Maszyna, która gwarantuje kobietom awans

sam_churchill
Według blisko miliona badaczy, ekspertów ds. zarządzania i guru samopomocy, kobiety mają problem z uznaniem własnych dokonań, co nie pomaga im w osiągnięciu sukcesu zawodowego. Jednak ostatnie badanie pokazuje, że słabość tę można pokonać za pomocą tajemniczej, czarnej skrzynki.


Autopromocja receptą na sukces zawodowy
W badaniu, które ukazało się na łamach magazynu „Psychology of Women Quarterly”, prof. psychologii z Uniwersytetu Stanowego w Montanie, Meghan Huntoon, poprosiła ok. 60 studentek o napisanie eseju dotyczącego ich osiągnięć. Jest to jedna z ważniejszych umiejętności w życiu – osoby, które komunikują swoje zdolności i dokonania w zrelaksowany i przekonujący sposób, częściej są wynagradzane. W tym przypadku autorki najlepszych esejów miały możliwość wygrania kwoty do 5000 dolarów.

Jedna grupa, licząca ok. 20 studentek, została umieszczona w pokoju zawierającym tajemnicze pudełko. Naukowcy powiedzieli badanym, że był to generator szumu podprogowego. Studentki dowiedziały się także, że chociaż dźwięk taki jest zbyt wysoki, aby były w stanie go usłyszeć, może on wywoływać uczucie dyskomfortu. Co dziwne, osoby, które napisały swój autopromocyjny esej w tym właśnie pomieszczeniu, nagradzane były wyższą nagrodą (nawet o 1000 dolarów) niż pozostałe uczestniczki badania.

Jak tłumaczy psycholog, generator szumu podprogowego był urządzeniem zmyślonym. Jednak dostarczył kobietom wygodnej wymówki dla uczucia nerwowości, towarzyszącego im podczas pisania eseju. Łatwiej było im uwierzyć, że dyskomfort wynikał nie z braku skromności, ale z oddziaływania tajemniczej maszyny, zlokalizowanej w środkowej części pokoju. Okazało się, że warunki te umożliwiły im właściwe zareklamowanie własnej osoby. Tymczasem reprezentantki drugiej grupy, które także zostały umieszczone w jednym pomieszczeniu z czarnym pudełkiem, jednak nie uzyskały informacji na temat jego działania, w teście wypadły znacznie słabiej.


Chociaż badanie to wielu osobom wydawać się może mało poważne, a grupa badanych – niewielka, wyniki mogą nieść ważne implikacje. Jak sprawić, by kobiety stały się pewniejsze własnych umiejętności i osiągnięć? Czy za każdym razem muszą one być oszukiwane? Zamiast instalować podobne „urządzenia” w miejscach pracy, warto przyjrzeć się pozostałym wynikom badania. Dodatkowa grupa 20 kobiet została bowiem poproszona o napisanie pracy na temat swoich przyjaciół. Eseje te zostały bardzo wysoko nagrodzone. Okazało się, że kobiety z chęcią chwaliły osoby, które znały i lubiły.

Jakie kobiety najczęściej awansują?
Jakiś czas temu organizacja non profit o nazwie Catalyst stworzyła raport, z którego wynika, że nawet kobiety, które dają z siebie wiele na polu zawodowym – tj. starają się uzyskać ambitne zadania, korzystają z poradników samopomocy i rozwijają pozytywne stosunki z wpływowymi liderami – rzadziej doświadczają awansów niż współpracownicy płci męskiej i dłużej czekają na podwyżkę. Analiza ukazała także, że najwięcej korzyści odnoszą one dzięki umiejętności chwalenia własnych osiągnięć.

Kobiety, które najaktywniej starały się przedstawić własne osiągnięcia, częściej były zadowolone ze swojej kariery zawodowej i mogły pochwalić się szybszym wzrostem korzyści finansowych niż te, które w mniejszym stopniu skupiały się na swoich sukcesach – podają autorzy raportu. Innymi słowy, najlepszym sposobem na wyrównanie szans zawodowych kobiet i mężczyzn jest autopromocja.

Ze wszystkich strategii stosowanych przez kobiety, jedynie uświadamianie przełożonemu własnych osiągnięć (i proszenie o awans w sytuacjach, gdy był on zasłużony) przekładało się na większe zarobki. Jak podają autorzy analizy, dr Nancy M. Carter i Christine Silva, krok naprzód w karierze może zapewnić kobietom także budowanie znajomości wśród wpływowych osób. W jeszcze innym badaniu przeprowadzonym przez naukowców z Uniwersytetu Stanford dowiedziono, że kobiety pewne siebie, asertywne i agresywne, które wiedzą również, kiedy należy wykazać się większą skromnością, częściej nagradzane są awansem niż pozostali pracownicy (także mężczyźni).
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
INN:Poland 0 0Sieć 5G to nie tylko szybszy Netflix. To również ochrona amazońskich lasów deszczowych
0 0To nie będą tanie święta. Polacy w tym roku będą musieli wydać krocie
Diverse 0 0Na pewno masz w szafie ubrania z ich logo. Teraz będą w nich jeździć uczestnicy Rajdu Dakar
INN:Poland 0 014 prostych sposobów na bardziej ekologiczne życie. Od tego warto zacząć

TYLKO W NATEMAT

0 0Nie możesz pojąć, dlaczego PiS stawia na Pawłowicz i Piotrowicza? Eliza Michalik ma teorię
0 0"Znów muszę bronić Polski". Patryk Jaki w swoim żywiole, sprawdziliśmy jego aktywność w PE
0 0Prof. Jerzy Bralczyk ocenił pierwsze posiedzenia nowego Sejmu
0 0"Kaczyński jest wam wdzięczny". Posłowie Lewicy wsparli PiS w ważnym głosowaniu
0 0Wielka niespodzianka w ostatnim sezonie "Wikingów". Pojawi się w nim mocny, polski akcent
0 0Ważył 900 gramów i... uratował życie swojego brata. Lekarze nazwali to cudem
Cinergia 0 0Reżyser “Pokoju” i aktor z “Matriksa” przyjadą do Łodzi. Rusza festiwal Cinergia
Volvo 0 0Ten samochód to fenomen. Wielu próbowało zrobić podobny, udało się tylko jednej marce