By mieć spokojny sen...

RelaxingMusic
Z problemem chrapania zmaga się obecnie około dwa miliardy ludzi na całym świecie. Choć nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, może ono doprowadzić do poważnych schorzeń, takich jak np. bezdech senny. Każdy, kto zauważy u siebie takie objawy jak: poranne bóle głowy, zmęczenie oraz kłopoty z koncentracją, powinien zgłosić się do lekarza.


ARTYKUŁ SPONSOROWANY


W Polsce z powodu chrapania cierpi już prawie 1/5 całego społeczeństwa. Wśród 30-latków dotyczy to już co piątego mężczyzny oraz 5% kobiet. W grupie wiekowej 60+ jest problem jeszcze bardziej powszechny – dotyka aż 60% panów i 40% pań.

Dlaczego ludzie chrapią? Odpowiedzialne są za to zwiotczałe mięśnie gardła, które podczas snu mogą się rozluźnić, w wyniku czego wdychane powietrze powoduje ich drżenie oraz sprawia, że język opada ku tyłowi. W ten sposób drogi oddechowe się zwężają, czemu towarzyszy odgłos chrapania. Obniżenie napięcia mięśni powstaje na skutek działania niektórych leków nasennych, antyhistaminowych i uspokajających, a także alkoholu. Nie są to jednak jedyne przyczyny chrapania. Z problemem zmagają się również osoby, które mają zbyt dług język, przerośnięte migdałki, zaburzenia drożności nosa, alergię, wydłużone podniebienie miękkie oraz krzywa przegroda nosowa. Chrapanie może się pojawić także podczas przeziębienia, gdy katar powoduje zatkanie dróg oddechowych.

Największym niebezpieczeństwem, związanym z chrapaniem jest bezdech senny. Jest to schorzenie, które polega na chwilowym zatrzymaniu oddechu, powtarzającym się w ciągu nocy nawet kilkadziesiąt razy. Jest to groźna dla zdrowia sytuacja, ponieważ nie tylko zaburza sen, ale obniża również dotlenienie organizmu, wzrost ciśnienia oraz przyspieszenie pracy serca. Obserwując na drugi dzień takie objawy, jak: nadmierna senność, kłopoty z pamięcią, zmęczenie i nerwowość, należy skonsultować się z lekarzem. Jak twierdzi dr Paweł Szwedowicz ze szpitala Medicover, są to pierwsze oznaki poważnego zaburzenia, które doprowadzić może nawet do zawału mięśnia sercowego, chorób układu krążenia, cukrzycy, czy udaru mózgu, co w konsekwencji może zakończyć się śmiercią.


Leczeniem chrapania zajmują się laryngolodzy, którzy na podstawie szczegółowo przeprowadzonego wywiadu oraz badania dróg oddechowych rozpoznają przyczyny oraz dobierają odpowiednią metodę leczenia. Rozwiązaniem może być operacja zatok przynosowych, migdałków lub przegrody nosa. Można również zastosować zabieg usztywniający podniebienie miękkie, który przeprowadzany jest u osób, u których przyczyną chrapania jest wiotczenie mięśni. Operacja jest małoinwazyjną metodą, polegającą na wprowadzeniu do podniebienia modelujących i usztywniających implantów w postaci małych paseczków o długości 18 milimetrów i szerokości 2 milimetrów. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym i trwa około kilkunastu minut.

Więcej informacji dotyczących leczenia problemu, jakim jest chrapanie, znajdziesz na abcZdrowie.pl oraz na stronie internetowej szpitala Medicover.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

  • ZOBACZ TAKŻE:
  • Sen
Trwa ładowanie komentarzy...
Reserved 0 0Reserved pokazuje inną twarz lat 80. Wieczorowa kolekcja bierze z nich to, co najlepsze
Cinergia 0 0Reżyser “Pokoju” i aktor z “Matriksa” przyjadą do Łodzi. Rusza festiwal Cinergia
Skoda Polska 0 0Nowe auto nie musi być kupione za gotówkę. Można je mieć jak telefon na abonament
T-mobile 0 0Zachwyciła go postać epizodyczna. Raczek o kultowym już filmie
0 0Michalkiewicz ujawnił dane ofiary księdza. Pytamy, czy mu nie wstyd
0 0Robią coś, czego bał się rząd PiS. Czesi wprowadzają podatek, który tak drażni Amerykanów
0 0Edycja genów to rynek wart miliardy. Opiera się na metodzie podejrzanej u bakterii
O TYM SIĘ MÓWI 0 0Psy zagryzły kobietę w ciąży. Umarła w lesie, w którym trwało polowanie
0 0Dulkiewicz o kandydaturze Jaśkowiaka. Wymowna reakcja prezydent Gdańska
0 0Z domowym budżetem to by nie przeszło. Rząd zachowuje się jak nieodpowiedzialna gospodyni

MOTO

0 0Gdzieś już to widziałeś. Seat Tarraco to dobre… niemieckie auto – nie licz na hiszpański temperament
0 0Ten dziwoląg da się lubić. Nowy C-HR ma przekonać tych, którzy do tej pory mówili mu "nie"