Jak walczyć z depresją?

abcZdrowie
Depresja to bardzo poważna choroba. Jest długotrwała, przeszkadza w codziennym funkcjonowaniu i kwalifikuje się do specjalistycznego leczenia. Wielu ludzi jednak myli depresję z chandrą, która jest krótkotrwałym zaburzeniem nastroju i można ją zwalczyć samodzielnie. Jaka jest więc depresja i jak sobie z nią poradzić?


Depresja w statystykach

Depresja jest uznawana za chorobę cywilizacyjną XXI wieku i za czwartą chorobę świata ze względu na ilość osób, które na nią cierpią. Na całym świecie choruje na nią już około 350 milionów ludzi. W samej Polsce zapada na nią co 10 Polak. Okazuje się, że 10% populacji ludzi dorosłych ma depresję, a 15% osób, które ukończyły 65 lat. Najczęściej zapadają na nią kobiety i właśnie osoby starsze, jednak nikt tak naprawdę nie może czuć się całkowicie pewny tego, że na nią nie zachoruje.

Badania pokazują też, że ponad połowa ludzi, którzy popełniają samobójstwo, robi to właśnie z powodu depresji. Z danych statystycznych wynika, że około 500 000 osób na całym świecie odbiera sobie życie, w tym prawie 6000 Polaków.

Jak pokonać depresję?

Depresja jest chorobą, którą należy leczyć specjalistycznie. Szybka reakcja na jej pierwsze objawy zapewnia większą skuteczność leczenia, więc jak tylko zauważymy, że zły nastrój utrzymuje się zbyt długo, odbiera chęć do życia, przeszkadza w codziennym funkcjonowaniu, koniecznie należy udać się do lekarza. To zawsze specjalista decyduje, czy zaburzenie jest depresją, czy nie i zaleca odpowiednią terapię.
Chorobę tę można leczyć na kilka sposobów. Bardzo ważna jest farmakologia i terapia. Czasami skutkuje też fototerapia, a w cięższych przypadkach – elektrowstrząsy. Niezwykle ważne jest jednak przede wszystkim wsparcie ze strony bliskich. Osoby chore na depresję unikają kontaktów z innymi, dlatego należy je zrozumieć i po prostu być.

Jak zapobiec depresji?

Na depresję zapada coraz więcej osób. Co zrobić, aby nas nie dotknęła ta choroba lub jak można powstrzymać jej rozwój? Przede wszystkim trzeba się wysypiać. Odpoczynek jest niezwykle istotny dla zachowania dobrego samopoczucia i równowagi organizmu. Przeciętnie człowiek powinien spać 8 godzin na dobę, aby czuć się dobrze i prawidłowo funkcjonować. Kolejną bardzo ważną kwestią jest odpowiednia dieta. Dobrze zbilansowane posiłki, które będą dostarczać wszystkich niezbędnych składników mineralnych i witamin to źródło, z którego można czerpać radość. Niektóre produkty wpływają też na produkcję tzw. hormonów szczęścia. Warto także spotykać się z ludźmi i aktywnie spędzać czas.


W związku z powyższym, zapraszamy serdecznie do zapoznania się z raportem „Wszystko, co powinieneś wiedzieć o depresji” i infografiką. Zostały one przygotowane przez serwis abcZdrowie.pl na podstawie wyników ankiety, która była przeprowadzona wśród 350 internautów. Podzielili się oni swoją wiedzą i doświadczeniem z zakresu przyczyn, objawów depresji itp. Raport jest też wzbogacony komentarzami specjalistów, którzy odpowiedzieli na pytania związane z leczeniem i występowaniem depresji.

Raport i infografika do pobrania:
raport
infografika

Autor: Alicja Barszcz, abczdrowie.pl
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
WYWIAD 0 0Wyślij kartkę do 5-letniej Natalki! Mama przekłada święta i prosi internet o pomoc
0 0Mamy najgorszych szefów w Europie. To, co fundują rodzicom, woła o pomstę do nieba

O TYM SIĘ MÓWI

0 0Zapytaliśmy w TVP o "pierwszego Polaka bez wizy w USA". Odpowiedź rozwiewa złudzenia
0 0Coś tu się nie zgadza. Jak to możliwe, że Polak bez wizy poleciał 11 listopada?
0 0Te nieszczęsne mapy są w każdym odcinku. "Iwan Groźny z Treblinki" to i tak świetny serial
DADHERO.PL 0 0Co się dzieje, gdy wrzucasz do sieci zdjęcia swoich dzieci? Zanim to zrobisz, przeczytaj ten tekst
Actina Pact 0 0Dzisiaj tworzą zaplecze polskiego e-sportu. Wcześniej Actina celowała w nieco inny target
POLECAMY 0 0"Watchmen" to telewizyjne wydarzenie na miarę "Czarnobyla". Ale serial HBO wkurzył Amerykę
O TYM SIĘ MÓWI 0 0"Czekamy na zarzuty". Księgowy, emerytka, gospodyni – to oni tworzą Lotne Brygady Opozycji
0 0Dwóch podejrzanych o terroryzm w rękach ABW. Wzorem dla nich był Breivik
0 0Wiemy, ile Polacy zamierzają wydać na tegoroczne Święta. To mało czy dużo?
0 07-latek zostawił na zajezdni ważny list. Zainteresował się tym wiceprezydent Poznania
0 0"Skończyła się władza totalna". Senacka większość anty-PiS potwierdzona
0 0Koszmarny sen PiS w Senacie trwa. Wicemarszałkiem wybrano Michała Kamińskiego
POLECAMY 0 0Polacy sprzątają Himalaje. Andrzej Bargiel wziął worki i poszedł na lodowiec. "Ilość śmieci szokuje"
0 0Jak zaplanować urlop w święta? W prosty sposób można dostać kilkanaście dni wolnego