Kawa i ćwiczenia zmniejszają ryzyko raka macicy

Tree Leaf Clover
Nowotwór endometrium, czyli błony śluzowej pokrywającej macicę, jest szóstym pod względem częstości występowania rakiem wśród kobiet. Tymczasem, jak dowodzą naukowcy z American Institute for Cancer Research oraz World Cancer Research Fund International, ryzyko rozwinięcia raka macicy zmniejszyć można poprzez aktywność fizyczną, zdrową dietę i picie umiarkowanych ilości kawy.


Zdrowy styl życia chroni przed rakiem endometrium
Jak twierdzą specjaliści, regularna aktywność fizyczna (30 minut dziennie) i stosowanie zdrowej diety, pozwalającej na utrzymanie wskaźnika BMI pomiędzy 18,5 a 25, może zapobiec prawie 60% przypadków raka endometrium wśród Amerykanek. Chociaż nowotwory macicy najczęściej diagnozuje się u kobiet po 60 roku życia, nie istnieją godne zaufania systemy monitorowania ogółu społeczeństwa. Do charakterystycznych objawów choroby zaliczamy anormalne krwawienie lub upławy z pochwy oraz ból w dolnej części brzucha w czasie stosunku płciowego.

Tkanka tłuszczowa w organizmie kobiety może stymulować rozwój nowotworu – mówi Alice Bender z AICR. Jest ona związana z chronicznym stanem zapalnym, który stanowi idealne warunki do wykształcenia się guza. Spożywanie dużej ilości pokarmów o wysokim indeksie glikemicznym, czyli przede wszystkim produktów słodkich i przetworzonych, wpływa na hormony, takie jak estrogen czy insulina, zwiększając ryzyko nowotworu.

Utrzymanie szczupłej sylwetki pomaga ograniczyć ryzyko zachorowania, jednak badacze zauważyli, że prawdopodobieństwo rozwinięcia nowotworu jest jeszcze niższe w przypadku kobiet, które nigdy nie stosowały terapii hormonalnej – twierdzi Elisa V. Bandera z Rutgers Cancer Institute w New Jersey. Specjalistka podkreśla także, że ryzyko wzrastać może wraz z ilością czasu spędzanego w pozycji siedzącej, jednak w celu potwierdzenia tej tezy konieczne jest przeprowadzenie dodatkowych badań. Mimo wszystko, już teraz stwierdzić można, że utrzymanie zdrowej wagi i regularny wysiłek fizyczny mogą pomóc kobietom uchronić się przez rakiem endometrium oraz przynieść wiele innych korzyści dla zdrowia.


Kawa w obronie zdrowia kobiet
Poza odpowiednimi wyborami żywieniowymi i sportem, istotna ze względu na zdrowie kobiet jest także kawa. Jak podaje Bandera, każda filiżanka kawy, zarówno tej z kofeiną, jak i bezkofeinowej, obniża ryzyko raka macicy o 7%. Zdaniem specjalistki należy pamiętać, że podczas gdy wyniki wspomnianych badań są niezwykle ciekawe, nadmierne spożycie napoju może wywołać negatywne konsekwencje zdrowotne. Chociaż różni naukowcy dowodzą, że picie kawy zmniejsza ryzyko popełnienia samobójstwa i wystąpienia udaru mózgu, wykazano także, że spożywanie 4 filiżanek napoju dziennie wpływa na przedwczesną śmierć.

Według specjalistów warto konsumować duże ilości warzyw i pokarmów ubogich w tłuszcze oraz cukry rafinowane. W ten sposób kobieta łatwiej zapanuje nad wagą i pomoże organizmowi uchronić się przed nowotworem. Dowody wskazujące na związek masy ciała z rakiem endometrium są przekonujące – podsumowują autorzy najnowszego badania. Ładunek glikemiczny jest jedną z prawdopodobnych przyczyn raka błony śluzowej macicy, a wiele wskazuje na to, że aktywność fizyczna i kawa chronią przed tego typu nowotworem.

Związek między otyłością, hormonami i rakiem
Specjalistom z American Cancer Society udało się uzyskać podobne wyniki w zakresie badań nad otyłością i aktywnością fizyczną – tłumaczy Mia Gaudet ze wspomnianego ośrodka. Okazuje się bowiem, że rak endometrium jest jednym z nowotworów, których rozwój jest w największej mierze związany z nadmierną masą ciała. Wynikające z otyłości zmiany hormonalne ułatwiają wykształcenie raka błony śluzowej macicy – mówi Bandera.

Rak endometrium rozwija się głównie w następstwie nadmiernej i długotrwałej stymulacji endometrium przez estrogen. W wyniku otyłości, tkanka tłuszczowa kobiet w wieku pomenopauzalnym produkuje większą ilość tego hormonu. Nadmierna waga wpływa także na podwyższony poziom insuliny, oporność na insulinę i przewlekłe zapalenie. Wszystkie te czynniki skutkują zmianami w komórkach budujących błonę śluzową macicy.

Więcej na temat raka endometrium przeczytasz na abcZdrowie.pl.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
TYLKO W NATEMAT 0 0PiS przystąpił do realizacji obietnic, czyli dlaczego Polacy będą zarabiali mniej
0 0Tak PiS załata budżet. W styczniu ceny alkoholu i papierosów pójdą w górę!
Leroy Merlin 0 0Glamour, a może... pustynny? Najnowsze ekscytujące trendy w urządzaniu wnętrz
Möller's 0 0Jak wspierać rozwój dziecka po 4 tygodniu życia? Ten składnik warto wprowadzić do diety
dad:HERO 0 0I wtedy wchodzi Pepsi, cała na różowo… Wina musującego z logiem tej firmy się nie spodziewałeś
Volvo 0 0Chcesz tanio kupić nowy samochód? To najlepszy moment. Zobacz, co wymyśliło Volvo
0 0Takich ludzi trzeba jak najszybciej wyeliminować z dróg. "Bogate dzieciaki" chwalą się piractwem
O TYM SIĘ MÓWI 0 0PiS po cichu majstruje przy funduszu wsparcia niepełnosprawnych. Tak sfinansuje obietnice
0 0TVP już szuka haków na Grodzkiego? Prześwietlono jego zeznanie majątkowe
0 0Kto jak nie Tusk? Ten sondaż pokazuje, z jakim dylematem mierzy się opozycja w walce z Dudą
0 0Hołownia na prezydenta? Bohater zamieszania w końcu zabrał głos
WYWIAD 0 0Wyślij kartkę do 5-letniej Natalki! Mama przekłada święta i prosi internet o pomoc

MOTO