Nietypowy sposób na niski estrogen

tafari.anthony
Gdy kobiety wkraczają w okres menopauzy, poziom estrogenu w ich organizmach zaczyna spadać. Zmiana ta wiąże się ze zwiększonym ryzykiem chorób sercowo-naczyniowych. Tymczasem ostatnie badanie naukowców z Uniwersytetu w Kopenhadze wskazuje, że drużynowe sporty interwałowe mogą polepszyć stan przekwitających kobiet – zmniejszać ciśnienie tętnicze krwi i, w rezultacie, chronić układ krążenia.


Menopauza a choroby sercowo-naczyniowe
Podczas gdy proces starzenia się powoduje szereg zmian fizycznych w organizmie każdego człowieka, menopauza wpływa na ciało kobiece w szczególny sposób. Estrogen, podstawowy damski hormon płciowy, odpowiedzialny jest za działanie układu naczyniowego. Dlatego też wraz ze spadkiem jego poziomu w czasie menopauzy, ryzyko wysokiego ciśnienia tętniczego i rozwoju chorób sercowo-naczyniowych wzrasta. Nowe badanie przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu w Kopenhadze pokazuje, w jaki sposób zrekompensować można spadek estrogenu.


Zmiany w zakresie układu sercowo-naczyniowego występują tuż po menopauzie. Wyniki badania pokazują, że ciśnienie tętnicze kobiet tuż po zakończeniu przekwitania jest o 10% wyższe niż u kobiet w tym samym wieku, które jeszcze nie rozpoczęły menopauzy. W pierwszej grupie uczestniczek zidentyfikowano także wczesny marker miażdżycy – mówi autor badania, Michael Nyberg.


W badaniu opublikowanym na łamach magazynu „The American Journal of Physiology”, naukowcy poddali analizie wpływ poziomu estrogenu na zdrowie kobiet w zbliżonym wieku przed i po menopauzie. W poprzednich eksperymentach przyglądano się uczestniczkom wykazującym różnicę wieku od 15 do 20 lat. Dlatego też niemożliwe było stwierdzenie, czy zmiany w organizmie wynikały z wieku, czy utraty hormonu.


Terapia hormonalna bez skutków ubocznych
W dążeniu do obniżenia ryzyka chorób sercowo-naczyniowych wśród kobiet w wieku postmenopauzalnym, badacze przyjrzeli się skutkom 12-tygodniowego treningu unihokeja. Dzięki uprawianemu dwa razy w tygodniu sportowi, stan zdrowia kobiet poprawił się, a ich ciśnienie tętnicze zmniejszyło się o 4 mmHg, co oznacza zredukowanie ryzyka udaru mózgu o 40% ‒ tłumaczy Jens Bangsbo z Uniwersytetu w Kopenhadze.

Co więcej, odnotowano pozytywne zmiany w zakresie poziomu substancji niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania naczyń krwionośnych, co obejmowało 20% spadek markerów związanych z miażdżycą. Wyniki pokazują, że sporty drużynowe, oparte na wysiłku interwałowym, stanowią doskonałą terapię hormonalną, która pozwala uniknąć szerokiego zakresu niepożądanych efektów ubocznych – mówi Michael Nyberg.

Zalety sportów drużynowych
Kolejną zaletą sportów drużynowych, takich jak unihokej, jest rozrywka. Jest to niezwykle ważne, ponieważ gdy dana osoba nie myśli o tym, jak intensywnym ćwiczeniom poddaje własny organizm, wysiłek przychodzi jej z łatwością. Unihokej wiąże się z dużą aktywnością, obejmującą bieganie i nagłe zmiany kierunku, co prowadzi do wzrostu pulsu. Jednak uczestniczki nie przywiązywały wagi do intensywności sportu. Tymczasem właśnie znaczny wysiłek był powodem, dla którego kobiety biorące udział w badaniu mogły uzyskać tak wspaniałe rezultaty w zaledwie 12 tygodni – tłumaczy Nyberg.

To, że sport sprawiał uczestniczkom radość i lubiły one spędzać czas z innymi kobietami, spowodowało, że kontynuowały one treningi po zakończeniu badania. Eksperyment pokazuje więc także, jak zmotywować ludzi do ćwiczeń i utrzymać ich zainteresowanie sportem – postawić na sporty drużynowe – mówi Jens Bangsbo.

Generalnie sporty drużynowe to doskonały trening fizyczny. Jednak dostarczają one także korzyści społecznych. Pozwalają poznawać nowych ludzi i formować nowe grupy znajomych, które dostarczają wsparcia również poza sferą sportową. Poza tym, sporty drużynowe, wymagające opanowania określonych reguł, taktyk i zagrań, a także współpracowania z innymi ludźmi, zwiększają pewność siebie graczy. Ten rodzaj aktywności może również w pozytywny sposób wpłynąć na umiejętność logicznego myślenia. Związany jest bowiem z koniecznością tworzenia strategii gry. Jak więc widać, sporty drużynowe wpływają nie tylko na zdrowie fizyczne człowieka, ale także na sferę psychologiczną i emocjonalną.