Dlaczego osoby z nadciśnieniem powinny polubić słońce?

HazPhotos
Specjaliści od dłuższego czasu wiedzą, że słońce obniża ciśnienie tętnicze krwi, lecz dopiero teraz brytyjscy badacze stwierdzili dlaczego. Okazuje się, że wskutek kontaktu z promieniowaniem słonecznym tlenek azotu magazynowany w zewnętrznych warstwach skóry stymuluje rozszerzenie naczyń krwionośnych. W konsekwencji, ciśnienie tętnicze ulega obniżeniu.


Rola skóry w walce z nadciśnieniem
Jest to niespodziewane odkrycie, ponieważ nie podejrzewano, iż skóra może odgrywać tak ważną rolę w procesie regulacji ciśnienia tętniczego – mówi główny autor badania, Martin Feelisch, profesor medycyny eksperymentalnej i biologii integracyjnej na Uniwersytecie w Southampton. Jeżeli wyniki zostaną potwierdzone w przyszłych badaniach, promieniowanie ultrafioletowe może stać się jedną z metod walki z chorobami serca – podkreśla specjalista.

Wśród osób z normalnym ciśnieniem tętniczym krwi wpływ promieniowania ultrafioletowego jest niewielki – spadek ciśnienia wynosi od 2 do 5 mm słupka rtęci (mmHG) – tłumaczy Feelisch. Jednak po powtórzeniu badania z udziałem osób posiadających wysokie ciśnienie tętnicze możliwe będzie uzyskanie większych korzyści.

Choroby serca groźniejsze niż nowotwory skóry
Co więcej, z badania wynika, że unikanie promieniowania słonecznego czy używanie zbyt silnych kremów z filtrami ze strachu przed nowotworami skóry może stać się czynnikiem ryzyka chorób serca – podaje Feelisch. Jak dotąd za nadciśnienie winiono szereg czynników, takich jak palenie tytoniu, brak aktywności fizycznej czy spożywanie pokarmów bogatych w sód. Jednak słońce i jego oddziaływanie na skórę nigdy nie zwróciło większej uwagi badaczy. Specjalista nie sugeruje, aby ludzie zażywali kąpieli słonecznych lub odwiedzali solaria w celu obniżenia prawdopodobieństwa zachorowania. Jego zdaniem, najbardziej optymalnym rozwiązaniem jest spędzanie umiarkowanej ilości czasu na świeżym powietrzu.


Rak skóry jest przyczyną wielu śmierci, a słońce jest jedynym znanym czynnikiem ryzyka tego problemu – mówi Feelisch. Badacze są tego świadomi, dlatego nie zalecają spędzania jak największej ilości czasu na słońcu. Ryzyko nowotworu jest bardzo realne, ale to samo dotyczy ryzyka chorób serca. Tymczasem wysokie ciśnienie tętnicze jest jednym z głównych czynników przyczyniających się do problemów układu sercowo-naczyniowego.

Jak podaje autor badania, nadmierna ekspozycja na słońce niesie ryzyko wykształcenia nowotworu skóry, jednak zbyt mała jego ilość może prowadzić do chorób serca. Ponadto, więcej osób umiera w wyniku schorzeń układu sercowo-naczyniowego niż z powodu nowotworów – dodaje specjalista. Jego zdaniem, obecne wskazania zdrowotne, zdominowane przez obawy przed rakiem skóry, powinny zostać ponownie ocenione. Najwyższy czas przyjrzeć się bilansowi ryzyka raka skóry i chorób serca – podsumowuje.

Słońce nie zawsze szkodliwe
Według dr. Gregga Fonarowa z wydziału kardiologii Szkoły Medycznej Davida Geffena Uniwersytetu w Kalifornii, wysokie ciśnienie tętnicze jest głównym czynnikiem ryzyka nie tylko chorób serca, ale także udaru i chorób nerek. Wiadomo już, że ciśnienie jest wyższe zimą i w obszarach oddalonych od równika, jednak przyczyny tych zależności dotychczas nie były do końca jasne – mówi dr Fonarow.

Ostatnie badanie pokazało, że kontakt skóry z promieniowaniem UV stymuluje uwalnianie tlenku azotu i nieznacznie obniża ciśnienie tętnicze. Oznacza to, że wspomniany proces może odgrywać ważną rolę w regulacji ciśnienia krwi. Konieczne jest jednak przeprowadzenie kolejnych badań, które pomogą określić stopień, w jakim określona ilość ekspozycji na słońce wpływa na ciśnienie i ogranicza ryzyko chorób serca – podsumowuje ekspert.

W trakcie badań Feelisch wraz ze współpracownikami poddali 24 osoby o normalnym ciśnieniu krwi działaniu promieniowania UVA, które odpowiadało 30 minutom spędzonym w południowoeuropejskim słońcu. Stwierdzili oni, że ekspozycja na promieniowanie poszerzyła naczynia krwionośne, co doprowadziło do obniżenia ciśnienia i zmiany stężenia tlenku azotu we krwi. Już we wcześniejszych badaniach stwierdzono, że tlenek azotu wpływa na poziom ciśnienia tętniczego. Związek produkowany jest bowiem przez komórki budujące wewnętrzne ściany naczyń krwionośnych w celu ich rozluźnienia i zmniejszenia intensywności pracy serca. Okazało się jednak, że chociaż tlenek azotu i jego cząsteczki transportowane są wraz z krwią, znacznie większe jego pokłady zgromadzone są w skórze.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
INN:Poland 0 0Sieć 5G to nie tylko szybszy Netflix. To również ochrona amazońskich lasów deszczowych
0 0To nie będą tanie święta. Polacy w tym roku będą musieli wydać krocie
Diverse 0 0Na pewno masz w szafie ubrania z ich logo. Teraz będą w nich jeździć uczestnicy Rajdu Dakar
INN:Poland 0 014 prostych sposobów na bardziej ekologiczne życie. Od tego warto zacząć

TYLKO W NATEMAT

0 0Nie możesz pojąć, dlaczego PiS stawia na Pawłowicz i Piotrowicza? Eliza Michalik ma teorię
0 0"Znów muszę bronić Polski". Patryk Jaki w swoim żywiole, sprawdziliśmy jego aktywność w PE
0 0Prof. Jerzy Bralczyk ocenił pierwsze posiedzenia nowego Sejmu
0 0"Kaczyński jest wam wdzięczny". Posłowie Lewicy wsparli PiS w ważnym głosowaniu
0 0Wielka niespodzianka w ostatnim sezonie "Wikingów". Pojawi się w nim mocny, polski akcent
0 0Ważył 900 gramów i... uratował życie swojego brata. Lekarze nazwali to cudem
Cinergia 0 0Reżyser “Pokoju” i aktor z “Matriksa” przyjadą do Łodzi. Rusza festiwal Cinergia
Volvo 0 0Ten samochód to fenomen. Wielu próbowało zrobić podobny, udało się tylko jednej marce