PILNE PiS pokonany! Opozycja bierze Senat!

Naukowcy podpowiadają jak „wywęszyć” chorobę

UCL Mathematical and Physical Sciences
Każdy, kto kiedykolwiek został poddany badaniu alkomatem, wie, ile informacji można wyczytać z oddechu. Jednak zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu to tylko szczyt góry lodowej. Jak twierdzą naukowcy, oddech może odzwierciedlać szereg reakcji komórkowych – od podziału komórek nowotworowych po wynikające z infekcji nagromadzenie bakterii uwalniających szkodliwe toksyny. Według dr Raed Dweik z Kliniki w Cleveland, badacze wciąż odkrywają nowe możliwości związane z oddechem jako narzędziem diagnostycznym w medycynie.


Co skrywa ludzki oddech?
W najnowszym badaniu specjaliści z Uniwersytetu Łotewskiego użyli „elektronicznego nosa” do wykrycia nowotworu płuc. Jednocześnie mają oni nadzieję, że uda się ustandaryzować i rozpowszechnić tę niekonwencjonalną metodę diagnostyczną. Nie będzie to łatwe, choćby ze względu na fakt, że oddech zawiera wszystko, co emitowane jest przez ciało. Nowa technologia oparta jest na procesie, w wyniku którego lotne związki wytwarzane przez komórki przedostają się do krwi, kierującej je do płuc, skąd uwalniają się wraz z oddechem. Jednak problem polega na tym, że proces ten zachodzi we wszystkich komórkach ciała – i anormalnych, np. nowotworowych, i zdrowych, w ramach ich codziennej aktywności.


Co więcej, zbliżonym mechanizmom poddawane są związki uwalniane przez miliardy bakterii żyjących w naszych jelitach i innych partiach ciała. Ich obecność warunkuje prawidłowość procesów trawiennych i chroni organizm przed atakiem bardziej toksycznych mikroorganizmów chorobotwórczych. Oddech jest jedną z najbardziej skomplikowanych mieszanin na świecie – podkreśla James Carey, profesor chemii na tajwańskim Narodowym Uniwersytecie w Kaohsiung, który pracuje nad urządzeniem, mającym za zadanie wykrywanie infekcji bakteryjnych we krwi.


Badania nad testem na raka
Dr Peter Mazzone z Kliniki w Cleveland dodaje, że podczas prac nad testem pozwalającym na wykrycie raka płuc w oddechu pacjenta, konieczne jest uwzględnienie szeregu czynników mogących wpłynąć na wiarygodność badania. Jednym z wyzwań stojących przed naukowcami jest zidentyfikowanie i wykluczenie substancji wdychanych przez pacjenta ze środowiska zewnętrznego. Należy także pamiętać, że na uzyskane wyniki wpływ może mieć dieta, spożyte pokarmy i uwalniane przez nie w trakcie trawienia cząsteczki. Problematyczne może okazać się również odróżnienie zapachów typowych dla przemian komórkowych związanych z rakiem od normalnych procesów, które mogą zachodzić w pobliżu guza, jednak nie mieć z nim związku.


Specjalista dodaje, że wszelki sceptycyzm jest uzasadniony. Zaznacza jednak, że komórki rakowe hodowane w laboratoryjnej szalce Petriego emitują unikalny profil związków lotnych, który nie występuje w przypadku zdrowych tkanek. Oznacza to, że komórki nowotworowe rzeczywiście uwalniają związki chemiczne sygnalizujące wzrost guza. Z klinicznego punktu widzenia konieczne jest sprawdzenie, dlaczego tak się dzieje – mówi Mazzone.

Badania oddechu w medycynie
Obecnie badania oddechu wykorzystywane są w celu wykrycia alkonów u pacjentów z przeszczepem serca. Obecność tych związków w wydychanym powietrzu oznacza odrzucenie przeszczepu przez układ odpornościowy gospodarza oraz zaistnienie stresu oksydacyjnego w komórkach serca. Anestezjolodzy używają testów na zawartość dwutlenku węgla, aby upewnić się, czy umieścili aparaturę medyczną w odpowiednim miejscu dróg oddechowych. Co więcej, mierząc ilość tlenku azotu w wydychanym powietrzu lekarze określają, czy organizm pacjenta cierpiącego na astmę odpowiada we właściwy sposób na zastosowane leki.

Aby wykryć delikatny zapach raka i niektórych infekcji bakteryjnych, specjaliści korzystali z pomocy zwierząt o szczególnie wyczulonym zmyśle węchu, a mianowicie psów. Badania przeprowadzone przy udziale psów szkolonych do wykrywania raka płuc, jelita grubego i obecności niektórych bakterii ukazują, że na podstawie wydzielanych przez organizm zapachów możliwe jest rozpoznanie wielu chorób. Jeżeli testowane technologie wykażą skuteczność w szerszym zakresie schorzeń, testy oddechu mogą stać się jedynym nieinwazyjnym narzędziem diagnostycznym, które nie wymaga od pacjenta niczego więcej niż tylko oddychania.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
Sephora 0 0Udział w tym projekcie dużo nam dał". Współzałożycieli TOBO + MALA o programie dla kobiet
Rankomat 0 0Wyprawka dla niemowlaka. Co trzeba kupić i z jakim wydatkiem należy się liczyć?