Depresja – co trzeba wiedzieć?

abcZdrowie
Depresja jest zaburzeniem nastroju, które charakteryzuje się tym, że jest długotrwałe i nie można samodzielnie sobie z nim poradzić. Uniemożliwia człowiekowi normalne funkcjonowanie i utrudnia wykonywanie podstawowych codziennych czynności. Choroba ta kwalifikuje się do specjalistycznego leczenia i nie można jej lekceważyć.


Życie z depresją

Depresja to poważna choroba, jednak pamiętajmy, że można ją wyleczyć. Zawsze można liczyć na pomoc innych osób, przyjaciół, rodziny, specjalistów. Najważniejsze jest to, aby nie bagatelizować pierwszych objawów. Przedłużające się obniżenie nastroju może mieć nieprzyjemne, a czasem tragiczne konsekwencje. Dzieje się tak dlatego, że bardzo często depresja przejawia się brakiem chęci do życia i myślami samobójczymi. Łatwo wtedy popaść w uzależnienie od alkoholu czy narkotyków. Jednak takie zachowanie jest uciekaniem od problemu.

Najlepszym rozwiązaniem jest wizyta u specjalisty. Zgłoszenie się do poradni psychiatrycznej nie jest objawem słabości, ale właśnie drogą do wyjścia z choroby. To lekarz specjalista może ostatecznie potwierdzić depresję u pacjenta i zalecić odpowiednie metody leczenia. Dobierane są one w zależności od stopnia nasilenia choroby, od wieku, oczekiwań i predyspozycji osoby, która na nią zapadła. Najczęściej stosowaną metodą leczenia jest terapia i farmakologia, ale lekarz może też zlecić fototerapię lub nawet elektrowstrząsy.

Profilaktyka depresji
Depresja dotyka zarówno kobiety, jak i mężczyzn, osoby starsze i dzieci. Nie ma znaczenia zawód, miejsce zamieszkania, rasa czy wyznanie. Co prawda, statystyki pokazują, że najczęściej chorują kobiety i osoby po 65 roku życia, jednak nikt nie ma pewności, że jego akurat depresja nie będzie dotyczyć. Predyspozycje do zachorowania można odziedziczyć albo też mogą na to wpłynąć doświadczenia z przeszłości, złe wspomnienia czy też nagłe wydarzenia. Jednocześnie nie trzeba pozostawiać wszystkiego zwykłemu zrządzeniu losu. Można zapobiegać powstaniu depresji.

Jedną z najważniejszych kwestii jest odpowiedni wypoczynek. Należy zadbać o to, aby się wysypiać – wskazane jest 8 godzin snu w ciągu doby. Warto też zapoznać się z różnymi technikami relaksacyjnymi, które pomogą zachować równowagę wewnętrzną. Bardzo dobrym sposobem na utrzymanie dobrego nastroju jest także uprawianie sportów, spacery i spotkania ze znajomymi. Śmiech powoduje wydzielanie endorfin, więc im więcej uśmiechu, tym mniejsze ryzyko zachorowań na depresję. Bardzo ważna jest też odpowiednia dieta, która właściwie zbilansowana, dostarczy organizmowi potrzebnych składników mineralnych i witamin.


W celu poszerzenia wiedzy na temat depresji, zachęcamy do zapoznania się z raportem „Wszystko, co powinieneś wiedzieć o depresji” oraz infografiką na ten sam temat. Zostały one przygotowane przez serwis abcZdrowie na podstawie wyników ankiety przeprowadzonej wśród 350 internautów. Raport został też opatrzony komentarzami ekspertów z dziedziny psychiatrii, psychologii i dietetyki. Zapraszamy do lektury.

Raport i infografika do pobrania:
raport
infografika

Autor: Alicja Barszcz, abczdrowie.pl
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
RECENZJA 0 0Obejrzałem sequel "Lśnienia". To nie jest zwykły skok na kasę, ale i tak jest z nim problem
Volvo 0 0Chcesz tanio kupić nowy samochód? To najlepszy moment. Zobacz, co wymyśliło Volvo
Leroy Merlin 0 0Glamour, a może... pustynny? Najnowsze ekscytujące trendy w urządzaniu wnętrz
ASZdziennikMotorola 0 07 pomysłów na wieczór, które są tak fajne, że aż szkoda ich nie wrzucić na Insta
0 0Nawet Imperium nie ma tylu klonów. Nowa funkcja w Instagramie, dziwnie znajoma...
WYWIAD 0 0Wyślij kartkę do 5-letniej Natalki! Mama przekłada święta i prosi internet o pomoc
DADHERO.PL 0 0Co się dzieje, gdy wrzucasz do sieci zdjęcia swoich dzieci? Zanim to zrobisz, przeczytaj ten tekst
POLECAMY 0 0Przez nową modę wstydzę się, że mam iPhone’a. Najgłupsza rzecz w smartfonach, jaką widziałem
0 0Oprócz próśb były groźby? Klich o tym, w jaki sposób PiS miało walczyć w Senacie
0 0PiS rakiem wycofuje się z Piotrowicza. Nieoficjalnie: Duda zgłosi kontrkandydata
POLECAMY 0 0Polacy sprzątają Himalaje. Andrzej Bargiel wziął worki i poszedł na lodowiec. "Ilość śmieci szokuje"