandera z Rutgers Cancer Institute w New Jersey. Specjalistka podkreśla także, że ryzyko wzrastać może wraz z ilością czasu spędzanego w pozycji siedzącej, jednak w celu potwierdzenia tej tezy konieczne jest przeprowadzenie dodatkowych badań. Mimo wszystko, już teraz stwierdzić można, że utrzymanie zdrowej wagi i regularny wysiłek fizyczny mogą pomóc kobietom uchronić się przez rakiem endometrium oraz przynieść wiele innych korzyści dla zdrowia.Według specjalistów warto konsumować duże ilości warzyw i pokarmów ubogich w tłuszcze oraz cukry rafinowane. W ten sposób kobieta łatwiej zapanuje nad wagą i pomoże organizmowi uchronić się przed nowotworem. Dowody wskazujące na związek masy ciała z rakiem endometrium są przekonujące – podsumowują autorzy najnowszego badania. Ładunek glikemiczny jest jedną z prawdopodobnych przyczyn raka błony śluzowej macicy, a wiele wskazuje na to, że aktywność fizyczna i kawa chronią przed tego typu nowotworem.

Związek między otyłością, hormonami i rakiem
Specjalistom z American Cancer Society udało się uzyskać podobne wyniki w zakresie badań nad otyłością i aktywnością fizyczną – tłumaczy Mia Gaudet ze wspomnianego ośrodka. Okazuje się bowiem, że rak endometrium jest jednym z nowotworów, których rozwój jest w największej mierze związany z nadmierną masą ciała. Wynikające z otyłości zmiany hormonalne ułatwiają wykształcenie raka błony śluzowej macicy – mówi Bandera.

Rak endometrium rozwija się głównie w następstwie nadmiernej i długotrwałej stymulacji endometrium przez estrogen. W wyniku otyłości, tkanka tłuszczowa kobiet w wieku pomenopauzalnym produkuje większą ilość tego hormonu. Nadmierna waga wpływa także na podwyższony poziom insuliny, oporność na insulinę i przewlekłe zapalenie. Wszystkie te czynniki skutkują zmianami w komórkach budujących błonę śluzową macicy.

Więcej na temat raka endometrium przeczytasz na abcZdrowie.pl.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Od dziś zupełnie nowe naTemat.pl 4.0. To największa zmiana w historii serwisu
0 0Grupa naTemat nigdy nie była tak popularna jak teraz. Dziękujemy!
0 0Zrobił aplikację, bo chciał pomóc mamie. Taki hit, że rzucił pracę i założył firmę
0 0Ostatni przystanek twojego pupila: witamy w krematorium dla zwierząt
0 0Hejterzy śmieją się z jego roli w filmie Tarantino. Jednak to Rafał Zawierucha "wygrał życie"