Co może zrobić dla ciała joga, a czego nie?

GoToVan
Najprawdopodobniej większość z nas o jodze słyszała wyłącznie dobre rzeczy. Ma być ona nie tylko źródłem relaksu i szczupłej sylwetki, ale także lekiem na wiele przypadłości. Czy joga jest rzeczywiście tak korzystna, jak podają jej miłośnicy? Zdaniem ekspertów, i tak, i nie.


Wpływ jogi na ciało
Chociaż joga nie wyleczy nas z każdej dolegliwości, przyniesie znaczne korzyści. Zwiększy ona elastyczność i siłę mięśni oraz poprawi postawę i równowagę – mówi dr Rachel Rohde, rzeczniczka Amerykańskiej Akademii Chirurgów Ortopedycznych i chirurg ortopedyczny w ośrodku Beaumont Health System w Royal Oak. Jak dodaje, joga może pomóc w wielu problemach mięśniowo-szkieletowych i bólu, jednak z całą pewnością nie zwalczy dolegliwości ortopedycznych.

Wiele osób uważa jogę wyłącznie za rodzaj ćwiczeń fizycznych i od razu zabiera się za najtrudniejsze pozycje – tłumaczy dr Ruby Roy z LaRabida Children's Hospital w Chicago, która jest także certyfikowaną instruktorką jogi. Jak dodaje, praktyki takie mogą nam pomóc, jednak mogą także wyrządzić nam krzywdę.

Prawidłowo wykonywana joga może się okazać korzystna dla zdrowia – mówi dr Roy. Jednym z jej celów jest zrelaksowanie ciała. Pod koniec treningu tętno i ciśnienie krwi powinny spaść, a ćwiczącemu nie powinno brakować tchu. Najlepszym wyborem jest joga, która dostarcza odprężenia i nie sprawia, że czujemy się zmęczeni jak podczas innych ćwiczeń. W technice tej ważna jest pełna świadomość pozycji ciała i oddechu.


Właściwości prozdrowotne jogi
Dr Roy podkreśla, że w swojej praktyce zawodowej wykorzystuje wiele aspektów jogi, przede wszystkim zasady oddechu. Ułatwiają one zaśnięcie dzieciom, redukują niepokój, pomagają w zespole stresu pourazowego, astmie, autyzmie, a także w terapii bólu podczas zabiegów.

Bess Abrahams, zajmująca się terapią poprzez jogę w nowojorskim ośrodku Montefiore Children's Hospital, wykorzystuje ćwiczenia w celu niesienia pomocy dzieciom hospitalizowanym z powodu nowotworów i innych poważnych schorzeń. Fizycznie joga wzmacnia mięśnie osłabione w wyniku braku ruchu, a pozycje rozciągające umożliwiają uwolnienie ich napięcia – podkreśla specjalistka. Trening zmniejsza także dyskomfort związany z leżeniem w łóżku czy zabiegami, a medytacyjny aspekt jogi pozwala złagodzić uczucie lęku u starszych dzieci.

Badania medyczne dostarczają sprzecznych wyników na temat korzyści medycznych niesionych przez jogę, chociaż w większości przypadków są one pozytywne. Jak dotąd stwierdzono, że ćwiczenia poprawiają jakość życia, zmniejszają stres i niepokój, a także pomagają w walce z bezsennością, depresją i bólem pleców. Co więcej, zmniejszają one tętno i ciśnienie krwi oraz poprawiają kondycję, siłę i elastyczność ciała. Jednak badania nie potwierdzają, że joga przynosi jakiekolwiek korzyści w terapii astmy. W przypadku zapalenia stawów wyniki są rozbieżne, więc wciąż nie wiadomo, czy trening jest w stanie złagodzić objawy schorzenia.

Eksperci zaznaczają jednak, że jogę powinno się traktować jako terapię uzupełniającą, a nie standardową. Jeżeli pacjent posiada wysokie ciśnienie tętnicze krwi, trening może je delikatnie obniżyć, jednak wciąż niezbędne jest przyjmowanie leków zapisanych przez lekarza.

Komu joga przyniesie korzyści, a komu nie?
Dobrą wiadomością jest fakt, że joga jest generalnie bezpieczna. Niektórzy ludzie, włącznie z kobietami ciężarnymi, osobami z nadciśnieniem, jaskrą i rwą kulszową, powinni jednak zmodyfikować pozycje w celu zmniejszenia ryzyka urazów. Ważne, aby zacząć od zajęć dla początkujących i krok po kroku zwiększać zaawansowanie – mówi dr Rohde. Nie warto konkurować z innymi ćwiczącymi osobami.

Wszyscy trzej eksperci twierdzą zgodnie, że joga jest wspaniałym doświadczeniem dla dzieci. Jest bezpieczna i skuteczna, a do tego umożliwia nawiązanie silnej więzi z potomkiem oraz nauczenie go świadomości siebie – mówi Abrahams. Tymczasem dr Roy i dr Rohde dodają, że właściwie prowadzona joga może stanowić doskonały dodatek do zajęć wychowania fizycznego.

Rozważając wszystkie prozdrowotne właściwości jogi, wiele osób zastanawiać się może, dlaczego więcej lekarzy nie zaleca jej pacjentom? Dr Roy tłumaczy, że wynika to z braku świadomości możliwych korzyści. Jak dodaje, sytuacja ta na szczęście ulega stopniowej poprawie. Lekarze coraz częściej zauważają, iż więź między ciałem i umysłem ma wpływ na wiele kwestii medycznych. Coraz więcej specjalistów kieruje też chorych na akupunkturę, masaże i inne formy terapii uzupełniającej.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
Renault 0 0Jazda w tym aucie to czysta przyjemność. Rodzina będzie zachwycona
Brita 0 0Co powinno pić dziecko? Dobrą wodę znajdziesz nie tylko na sklepowych półkach
TYLKO W NATEMAT 0 0PiS przystąpił do realizacji obietnic, czyli dlaczego Polacy będą zarabiali mniej
0 0Tak PiS załata budżet. W styczniu ceny alkoholu i papierosów pójdą w górę!
Leroy Merlin 0 0Glamour, a może... pustynny? Najnowsze ekscytujące trendy w urządzaniu wnętrz
Möller's 0 0Jak wspierać rozwój dziecka po 4 tygodniu życia? Ten składnik warto wprowadzić do diety
dad:HERO 0 0I wtedy wchodzi Pepsi, cała na różowo… Wina musującego z logiem tej firmy się nie spodziewałeś
Volvo 0 0Chcesz tanio kupić nowy samochód? To najlepszy moment. Zobacz, co wymyśliło Volvo
0 0Takich ludzi trzeba jak najszybciej wyeliminować z dróg. "Bogate dzieciaki" chwalą się piractwem