Jak ma się zdrowie ultramaratończyka?

Peter Mooney
W związku z rosnącą popularnością ultramaratonów, badacze postanowili sprawdzić, czy tak ekstremalnie dalekie dystanse mogą odciskać piętno na zdrowiu biegaczy. Pierwsze wyniki pokazały, że chociaż generalnie biegacze długodystansowi są zdrowsi niż ogół społeczeństwa, częściej cierpią oni na alergie i astmę oraz doświadczają większej ilości kontuzji.


Biegacze ekstremalni zdrowsi niż typowy Amerykanin
Za ultramaraton uważa się bieg dłuższy niż standardowe 42 km 195 m. Podczas gdy w 1998 roku w tego typu wydarzeniach udział wzięło ponad 15 500 Amerykanów, 14 lat później było ich już 63 500 – podaje magazyn „UltraRunning”. Jednak wciąż niewiele wiadomo na temat skutków zdrowotnych tak intensywnej aktywności fizycznej – mówią autorzy badania.

Aby zmienić tę sytuację, zapytali oni 1200 ultramaratończyków o ich plany treningowe, ogólny stan zdrowia i urazy związane z bieganiem w okresie ostatnich 12 miesięcy. Badacze planują śledzić tę grupę sportowców przez 20 lat. Jak na razie udało się ustalić, że ultramaratończycy są zdrowsi niż ogół Amerykanów, co oczywiście nie jest zaskoczeniem. W ostatnim roku biegacze spędzili ok. 2 dni poza pracą z powodu choroby lub urazu, podczas gdy dla całego społeczeństwa średnia ta wynosiła 4 dni – podają naukowcy w badaniu opublikowanym na łamach magazynu „PLOS One”, wydawanego przez Public Library of Science.

Negatywne konsekwencje intensywnego wysiłku
Większość wizyt ultramaratończyków w ośrodkach opieki zdrowotnej (64%) spowodowana była urazami związanymi z ćwiczeniami. W ubiegłym roku ponad 3/4 sportowców doświadczyło urazów wynikających z biegania, a 65% z powodu kontuzji opuściło co najmniej 1 dzień treningowy. Większość urazów ultramaratończyków dotyczyła kolan oraz innych części nóg i stóp – podają badacze. Kontuzje częściej pojawiały się także wśród młodych, mniej doświadczonych biegaczy. To trochę tak, jak z kierowcami – ci młodzi narażeni są na wyższe ryzyko wypadku samochodowego niż osoby starsze – podaje dr Eswar Krishnan, epidemiolog kliniczny ze Szkoły Medycznej Uniwersytetu Stanford. Podobnie osoby, które dopiero zaczęły biegać, są bardziej podatne na kontuzje niż ultramaratonowi weterani.


Badacze zaskoczeni byli odkryciem, że 11% biegaczy długodystansowych cierpiało na astmę, a 25% posiadało alergie. Tymczasem obie przypadłości występują jedynie u 7-8% społeczeństwa. Wysoki wskaźnik alergii wśród ultramaratończyków może wynikać z ilości czasu spędzanego na zewnątrz, a także kontaktu z pyłkami i innym alergenami – mówią badacze. Dodają jednak, że najwyraźniej nie stanowi to przeszkody dla sportowców, gdyż w przeciwnym razie nie biegaliby oni na tak dalekie dystanse.

Naukowcy zauważyli także, że po ubiegłorocznym biegu 5% ultramaratończyków było hospitalizowanych. Ponad połowa tych przypadków wynikała z odwodnienia, zaburzeń elektrolitów lub udaru cieplnego, a 20% ze złamań i zwichnięć – tłumaczą autorzy badania.

Czego możemy dowiedzieć się od ultramaratończyków?
W najbliższym czasie badacze pragną określić, co chroni bardziej doświadczonych biegaczy przed urazami (może to być np. wiedza lub określone procesy adaptacyjne). Kolejnym ich celem jest przekonanie się, czy ultramaratończycy są bardziej podatni na poważne, ograniczające aktywność urazy, a także problemy zdrowotne związane z przetrenowaniem organizmu. W ostatnich latach zainteresowano się w szczególności związkiem sportów o wysokiej intensywności ze zwłóknieniem mięśnia sercowego. Pojawiły się także podejrzenia, że mogą one wpływać na układ immunologiczny i, w konsekwencji, niektóre rodzaje nowotworów. Jednak podobne hipotezy będzie można potwierdzić dopiero po zakończeniu 20-letniego badania.

Badanie zdrowia ultramaratończyków może dostarczyć pożytecznych informacji na temat ogółu społeczeństwa – mówi Krishnan. Pomoże ono określić optymalną ilość ćwiczeń i odpowie na pytanie, czy istnieje powód, dla którego nie warto przekraczać pewnych granic wysiłku. Naukowcy pragną także dowiedzieć się więcej na temat psychologii ultramaratończyków. Określenie źródeł ich motywacji może okazać się przydatne w zachęceniu innych osób do podjęcia choćby minimalnego wysiłku fizycznego.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
INN:Poland 0 0Sieć 5G to nie tylko szybszy Netflix. To również ochrona amazońskich lasów deszczowych
0 0To nie będą tanie święta. Polacy w tym roku będą musieli wydać krocie
Diverse 0 0Na pewno masz w szafie ubrania z ich logo. Teraz będą w nich jeździć uczestnicy Rajdu Dakar
INN:Poland 0 014 prostych sposobów na bardziej ekologiczne życie. Od tego warto zacząć

TYLKO W NATEMAT

0 0Nie możesz pojąć, dlaczego PiS stawia na Pawłowicz i Piotrowicza? Eliza Michalik ma teorię
0 0"Znów muszę bronić Polski". Patryk Jaki w swoim żywiole, sprawdziliśmy jego aktywność w PE
0 0Prof. Jerzy Bralczyk ocenił pierwsze posiedzenia nowego Sejmu
0 0"Kaczyński jest wam wdzięczny". Posłowie Lewicy wsparli PiS w ważnym głosowaniu
0 0Wielka niespodzianka w ostatnim sezonie "Wikingów". Pojawi się w nim mocny, polski akcent
0 0Ważył 900 gramów i... uratował życie swojego brata. Lekarze nazwali to cudem
Cinergia 0 0Reżyser “Pokoju” i aktor z “Matriksa” przyjadą do Łodzi. Rusza festiwal Cinergia
Volvo 0 0Ten samochód to fenomen. Wielu próbowało zrobić podobny, udało się tylko jednej marce