Prokuratura umorzyła sprawę księdza, który nie pomógł kobiecie rodzącej jego dziecko. "Nie wiadomo, czy płód to człowiek

Prokuratura umorzyła sprawę księdza z Poznania, który nie pomógł partnerce rodzącej dziecko
Prokuratura umorzyła sprawę księdza z Poznania, który nie pomógł partnerce rodzącej dziecko Fot. Rafał Mielnik / AG
Poznańska prokuraturę umorzyła głośną sprawę porodu na plebanii. Uznała, że zachowanie księdza wikariusza Mariusza G., który wezwał karetkę dopiero wtedy, gdy zobaczył, że jego partnerka urodziła martwe dziecko, nie było przestępstwem. Dlaczego? Bo w sensie prawnym nie sposób ocenić, czy dziecko księdza już było człowiekiem.


Pytanie "Kiedy płód staje się człowiekiem?" było kluczowe dla postępowania prowadzonego przez prokuraturę w Poznaniu. Prokurator Natasza Wojtczak w uzasadnieniu umorzenia sprawy księdza wikariusza napisała, że prawo karne nie zawiera definicji pojęcia "człowiek". Z kolei biegli nie ustalili, w którym momencie nastąpił zgon dziecka: jeszcze przed porodem czy w jego trakcie.

Prokurator zwróciła też uwagę, że nawet gdyby przyjąć, że dziecko żyło jeszcze w momencie rozpoczęcia porodu, to i tak ksiądz nie odpowiadałby za przestępstwo. Stwierdziła, że decyzja wikariusza o niewezwaniu karetki "nie naraziła noworodka na realne niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku".

Decyzja prokuratury zapadła w ciekawym momencie, Wciąż nie milkną echa dyskusji o propozycji Komisji Kodyfikacyjnej, według której prawo aborcyjne powinno być zaostrzone, a termin "płód" zastąpiony pojęciem "dziecka poczętego". Gdyby obowiązywało dziś takie prawo, jakiego oczekuje m.in. Kościół, ksiądz z Poznania mógłby oczekiwać surowej kary.


Źródło: "Głos Wielkopolski"
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
O TYM SIĘ MÓWI 0 0Gliński weźmie artystów za twarz, jak w PRL? Prawda może was zaskoczyć
0 0Krótka ławka PiS. Nowy minister finansów debiutował jeszcze u Tuska
POLECAMY 0 0"Ostatnio pytali o trolle Ziobry". Uczy WOS-u w podstawówce i tak ocenia świadomość 14-latków
WYBORY 2019 0 0"Wyborcza": opozycja ma szansę odsunąć PiS od władzy. Jest nowy sondaż