Kobiety – bardziej waleczne i agresywne niż przypuszczano!

Aislinn Ritchie
Podobnie jak mężczyźni, kobiety walczą o przetrwanie i odpowiednich partnerów. Jednak ewolucyjne znaczenie konkurencji i agresji wykazywanej przez przedstawicielki płci pięknej przez długi czas pozostawało niedoceniane przez świat nauki – twierdzą badacze z The Royal Society. W zbiorowym badaniu poddali oni analizie powody i sposoby, w jaki rywalizują ze sobą kobiety.


O co konkurują kobiety?
Jak podają autorki badania, Anne Campbell i Paula Stockley, kobiety konkurują ze sobą w bardziej subtelny sposób niż mężczyźni i z tego powodu zachowania takie przez długi czas były lekceważone przez naukowców. Tymczasem, pomimo że kobiety częściej stosują strategie minimalizujące ryzyko szkody fizycznej, nie powinno się umniejszać znaczenia wykazywanej przez nie chęci rywalizacji.

Według autorek analizy, młode kobiety konkurują o mężczyzn i środki, które mogą oni im zapewnić. Rywalizują o cechy, które cenione są przez mężczyzn, a mianowicie o młodość i atrakcyjność. W sytuacji gdy konkurencja się nasila, rywalizacja może obejmować użycie agresji pośredniej, np. napiętnowanie, wyłączenie społeczne czy atak na reputację.

Zdaniem Campbell, kobiety żyjące w różnych zakątkach Zachodu mogą reagować w odmienny sposób na potencjalne zagrożenia i rywalizację. Podczas gdy najczęściej mamy do czynienia z agresją pośrednią, liczne czynniki typowe dla centralnych części miast mogą przyczyniać się do nasilenia rywalizacji i zwiększać ryzyko konfrontacji fizycznych. Bieda w połączeniu z niekorzystnymi wskaźnikami stosunków seksualnych i zmienną wysokością dochodów mężczyzn prowadzi do sytuacji, w której kobiety zaczynają rywalizować o zamożnych mężczyzn, nawet jeżeli chodzi jedynie o krótkotrwały związek – tłumaczy Campbell.


Dla przykładu, zasada „przyjaciel czy wróg” (ang. „friend or foe”), obowiązująca w gangach działających na terenie miast, może prowadzić do napięć w sytuacji pojawienia się na horyzoncie nieznajomych kobiet. Jak tłumaczy Campbell, kobiety należące do gangu mogą stać się agresywne w stosunku do nowo przybyłych gości. Świadome tego, że są one szczególnie atrakcyjne dla mężczyzn, członkinie gangu zainicjować mogą grupowe ataki na kobiety, które rzekomo „kradną” im mężczyzn.

Bezpośrednia i pośrednia agresja kobiet
Groźby i strach są niezwykle potężną bronią, gdy w grę wchodzi rywalizacja lub agresja. Dziewczęta i kobiety, które nie dostosowują swojego zachowania do obowiązujących standardów, mogą doświadczyć wykluczenia społecznego lub utraty przyjaciółek. Agresja pośrednia wykorzystuje minimalną ilość energii i zwykle wiąże się z niskim ryzykiem szkody fizycznej. Jednak jej skutki są nie mniej poważne niż w przypadku agresji bezpośredniej. Pejoratywna plotka rozgłaszana przez większą część danej grupy społecznej może mieć destrukcyjny wpływ na jednostkę, której dotyczy, prowadząc do depresji czy nawet prób samobójczych.

W ubiegłym roku naukowcy z University College London dowiedli, że niesatysfakcjonujące kontakty międzyludzkie mogą skutkować przedwczesną śmiercią. Jak piszą autorzy badania, Michael Cant i Andrew Young, kobiety są bardziej podatne na presję otoczenia niż mężczyźni. Co więcej, z większą wrażliwością reagują na kary. Fakt, że kobiety posiadają doskonale rozwinięte zdolności społeczne (lepiej radzą sobie z testami czytania w myślach i empatii) oznacza także, że dotkliwiej odczuwają zagrożenie odrzucenia.

Według Campbell, strach i złość mogą popychać kobiety do agresji fizycznej. Podczas gdy różnice międzypłciowe nie mają większego znaczenia w przypadku złości, odgrywają ważną rolę, jeżeli chodzi o strach. Wyższy poziom strachu odnotowywany wśród kobiet tłumaczyć można dążeniem do przetrwania, od którego zależy życie ich potomstwa.

Co więcej, autorzy badania zaznaczają, że rywalizacja między przedstawicielami tej samej płci ma związek z zachowaniami społecznymi. Jak piszą Campbell i Stockley, w porównaniu z bezpośrednimi formami agresji, obserwowanymi wśród innych gatunków, użycie wykluczenia społecznego przez kobiety jest strategią niosącą stosunkowo niskie koszty i związaną z zachowaniami egalitarnymi. Odkrycie ma szczególne znaczenie dla badań nad ewolucją społeczną człowieka, jako że stosowanie niosących niskie koszty strategii ma, zdaniem naukowców, utrzymać współpracę społeczną między jednostkami.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
POLECAMY 0 0Jak mu tak wróżka powie, to zwolni pół firmy. Po 15 latach ujawnia kulisy pracy wróżenia w telewizji
MamaDu 0 0"Moja córka żyła 70 minut". Gest mamy po śmierci dziecka poruszył ludzi na całym świecie
POLECAMY 0 0Nie zawsze musisz być wśród ludzi. Te rzeczy powinieneś zrobić sam przynajmniej raz w życiu
0 0Technika sprzed 5 tys. lat pomoże ci popełnić mniej błędów. Mnisi mieli rację
dad:HERO 0 0Polecamy pięć hitów z Nefliksa i HBO Go do obejrzenia z dziećmi w ten weekend
0 0Wybrano najlepsze seriale dekady. O połowie pewnie nawet nie słyszałeś!
HYDEPARK 0 0Amatorzy często trenują tak ostro jak zawodowcy. Różnica często się zaciera
0 0Święta to czas (u)dawania. Tomasz Kot w poruszającym spocie, daje cenną lekcję
0 0"Chodziło o to, by mężczyźni odzyskali godność". Tomasz Raczek szczerze o zamknięciu "Playboya"
0 0Była pierwszą polską influencerką, kochała kobiety i seks. Łempicka to dziś ikona