Leczenie nietrzymania moczu wreszcie możliwe

Klinika Ars Estetica
Nietrzymanie moczu to dziś problem wielu Polek. Niestety, niewiele się o tym mówi, przez co świadomość dostępnych możliwości leczenia jest niewielka. Kobiety nie szukają pomocy u specjalisty, bowiem wstydzą się problemu i nie wierzą w bezinwazyjne i trwałe metody leczenia, które są już dostępne na rynku.


Istnieją dwa typy nietrzymania moczu: naglące oraz wysiłkowe. Pierwszy, najczęściej spotyka kobiety po 60-65 roku życia. Wysiłkowe nietrzymanie moczu może pojawić się wcześniej, w okresie menopauzy i jest to najczęstsza postać schorzenia. Przy tego rodzaju dolegliwości mocz niekontrolowanie wydostaje się na zewnątrz przy podwyższeniu ciśnienia w brzuchu, czyli np. podczas kaszlu, kichania czy śmiechu.


Pomimo że głównymi czynnikami nietrzymania moczu są ciąża i poród oraz menopauza, każdy w ciągu swojego życia ma aż 35% ryzyka na pojawienie się tej dolegliwości. Dla porównania prawdopodobieństwo zachorowania na nadciśnienie tętnicze wynosi 25%. W przeciwieństwie do nadciśnienia, niewiele mówi się o problemie i możliwościach leczenia wysiłkowego nietrzymania moczu. Temat bowiem jest mało atrakcyjny i krępujący. Kobiety zamiast skorzystać z porady specjalisty po prostu uczą się z tym żyć. Tłumaczą sobie, że nietrzymanie moczu to nie choroba a fizjologia, skutek porodu bądź procesu starzenia, a na to przecież lekarstwa nie ma. Po drugie - twierdzą, że nie ma na to skutecznej terapii. Leczenie opiera się bowiem albo na nieskutecznych medykamentach, albo na ryzykownym zabiegu chirurgicznym. Szacuje się, że z pomocy specjalisty korzysta zaledwie 30% Polek. Wynika z tego, że aż 70% pozostaje zdana na siebie. Nietrzymanie moczu często prowadzi do wycofania się z życia społecznego i zawodowego, a w konsekwencji nawet do depresji. Niezmiernie ważne jest więc podjęcie leczenia.


Medycyna jest jedną z najszybciej rozwijających się dziedzin nauki. Klasyczne metody są coraz częściej zastępowane niechirurgicznymi, bezinwazyjnymi i co ważne - wysoce skutecznymi procedurami. Incontilase to najnowsze odkrycie naukowców w dziedzinie ginekologii estetycznej. Nietrzymanie moczu jest związane z rozluźnieniem mięśni okalających cewkę moczową. „Incontilase to nowoczesna procedura, która opiera się na wykorzystaniu światła lasera erb:yag, który doprowadza do ponownego obkurczenia się włókien kolagenowych w błonie śluzowej pochwy i okolicy cewki moczowej oraz stymulacji produkcji nowych włókien, dzięki czemu metoda jest bardzo skuteczna” – tłumaczy dr n. med. Wojciech Rybak. Procedura polega na wprowadzeniu do pochwy specjalnej końcówki lasera oraz wyemitowaniu wiązki, która powoduje obkurczenie włókien wokół cewki moczowej i ostrzeliwanie energią laserową samego ujścia cewki moczowej. Zabieg trwa około 30 min., nie wymaga znieczulenia, a po zabiegu można wrócić do normalnej aktywności życiowej, za wyjątkiem współżycia seksualnego, od którego należy się wstrzymać przez około miesiąc. Zabieg wykonuje się jednorazowo. Ponad 90% pacjentek jest w pełni zadowolona z efektów zabiegu.

Więcej informacji na temat leczenia nietrzymania moczu znajdziesz w serwisie abcZdrowie.pl.

Autor: dr n. med. Wojciech Rybak