Uzależnieni od internetu trafią do szpitali?

jared
Kilka miesięcy temu w Bradford Regional Medical Center w Pensylwanii otwarto pierwszy szpitalny program leczenia uzależnienia od Internetu. Podczas gdy jego powstanie zwraca uwagę na wszechobecność Internetu w naszym życiu, eksperci wciąż prowadzą zażarte dyskusje na temat tego, czy korzystanie z mediów społecznościowych lub gier internetowych można nazwać nałogiem. Najnowsze wydanie „Diagnostycznego i statystycznego podręcznika zaburzeń psychicznych” (Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders, w skrócie DSM) nie określiło uzależnienia od Internetu chorobą, chociaż autorzy zaznaczyli, że koniczne jest bliższe zbadanie podobnej możliwości.


Kiedy Internet zaczyna uzależniać?
Podczas gdy nie jest jasne, czy wielogodzinne korzystanie z serwisów internetowych jest uzależnieniem – prowadzącym do kompulsywnych zachowań pomimo znajomości negatywnych konsekwencji takich działań – eksperci z coraz większą pewnością stwierdzają, że w większości przypadków leczenie szpitalne nałogów nie przynosi pożądanych rezultatów. W dużej mierze pokusa związana z korzystaniem z Internetu nie kwalifikuje się do zastosowania podobnych środków. W końcu niemalże każdemu z nas zdarzyło się choć raz przerwać rozmowę, aby odpisać na wiadomość, lub zignorować znajomego, aby przejrzeć Facebookową tablicę. Osoby takie nie wymagają pobytu w szpitalu, a kilku zmian, które pozwolą im zapanować nad uzależniającymi zachowaniami.


Jak podkreśla Adi Jaffe, dyrektor wykonawczy Alternatives Addiction Treatment, prywatnego ośrodka leczenia uzależnień, konieczne jest określenie, które aspekty technologii pełnią w naszym życiu przydatne funkcje, a które wykorzystywane są jako metoda radzenia sobie z problemami lub stały się zwykłymi przyzwyczajeniami. Należy także w obiektywny sposób stwierdzić, czy aktywność internetowa nie wymyka się nam spod kontroli – np. czy przeważa nad pracą, przyjaciółmi i rodziną – a także, kiedy ma to najczęściej miejsce. Po odkryciu, że problemem jest nieustanne sprawdzanie poczty elektronicznej lub popołudniowe oglądanie zabawnych zdjęć i filmów, należy wyznaczyć konkretne cele, które doprowadzą do zmiany podobnych zachowań, oraz dopilnować ich osiągnięcia – mówi Reid Hester z Behavior Therapy Associates. Warto zbudować nowe zwyczaje niewymagające korzystania z Internetu, przeznaczając na nie określony czas w ciągu dnia.


Jak walczyć z uzależniającymi zachowaniami?
Aby móc ograniczyć uzależniające zachowanie, należy wiedzieć, jaką funkcję pełni w naszym życiu. Sarah Bowen, adiunkt psychiatrii na Uniwersytecie Waszyngtona, która zajmuje się zastosowaniem technik uważności w walce z nałogami, mówi, że w wielu przypadkach ludzie uciekają się do Internetu w poszukiwaniu czegoś, czego brakuje im w danym momencie. Wiele osób w sposób kompulsywny sprawdza pocztę elektroniczną, aby upewnić się, że uzyskuje należytą uwagę. Aby pokonać podobne zachowania, konieczna jest obserwacja własnych reakcji. Należy rozpoznać automatyczne czynności i zastanowić się nad ich sensem – radzi psychiatra. W ten sposób osoba je wykonująca zrozumie, dlaczego odbiera telefon podczas rodzinnego obiadu lub surfuje w Internecie długo po tym, jak powiedziała małżonkowi lub małżonce, że zaraz kładzie się spać.


Możliwe jest nawracanie automatycznych zachowań – jest to typowe dla każdej próby zmiany pielęgnowanych od dawna zwyczajów. Kluczem do sukcesu jest nagradzanie się, gdy zauważymy stopniowy postęp w likwidowaniu niepożądanych działań – mówi Hester. W odróżnieniu do alkoholików lub narkomanów, osoby uzależnione od Internetu zwykle nie mają możliwości powiedzenia „nie” oraz unikania ludzi, miejsc i rzeczy, które sprawiają, że w ich umysłach rodzą się myśli o powrocie do dawnych nawyków – w końcu Internet towarzyszy nam na każdym kroku.

Co więcej, umiarkowanie jest często trudniejsze do opanowania niż całkowite wykluczenie niepożądanego zachowania, ponieważ wymaga częstego kontaktu z czynnikiem uzależniającym. Jednak, zdaniem Jaffe, traktując każdy nawrót i zwalczenie nałogu jako sukces, możemy zbudować zdolność radzenia sobie z pokusą angażowania się w potencjalnie niebezpieczne zachowania. Jak podkreśla specjalista, nawroty dawnych zwyczajów są normalnym zjawiskiem, ważne więc, aby nie traktować ich jako oznakę porażki.

Szczegółowe informacje na temat terapii uzależnień znajdziesz na abcZdrowie.pl.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
O TYM SIĘ MÓWI 0 0Już nie opozycja, a współrządzący! Senacka większość anty-PiS potwierdzona
PILNE 0 0Koszmarny sen PiS w Senacie trwa. Wicemarszałkiem wybrano Michała Kamińskiego
MOTO 0 0Skoda Kodiaq, Karoq, Kamiq. Nazwy podobne, ale auta różne. Najlepiej wyjaśnia to… Krystyna Czubówna
0 0O pracy w tym miejscu marzą tysiące. Właśnie ruszyła rekrutacja dla Polaków
Fundacja Citi Handlowy 0 0Organizacje pozarządowe otrzymały wsparcie. Pomoc ma trafić do m.in. migrantów
ASZdziennikMotorola 0 07 pomysłów na wieczór, które są tak fajne, że aż szkoda ich nie wrzucić na Insta
0 0Możesz się pozbyć boomboxa. Ten niezniszczalny głośnik stanie się sercem każdej imprezy
0 0Przebranie Tosi na szkolny konkurs na ustach wielu Polaków. Zareagowała sama Tokarczuk
FELIETON LIBERSKIEGO 0 0Co po Tusku? Jeśli opozycja nie wyłoni jednego kandydata, przegra po raz kolejny
0 0"Koniec opozycji totalnej". Kaczyński niespodziewanie wszedł na sejmową mównicę
0 0101 lat polskiej muzyki w 7 minut. Film uczniów z Dąbrowy Górniczej trzeba zobaczyć!
dad:HERO 0 0"Trzeba mieć do kogo wracać..." płk Kruczyński z GROM o tym, jak być komandosem i ojcem