Bieda obniża IQ?

Loz Flowers
Zamartwianie się o to, jak związać koniec z końcem, upośledza zdolności umysłowe – sugerują naukowcy z Uniwersytetu Princeton. Zdaniem specjalistów, już samo myślenie o niestabilności finansowej obniża iloraz inteligencji o 13 punktów. Odkrycie to pozwala zrozumieć, w jaki sposób bieda staje się błędnym kołem, sprawiając, że osoby o skromniejszych dochodach często podejmują ryzykowne i pozornie irracjonalnie decyzje finansowe.


Niższe dochody to niższe IQ
W celu określenia, jak problemy finansowe wpływają na procesy myślowe, badacze przyjrzeli się skutkom stresu związanego z pieniędzmi wśród konsumentów robiących zakupy w centrum handlowym w New Jersey i zubożałych rolników, uprawiających trzcinę cukrową w wiejskich obszarach Indii. Średni dochód gospodarstwa domowego osób, które odwiedziły centrum handlowe, wynosił średnio 70 000 dolarów. Tymczasem rolnicy dość dobrze radzili sobie z finansami w okresie żniw, jednak poza sezonem ledwo wiązali koniec z końcem.

Konsumentów poproszono o wytłumaczenie, w jaki sposób zachowaliby się w przypadku szerokiego zakresu problemów finansowych, np. związanych z naprawą samochodu. Specjaliści zapytali ich, czy w trudnej sytuacji preferowaliby pożyczkę pieniędzy, dokonanie cięć w budżecie domowym czy pozostawiliby samochód w obecnym stanie, mając nadzieję, że problem nie stanie się poważniejszy. Następnie uczestnicy badania wzięli udział w teście inteligencji i zdolności poznawczych.

Okazało się, że w przypadku mniejszych trudności finansowych, osoby o niższym dochodzie w czasie testów osiągały wyniki zbliżone do rezultatów uzyskanych przez zamożniejszych ludzi. Jednak, gdy uczestnicy musieli się mierzyć z poważniejszymi problemami, różnice w zakresie wyników testów były już bardziej widoczne. W jednej z wersji eksperymentu, w której badanym płacono za każdą poprawną odpowiedź, osoby bogatsze zarobiły o 18% więcej niż te o niższej zamożności.


Podobne rezultaty uzyskano w wyniku badań przeprowadzonych wśród indyjskich rolników. Specjaliści poddali testom 464 osoby przed i po zbiorach, kiedy występowały największe różnice w ich sytuacji finansowej. Gdy uczestnicy badania posiadali gotówkę, bardzo dobrze radzili sobie z testami poznawczymi. Jednak przed żniwami, gdy ich fundusze były mocno nadszarpnięte, osiągali znacznie gorsze wyniki – spadek można porównać do utraty 10 punktów na teście inteligencji.

Jak podejmować dobre decyzje finansowe?
Zdaniem Eldara Shafira, profesora psychologii i spraw publicznych na Uniwersytecie Princeton oraz głównego autora badania, odkrycie jest istotne dla lepszego zrozumienia wpływu sytuacji finansowej na zdolności intelektualne człowieka. Według psychologa, od dawna podejrzewano, że osoby biedne funkcjonują gorzej niż zamożne, jednak problem nie tkwi w samym człowieku, a w sytuacji, w której się znajduje i w której znaleźć się może każdy z nas. Wcześniejsze badania ukazały, że ludzie o niższym dochodzie są mniej wydajni w pracy, gorzej radzą sobie z obowiązkami rodzicielskimi i posiadają niższe IQ. Sytuację tę tłumaczy się stresem wynikającym z ubóstwa. Podczas gdy wcześniejsze doniesienia sugerują, że wspomniane czynniki mogą powodować biedę, nowe badanie pozwala sądzić, że są jej następstwem. Z drugiej strony, chociaż wyjaśnienie takie wydaje się być wygodne, uzyskanych wyników nie można tłumaczyć stresem. Nawet po poddaniu kontroli poziom hormonu stresu, badacze zauważyli, że osoby biedne wciąż radziły sobie z zadaniami gorzej niż zamożniejsze.

Gdy nie posiadamy wystarczającej ilości pieniędzy, problemy finansowe całkowicie pochłaniają nasze myśli – tłumaczy Shafir. Liczne badania potwierdzają, że wraz ze wzrostem obciążenia psychicznego, jakość podejmowanych decyzji stopniowo spada. Z tego powodu osoby biedne dokonują gorszych wyborów w sprawach finansowych, nawet jeżeli są to najprostsze kwestie. Zdaniem autorów badania, z powyższym problemem można sobie poradzić poprzez wyznaczenie „specjalnego miejsca” w umyśle, które odpowiedzialne będzie za wyzwania finansowe. Poprzez wykształcenie rutynowych zachowań i dokonywanie domyślnych wyborów – np. dotyczących tego, co zjeść na śniadanie lub założyć na konkretną okazję – można przygotować mózg na niespodziewane trudności. Ważne decyzje warto podejmować także o wczesnych porach dnia, zanim negatywne doświadczenia i zmartwienia zawładną naszym umysłem. Jak podkreśla Shafir, wyborów finansowych nie należy dokonywać wtedy, gdy nasze myśli pochłonięte są stresującymi wydarzeniami.

Szczegółowe informacje na temat ilorazu inteligencji i sposobów na jego poprawę znajdziesz na abcZdrowie.pl.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
Reserved 0 0Reserved pokazuje inną twarz lat 80. Wieczorowa kolekcja bierze z nich to, co najlepsze
T-mobile 0 0Zachwyciła go postać epizodyczna. Tomasz Raczek zwraca uwagę na szczegóły kultowego już filmu

MOTO

0 0Gdzieś już to widziałeś. Seat Tarraco to dobre… niemieckie auto – nie licz na hiszpański temperament
0 0Ten dziwoląg da się lubić. Nowy C-HR ma przekonać tych, którzy do tej pory mówili mu "nie"
Renault 0 0Łatwiejsza jazda. W tym modelu kierowca poczuje, co to znaczy prawdziwe wsparcie
INNPoland 0 0Wielka awaria w popularnym banku. Niektórym klientom wyzerowało konta