Grupa krwi nie podpowie Ci, co jeść

epSos.de
Wiele mniej lub bardziej znanych ludzi na świecie od lat stosuje dietę zgodną z grupą krwi. Polega ona na spożywaniu różnych pokarmów i wykonywaniu różnych ćwiczeń fizycznych w zależności od posiadanego typu krwi. Jednak w ostatnim badaniu naukowcy obalają twierdzenie propagowane przez twórcę diety, Petera D'Adamo, sugerując, że potrzeby żywieniowe człowieka wcale nie zależą od tego, co płynie w jego żyłach.


Założenia diety zgodnej z grupą krwi
Badanie, opublikowane w magazynie „PLoS One” wydawanym przez Public Library of Science, zostało przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu w Toronto. Wspomniana dieta oparta jest na czterech grupach krwi i etapach w rozwoju ludzkim, na których ewoluowały.

Typ 0 uważany jest za grupę krwi naszych najwcześniejszych przodków, dlatego jej posiadaczom zaleca się spożywanie diety bogatej w białka pochodzenia zwierzęcego i ubogiej w węglowodany, typowej dla łowców-zbieraczy. Mają się oni wystrzegać pszenicy i większości pozostałych zbóż. Typ A miał rozwinąć się, gdy człowiek osiedlił się w społecznościach agrarnych, co wiąże się z dietą wegetariańską – bogatą w węglowodany i ubogą w tłuszcze. Grupa B narodzić się miała u nomadów, co sugeruje wysokie spożycie nabiału. Tymczasem osoba z grupą AB powinna stosować dietę podobną do posiadaczy grup A i B, jednak z pewnymi modyfikacjami – np. naciskiem na jaja i ryby.

Poza spożywaniem określonych produktów, pomysłodawca diety zaleca także wykonywanie specyficznych ćwiczeń fizycznych. Podczas gdy osoby z grupą 0 powinny regularnie wykonywać intensywne treningi aerobowe, posiadaczom grupy A zaleca się ćwiczenia umożliwiające kontemplację umysłową, takie jak golf, joga czy medytacja. Dla osób z typem B idealne mają być sporty o umiarkowanej intensywności – np. pływanie i chodzenie, a dla posiadaczy grupy AB – ćwiczenia i techniki relaksacyjne. Teoria ta zyskała ogromną popularność wśród osób pragnących poprawić stan zdrowia i obniżyć wagę. Książka D’Adamo, która obiecuje także zmniejszone ryzyko chorób przewlekłych, niemalże natychmiast stała się bestsellerem i została przetłumaczona na ponad 60 języków, w tym polski.


Teoria D’Adamo obalona?
Jednak badacze podają, że związek pomiędzy nawykami żywieniowymi opartymi na grupie krwi i poprawą stanu zdrowia przez dłuższy czas pozostawał niezbadany. Z tego powodu postanowili oni przeanalizować tę kwestię. W badaniu udział wzięło 1455 uczestników – w większości osoby młode i zdrowe. Badacze zebrali informacje na temat ich diety oraz pobrali próbki krwi na czczo, które miały służyć określeniu grupy krwi i czynników ryzyka kardiometabolicznego – poziomu insuliny, cholesterolu i trójglicerydów. Naukowcy sprawdzili także, w jakim stopniu uczestnicy stosowali się do zaleceń diety zależnej od grupy krwi.

Badanie nie potwierdziło zasadności teorii diety dostosowanej do grupy krwi – mówi jego autor, dr Ahmed El-Sohemy z Uniwersytetu w Toronto. Jak dodaje, sposób, w jaki organizm każdej z osób reaguje na taką dietę nie ma nic wspólnego z ich grupą krwi, za to w dużej mierze zależy od umiejętności wytrwania w rozsądnej diecie wegetariańskiej lub niskowęglowodanowej.

Brak dowodów nie wyklucza korzyści
Chociaż naukowcy nie stwierdzili, że żywienie się w zgodności z grupą krwi przynosi korzyści zdrowotne, zauważyli oni, że badani doświadczyli pewnej, niezależnej od grupy krwi, poprawy zdrowia. Generalnie, stosowanie się do diety dopasowanej do grupy krwi 0 wiązało się z niższym poziomem trójglicerydów w surowicy. Jadłospis dla grupy A doprowadził do niższego BMI, ciśnienia tętniczego krwi, obwodu talii oraz poziomu insuliny i trójglicerydów. Dieta dla typu B przyniosła poprawę stężenia cholesterolu HDL, a dla typu AB – niższe ciśnienie tętnicze i stężenie całkowite cholesterolu w surowicy, a także niższy poziom insuliny i trójglicerydów.

Jak tłumaczy dr El-Sohemy, brak dowodów naukowych nie oznacza, że dieta nie działa. Po prostu nie udało się tego dowieść w badaniach. Była to intrygująca hipoteza, więc specjaliści postanowili sprawdzić jej prawdziwość. Jak podsumowują autorzy analizy, teraz z całą pewnością można stwierdzić, że hipoteza ta była fałszywa.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
Reserved 0 0Reserved pokazuje inną twarz lat 80. Wieczorowa kolekcja bierze z nich to, co najlepsze
T-mobile 0 0Zachwyciła go postać epizodyczna. Tomasz Raczek zwraca uwagę na szczegóły kultowego już filmu

MOTO

0 0Gdzieś już to widziałeś. Seat Tarraco to dobre… niemieckie auto – nie licz na hiszpański temperament
0 0Ten dziwoląg da się lubić. Nowy C-HR ma przekonać tych, którzy do tej pory mówili mu "nie"
Renault 0 0Łatwiejsza jazda. W tym modelu kierowca poczuje, co to znaczy prawdziwe wsparcie
INNPoland 0 0Wielka awaria w popularnym banku. Niektórym klientom wyzerowało konta