Jak budować poczucie własnej wartości?

Angelo Gonzalez
Akceptacja siebie w istotny sposób wpływa na poczucie własnej wartości. Badania potwierdzają, że osobom mającym wysoką samoocenę jest w życiu łatwiej, mają wielu przyjaciół i szybciej osiągają sukces.


ARTYKUŁ SPONSOROWANY


Poczucie własnej wartości można budować na wiele sposobów. Nie ma uniwersalnej metody, która pomaga w podniesieniu samooceny, ale dzięki pewnym technikom, można osiągnąć satysfakcję, zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym. Pomocna może się okazać również wizyta u psychologa, np. w Centrum Psychologiczno-Psychoterapeutycznym MIND Moniki Łuczak w Poznaniu.

Jednym ze sposobów na pokochanie samego siebie jest oddanie się swoim pasjom i zainteresowaniom. Robienie rzeczy, które się lubi sprawia, że zwiększa się poziom endorfin, czyli substancji odpowiedzialnych za odczuwanie satysfakcji i radości oraz wpływających na dobre samopoczucie. Spędzanie czasu na czynnościach, które sprawiają nam przyjemność, może przywoływać również pozytywne skojarzenia. Osiągnięcie satysfakcji wzmacnia pozytywne myślenie na swój temat i dodatkowo motywuje do działania. Tym samym poczucie własnej wartości wzrasta.

W dążeniu do samospełnienia ważna jest również świadomość, że nie ma ludzi idealnych. Nie ma potrzeby zmierzać do doskonałości – warto skupić się na tym, kim naprawdę się jest. Pomoże to odkryć ukryte talenty i zdolności, o których istnieniu nie mieliśmy wcześniej pojęcia. Osiągnięcie prawdziwego szczęścia jest możliwe dzięki zmianie negatywnych myśli i przekonań na własny temat. Praca nad samym sobą, swoimi przekonaniami i własnym rozwojem sprawia, że czujemy się dobrze, akceptujemy i lubimy swoje życie.


Wiara w siebie i własne możliwości jest istotnym elementem w budowaniu samooceny. Dodaje to pewności i poczucia, że jesteśmy w stanie osiągnąć sukces i spełnić swoje marzenia. Dążenie do celu pomaga w samodoskonaleniu i pokonywaniu trudności. Wiąże się to również z samodzielnością w podejmowaniu decyzji, która sprawia, że satysfakcja z osiągniętych wyników jest znacznie większa. Pozwala to na przejęcie kontroli nad swoim życiem i budowaniu szacunku do samego siebie. Do wszystkiego dochodzi się własną pracą i mimo wszelkich niepowodzeń należy zachować zimną krew i nie poddawać się. Upór i determinacja to również klucz do samorealizacji i spełnienia...

Więcej informacji o budowaniu poczucia własnej wartości znajdziesz w serwisie abcZdrowie.pl i na stronie internetowej Centrum Psychologiczno-Psychoterapeutycznego MIND Moniki Łuczak.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...