Inteligentny biustonosz od… Microsoftu

AJ Batac
Badacze Microsoftu opracowali nowoczesny biustonosz, który może wykryć stres u osoby, która ma go na sobie. W ten sposób zapobiega przejadaniu się spowodowanemu zdenerwowaniem. Nie jest to jednak pierwszy tego typu wynalazek. Badacze stworzyli już bowiem biustonosz, który przypomina o samobadaniu piersi, chroni przed gwałtem i ułatwia wykrycie nowotworu piersi.


Jak działa biustonosz od Microsoftu?
Prototyp biustonosza zawiera wymienne czujniki, które monitorują pracę serca i aktywność skóry w celu określenia nastroju noszącej go osoby. Za pomocą specjalnej aplikacji na smartfon, informacje o nastroju trafiają do zdenerwowanej kobiety, sygnalizując podatność na konsumowanie zbyt dużej ilości pokarmu w odpowiedzi na stres.

Kobiety testujące nową technologię nosiły biustonosz ok. 6 godzin dziennie przez 4 dni. Korzystanie z prototypowego systemu było dla nich bardzo uciążliwe, jako że musiał on być ładowany co ok. 3-4 godziny – mówi główny projektant badania, Asta Roseway.

Zespół badawczy Microsoftu postanowił wbudować do damskiej bielizny elektrokardiogram, czujniki aktywności elektrycznej skóry, żyroskop i akcelerometr. W opublikowanym niedawno raporcie specjaliści dowodzą, że zastosowanie tych technologii w biustonoszu było idealnym rozwiązaniem, ponieważ znajduje się on tuż przy sercu kobiety, ułatwiając badanie jego pracy. Próby stworzenia podobnej bielizny dla mężczyzn niestety nie zakończyły się sukcesem. W dużej mierze było to spowodowane faktem, że czujniki zlokalizowane były w zbyt dużej odległości od serca.


Inteligentna bielizna to nie pierwszyzna
Technologie zastosowane w codziennej garderobie, takie jak czytniki nastroju ukryte w biustonoszu, coraz częściej służą do wykrywania komplikacji zdrowotnych. Kilka miesięcy temu stworzono na przykład biustonosz, który ma na celu zachęcenie kobiet do samobadania piersi. Po rozpięciu tego gadżetu, który powstał dzięki współpracy Nestle Fitness i Twittera, na telefon komórkowy wysyłany jest sygnał, który za pomocą serwera generuje odpowiedniego tweeta. Ten nietypowy biustonosz ma jedynie jeden egzemplarz, noszony przez grecką gwiazdę telewizyjną, Marię Bacodimou. Jak podkreśla właścicielka inteligentnej bielizny, wiele kobiet zapomina o samobadaniu piersi, więc za każdym razem, gdy zdejmuje ona swój biustonosz, wysyła im ratujące życie przypomnienie.

Tymczasem w odpowiedzi na serię gwałtów w Delhi i innych miastach Indii, grupa studentów stworzyła biustonosz, który może wygenerować wstrząs elektryczny o sile 3800 kV, uniemożliwiający napaść na kobietę. Nowoczesna bielizna pozwala także na wysłanie informacji o zdarzeniu i jego lokalizacji do krewnych lub na policję.

Biustonosze w walce z rakiem piersi
W 2012 roku powstał biustonosz, który potrafi odróżnić zdrową tkankę piersi od nowotworowej. Jak podają jego twórcy, biustonosz jest w stanie wykryć komórki rakowe we wczesnym stadium rozwoju poprzez nieustanne monitorowanie zmian temperatury piersi, związanych z rozwojem nowotworu. Gdy zamontowane w bieliźnie czujniki zidentyfikują nienaturalne ciepło, powiadomią lekarzy o możliwej obecności komórek nowotworowych.

W trzech niezależnych testach klinicznych, w których udział wzięło 650 kobiet, twórcy zauważyli, że biustonosz ten może stwierdzić obecność raka 6 lat przed tradycyjnymi metodami obrazowania, takimi jak mammografia. Wykazał on także 92% skuteczność, jeżeli chodzi o określenie tkanek piersi jako normalnych, posiadających łagodne zmiany, a także podejrzenie lub prawdopodobieństwo nieprawidłowości. Tymczasem mammografia wyróżnia się efektywnością na poziomie 70%. Jak podają twórcy wynalazku, jest on świetnym rozwiązaniem dla kobiet, które pragną uniknąć promieniowania związanego z tradycyjnymi badaniami.

Specjaliści podkreślają, że jest to znacząca innowacja w dziedzinie termografii, ponieważ biustonosz mierzy zmiany temperatury następujące wraz z czasem, a nie w określonym jego punkcie. Pozwala także na zidentyfikowanie nieprawidłowości w tkance piersi na drodze nieinwazyjnego badania wiele lat przed ukazaniem się nowotworu. Eksperci podkreślają jednak, że jest to jedynie metoda wczesnego wykrywania, a nie narzędzie diagnostyczne.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
WYWIAD 0 0"Byłam przed 30, a nie chciało mi się żyć". Patrycja schudła 50 kg, pokonała hashimoto i depresję
MamaDu 0 0"Cesarskie cięcie powoduje problemy dziecka w dorosłości". Wywiad z prof. Ewą Helwich
SAP 0 0Od personalizacji adidasów do zatrzymania powodzi. Oto jak transformacja cyfrowa zmienia nasze życie
#GRZEJE 0 010 godzin czekał na żonę, która poszła do dentysty. Musiała interweniować Straż Miejska
POLECAMY 0 0Jak mu tak wróżka powie, to zwolni pół firmy. Po 15 latach ujawnia kulisy pracy wróżenia w telewizji
MamaDu 0 0"Moja córka żyła 70 minut". Gest mamy po śmierci dziecka poruszył ludzi na całym świecie
POLECAMY 0 0Nie zawsze musisz być wśród ludzi. Te rzeczy powinieneś zrobić sam przynajmniej raz w życiu
0 0Technika sprzed 5 tys. lat pomoże ci popełnić mniej błędów. Mnisi mieli rację
dad:HERO 0 0Polecamy pięć hitów z Nefliksa i HBO Go do obejrzenia z dziećmi w ten weekend
0 0Wybrano najlepsze seriale dekady. O połowie pewnie nawet nie słyszałeś!