Brokuł na artretyzm

whologwhy
Dietetycy wysławiają przeróżne korzyści płynące ze spożywania brokułów – warzywo to jest bowiem bogatym źródłem witamin A, C, B i K oraz wartości odżywczych, takich jak cynk, potas i błonnik. Podobnie jak spokrewnione z nim brukselka, kalafior i kapusta, brokuł zawiera związki siarki, które wykazują działanie przeciwnowotworowe. Tymczasem najnowsze badanie, opublikowane na łamach magazynu „Arthritis & Rheumatism”, dowodzi, że substancje te zwalczają także stany zapalne, będące źródłem choroby zwyrodnieniowej stawów. Jest to bolesne schorzenie, w wyniku którego pod wpływem czynników zapalnych chrząstka ochraniająca stawy zaczyna się ścierać.


Brokuł obrońcą stawów
W celu potwierdzenia swojej hipotezy, naukowcy z University of East Anglia, University of Oxford oraz Norfolk and Norwich University Hospital przeprowadzili badania z udziałem myszy i ludzi. Wskutek pierwszego z nich odkryli, że zwierzęta spożywające produkty bogate w sulforafan znajdujący się w brokule, doświadczały znacznie mniej uszkodzeń chrząstki i objawów choroby zwyrodnieniowej stawów niż te, które nie przyjmowały go z pożywieniem. Następnie badacze poddali analizie komórki chrząstki człowieka, odkrywając, że sulforafan jest równie skuteczny w ochronie przed zniszczeniami komórek ludzkich. Przypuszczają, że wspomniany związek siarki może blokować enzymy, które przyczyniają się do stanów zapalnych w chrząstce. Kolejnym krokiem zespołu badawczego będzie sprawdzenie, czy brokuł jest w stanie uchronić pacjentów z chorobą stawów od operacji wymiany stawu kolanowego.


Badacze rozpoczęli już kolejną turę badań, w której uczestniczą pacjenci z chorobą zwyrodnieniową stawów oczekujący na operację wymiany stawu kolanowego. Jeżeli wyniki okażą się pomyślne, możliwe będzie przeprowadzenie większego testu klinicznego, ukazującego wpływ brokułów na zapalenie stawów, ich funkcjonowanie i dolegliwości bólowe. W ramach planowanego eksperymentu, 40 pacjentów przez 2 tygodnie poprzedzające operację spożywać będzie udoskonalony brokuł – warzywo zawierające szczególnie wysoki poziom sulforafanu. Po zakończeniu zabiegu naukowcy sprawdzą, czy związek siarki wpłynął na zdrowie stawów.


Dieta w profilaktyce chorób stawów
Jeżeli przypuszczenia naukowców potwierdzą się, możliwe będzie skuteczniejsze zapobieganie chorobie zwyrodnieniowej stawów. Chociaż operacja może zwalczyć dokuczliwe objawy schorzenia, odpowiednia ochrona stawów przed nieodwracalnymi uszkodzeniami pomoże utrzymać ich dobry stan przez dłuższy czas. Zabiegi chirurgiczne są bardzo skuteczne, jednak nie są odpowiedzią na problemy stawów – mówi autor badania Ian Clark, profesor biologii mięśniowo-szkieletowej na University of East Anglia. Gdy już rozwinie się zapalenie stawów, niezwykle ważne jest spowolnienie jego postępu. Lepszym wyjściem z sytuacji jest oczywiście zapobieganie chorobie, a zmiany stylu życia, obejmujące dietę, mogą być jednym z najskuteczniejszych sposobów, aby tego dokonać.


Alan Silman z Arthritis Research U.K. stwierdził, że wyniki badania są obiecujące. Dotychczasowe eksperymenty nie były w stanie udowodnić, ze spożywanie określonych produktów lub stosowanie konkretnej diety może w skuteczny sposób zmniejszać postęp choroby zwyrodnieniowej stawów. Jeżeli wyniki potwierdzą się w badaniach klinicznych, będzie to odkrycie przełomowe – wyjaśnia specjalista.

Choroba zwyrodnieniowa stawów najczęściej dotyka rąk, stóp, kręgosłupa, bioder i kolan. Do zachorowania przeważnie przyczyniają się wiek człowieka i otyłość. Jak dotąd nie stworzono skutecznego leku na to schorzenie – możliwe jest jedynie złagodzenie towarzyszącego mu bólu lub operacja wymiany stawu. Zdaniem prof. Clarka choroba zwyrodnieniowa stawów należy do głównych przyczyn niepełnosprawności. Jest ogromnym obciążeniem dla zdrowia i finansów chorego. Problem ten będzie się pogłębiał w starzejących się i tyjących społeczeństwach. Wypracowanie nowych strategii postępowania ze schorzeniami wynikającymi z wieku jest niezwykle istotne i ze względu na możliwość poprawy jakości życia chorych, i zmniejszenia obciążenia finansowego społeczeństwa.

Więcej o chorobie zwyrodnieniowej stawów i łagodzeniu jej objawów przeczytasz na abcZdrowie.pl.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
ELIZA MICHALIK 0 0Czas rozpocząć debatę o wielkich winach Kościoła. Zanim fanatycy umeblują nam świat
O TYM SIĘ MÓWI 0 0"Schetyno, zrezygnuj". Wyborcy opozycji mogą podpisać petycję ws. dymisji szefa PO
0 0Nie tylko Taco i Dawid. Ci polscy artyści też mogą zapełnić Stadion Narodowy-wspomnicie nasze słowa
POLECAMY 0 0Tutaj nic nie jest takie, jak by się mogło wydawać. Odwiedziłam wyjątkowe Muzeum Iluzji w Warszawie

DADHERO.PL

0 0Nie masz pojęcia, jak wychować swoją córkę? Tato, oto 10 złotych rad specjalnie dla Ciebie
0 0Dobry zegarek nie musi być "Swiss Made". Fajne czasomierze powstają i w innych krajach Europy
Jaguar 0 0Duży, dostojny i w świetnej cenie. Tego SUV-a kupisz już za 1452 zł netto miesięcznie

NA ŚWIECIE

0 0Podobno w domu jest spokój. Do nowego Sejmu weszli ojciec oraz syn – i są w różnych partiach!
0 0"Jestem skłonny startować w wyborach na szefa PO". Pierwszy polityk rzuca wyzwanie Schetynie
MOTO 0 0Czy McLaren naprawdę jest tak kosmiczny, jak wygląda? W środku od razu zaskakuje jedna rzecz
POPKULTURA 0 0Zepsuliście mi serial, na który czekałam! "Batwoman" miała być hitem, a jest porażką