Dlaczego nie warto wiązać się z mężczyzną o głębokim głosie?

jennie-o
Mężczyźni o głębokim głosie skutecznie wabią kobiety, jednak w większości przypadków wtedy, gdy szukają one romansu – sugerują badacze z Uniwersytetu McMaster w Ontario. Z drugiej strony, uosobieniem kobiecości w oczach mężczyzny jest partnerka używająca wysokich tonacji. Jak podkreślają specjaliści, zjawisko to ma uzasadnienie w ewolucji, a dokładniej – w dążeniu do utrzymania ciągłości gatunku.


Co o mężczyźnie mówi jego głos?
Naukowcy już wcześniej spostrzegli związek między głębokością głosu męskiego a ich atrakcyjnością w oczach kobiet. Zauważyli także, że mężczyźni o niższym głosie – i, prawdopodobnie, większym poziomie testosteronu – byli bardziej skłonni do zdrady. Nie potrafili jednak stwierdzić, dlaczego kobiety preferują mężczyzn, którzy mogą je skrzywdzić. Dlatego też postanowili powrócić do tego tematu. W nowym badaniu poprosili kobiety o wysłuchanie nagrań głosów męskich i określenie, czy ich posiadacze są wiernymi typami partnerów, czy wręcz przeciwnie. Następnie, uczestniczki eksperymentu oceniły, czy dany mężczyzna nadawałby się do krótko- czy długoterminowego związku. Okazało się, że mężczyźni o głębokim głosie częściej wybierani byli do krótkich znajomości, jednak jedynie przez określoną grupę kobiet – tych, które wcześniej powiązały niską tonację z nieuczciwym zachowaniem.


Różnice w zakresie damskich preferencji uwarunkowane były tym, czy uważały, że dany głos należeć może do mężczyzny skłonnego do zdrady – mówi główna autorka badania, Jillian O’Connor. Kobiety, które wierzyły, że mężczyźni o niższym głosie byli nieuczciwi, częściej wybierały ich jako partnerów do krótkiego związku (który, zdaniem badaczy, rozumieć należy raczej w kategorii jednonocnej przygody niż kilkumiesięcznych spotkań). Kobiety, które nie kojarzyły głębokiego głosu z niewiernością, chętniej wybierały takich mężczyzn do dłuższych znajomości. Jak przypuszczają autorzy badania, niektóre uczestniczki przyjęły, że bardziej „męscy” mężczyźni byli skłonniejsi do zdrady, dlatego unikały ich przy wyborze długoterminowego partnera.


Na szczęście, posiadacze głębokich głosów mogą odetchnąć z ulgą. Badanie było bowiem stosunkowo niewielkie – obejmowało 87 kobiet – i nie korzystało z rzeczywistych nagrań. Głosy, które słyszały kobiety, pochodziły od jednego mężczyzny, a różne tony uzyskano na drodze cyfrowej obróbki dźwięku. Oznacza to, że wyniki nie są na tyle pewne, aby skreślić wszystkich barytonów z listy „kawalerów do wzięcia”, nawet jeżeli biologia mówiłaby prawdę.


Damsko-męska gra głosów, czyli walka o przetrwanie gatunku
Zainteresowanie mężczyznami o głębokim głosie może mieć wiele wspólnego z historią ewolucji. Od dawien dawna nasze przodkinie poszukiwały najlepszych partnerów, którzy zagwarantowaliby im zdrowe dzieci i zaopiekowali się rodziną. Zdaniem O’Connor, kobiety wybierają mężczyzn o niskim głosie ze względu na uwarunkowania biologiczne – uważają, że posiadają oni więcej testosteronu, są zdrowsi, bardziej dominujący i osiągają wyższy status społeczny.

Zależność ta działa także w drugą stronę. W badaniu przeprowadzonym przez dra Davida R. Feinberga z Uniwersytetu McMaster udowodniono, że również i głos kobiecy przynosi mężczyźnie wiele skojarzeń. Biorący udział w eksperymencie studenci ocenili posiadaczki wysokich głosów jako bardziej atrakcyjne niż kobiety o tonacji niskiej. Wysoki ton powiązali oni z seksapilem, kobiecością, zdrowiem i młodością. Jak podkreśla dr Feinberg, wysoki głos jest wskaźnikiem wyższego poziomu estrogenu.

Tymczasem dr Gordon Gallup z Nowojorskiego Stanowego Uniwersytetu w Albany udowodnił, że mężczyznom najbardziej podoba się głos kobiety, gdy ta znajduje się w połowie cyklu menstruacyjnego, czyli w okresie owulacji. Chociaż w tej fazie głos damski ulega jedynie nieznacznej zmianie (staje się delikatnie wyższy), mężczyźni najwyraźniej byli w stanie zauważyć tę różnicę. Jeszcze inne badanie ukazało, że w czasie jajeczkowania mężczyźni lepiej oceniają także atrakcyjność twarzy i zapach kobiety. Niestety wyniki nie potwierdziły się w przypadku kobiet stosujących tabletki antykoncepcyjne. Podsumowując, kobiety robią najlepsze wrażenie na mężczyznach w dni, gdy są najbardziej płodne.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
MAMA:DU 0 0Ją okrzyknięto "babą od zboków", jej uczniów "zboczonymi". Psycholożka zdradza, co robi na WDŻ
0 0Czy istnieje męska depresja poporodowa? Terapeuta o tym, z czym przychodzą do niego polscy mężczyźni
0 0Chcesz być eko, ale nie wiesz, jak zacząć? Oto 15 BANALNYCH sposobów na zero waste
0 0Podstawowy argument antyszczepionkowców obalony! Prawnik wyjaśnia najprościej, jak się da
0 0Wypijają 18 l mleka na śniadanie. Liczba porodów 44-latki zadziwia, a wkrótce kolejny

DZIEJE SIĘ

0 0"Gwarantuję, że idę do Sejmu". To on miał oddać mandat Piotrowiczowi
0 0Piotrowicz jednak nie trafi do Sejmu! PiS ucina spekulacje