Jak się mają sprawy łóżkowe Polaków?

hang_in_there
Niedawno w Warszawie miała miejsce konferencja prasowa, w czasie której specjaliści omówili sprawy łóżkowe Polaków. Okazało się, że seks uprawiamy 2-3 razy w tygodniu (najczęściej w pozycji klasycznej), posiadamy średnio 2 stałe związki i 4 partnerów seksualnych. Jak podkreśla prof. Jan Hartman, jeżeli chodzi o seks, jesteśmy bardziej powściągliwi niż w średniowieczu.


Seksualność Polaków w liczbach
W czasie konferencji prof. Zbigniew Izdebski przywołał wyniki badania przeprowadzonego ok. 2 lata temu. Ujawniły one, że prawie 78% spośród nas prowadzi satysfakcjonujące życie seksualne. Ok. 46% Polaków pozostaje w stałych związkach, chociaż coraz więcej jest tych nieformalnych. Z drugiej strony, aż 31% osób jest samotnych. Jeżeli chodzi o życie seksualne, coraz większą rolę odgrywa w nim Internet – ok. 7% Polek i 12% Polaków uprawiało seks z osobami poznanymi w sieci.

Z powodu braku wiedzy oraz edukacji seksualnej kobiety w Polsce krępują się mówić o swoich problemach łóżkowych, także w czasie wizyty u ginekologa. W razie wystąpienia tego typu komplikacji, unikamy pomocy specjalistów. Tymczasem, zdaniem dr. n. med. Andrzeja Depki, aż 46% Polek doświadcza problemów seksualnych.

Jednak problemy łóżkowe nie dotyczą tylko kobiet – jak szacują specjaliści, przejawia je co 10 Polak. Niestety tylko połowa takich mężczyzn poddaje się leczeniu. Tymczasem problemy z erekcją mogą świadczyć o poważnych chorobach. Zdaniem prof. Marka Sosnowskiego, urologa, mężczyzna, który cierpi na cukrzycę w połączeniu z nadwagą, wysokim cholesterolem, zaburzeniami metabolicznymi i problemami z krążeniem, najprawdopodobniej zetknie się także z zaburzeniami wzwodu.


Tymczasem prof. Zbigniew Lew-Starowicz podkreśla, jak wielki wpływ na jakość życia seksualnego ma właściwe odżywianie i unikanie używek. Jak tłumaczy, w ostatnich badaniach ukazano, że regularne palenie marihuany może mieć związek z zaburzeniami płodności, erekcji i wytrysku.

Zaburzenia seksualne u mężczyzn
Do najczęstszych zaburzeń seksualnych mężczyzn zaliczamy problemy z wytryskiem, erekcją i osiągnięciem orgazmu. Jak tłumaczy dr Depko, zaburzenia erekcji mogą dotknąć każdego mężczyznę, jednak podczas gdy u osób starszych najczęściej związane są z współwystępującymi chorobami, u młodszych mężczyzn mogą mieć podłoże psychologiczne. W celu określenia ich przyczyny konieczna jest wizyta u lekarza.

Wiele męskich problemów łóżkowych ma związek z wytryskiem, a także jego brakiem. Seksuolodzy wyróżniają wytrysk przedwczesny i za wczesny. Pierwszy ma miejsce przed penetracją, a drugi w okresie krótszym niż 2 minuty od jej rozpoczęcia. Dużo rzadziej występuje całkowity brak wytrysku. Przeważnie problem ten wynika z długotrwałego samopobudzania za pomocą określonych bodźców dotykowych. W przypadku każdej z tych nieprawidłowości oprócz rozmowy partnerów zalecana jest konsultacja lekarska.

Mężczyźni wstydzą się problemów łóżkowych
Jak podkreślają specjaliści, zaburzenia seksualne są dla mężczyzn powodem wstydu i prowadzą do obniżenia poczucia własnej wartości. Sprawność seksualna jest bowiem najważniejszym elementem męskości dla ok. 72% z nich. Co więcej, problemy w sferze łóżkowej mogą stać się przyczyną problemów emocjonalnych, takich jak depresja czy rozpad związku.

Jak wynika z raportu agencji Onboard „Zaburzenia seksualne u mężczyzn – obraz problemu oczami kobiet i mężczyzn malowany”, przygotowanego przy współudziale Polskiego Towarzystwa Seksuologicznego, wiele Polek za problemy z erekcją partnera wini siebie, a dokładniej swoją niewystarczającą atrakcyjność. Tymczasem znaczna liczba mężczyzn utrzymuje, że większe zaangażowanie kobiety w sprawy łóżkowe czy też intensywniejsze starania mające na celu ich pobudzenie mogłyby pomóc im przezwyciężyć problemy seksualne.

Problem impotencji jest dla mężczyzn tak wstydliwy, że większość zamiast u lekarza, szukałaby pomocy w Internecie. Ogromne znaczenie ma dla nich także rozmowa z partnerką. Jednak podczas gdy interakcji takiej oczekiwałoby 54% Polaków, 72% Polek jest zdania, że mężczyźni nie chcą rozmawiać o swoich problemach łóżkowych.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
INN:Poland 0 0Sieć 5G to nie tylko szybszy Netflix. To również ochrona amazońskich lasów deszczowych
0 0To nie będą tanie święta. Polacy w tym roku będą musieli wydać krocie
Diverse 0 0Na pewno masz w szafie ubrania z ich logo. Teraz będą w nich jeździć uczestnicy Rajdu Dakar
INN:Poland 0 014 prostych sposobów na bardziej ekologiczne życie. Od tego warto zacząć

TYLKO W NATEMAT

0 0Nie możesz pojąć, dlaczego PiS stawia na Pawłowicz i Piotrowicza? Eliza Michalik ma teorię
0 0"Znów muszę bronić Polski". Patryk Jaki w swoim żywiole, sprawdziliśmy jego aktywność w PE
0 0Prof. Jerzy Bralczyk ocenił pierwsze posiedzenia nowego Sejmu
0 0"Kaczyński jest wam wdzięczny". Posłowie Lewicy wsparli PiS w ważnym głosowaniu
0 0Wielka niespodzianka w ostatnim sezonie "Wikingów". Pojawi się w nim mocny, polski akcent
0 0Ważył 900 gramów i... uratował życie swojego brata. Lekarze nazwali to cudem
Cinergia 0 0Reżyser “Pokoju” i aktor z “Matriksa” przyjadą do Łodzi. Rusza festiwal Cinergia
Volvo 0 0Ten samochód to fenomen. Wielu próbowało zrobić podobny, udało się tylko jednej marce