Kobiety gorzej znoszą udar niż mężczyźni

garryknight
Jakość życia kobiet po udarze jest znacznie niższa niż mężczyzn – mówią specjaliści z Wake Forest Baptist Medical Center w Północnej Karolinie. Częściej doświadczają one bowiem problemów fizycznych i psychologicznych. Dlaczego kobiety gorzej radzą sobie z udarami?


Udar a płeć pacjenta
W badaniu, opublikowanym na łamach magazynu „Neurology”, amerykańscy naukowcy ocenili stan fizyczny i psychologiczny 1370 pacjentów 3 miesiące i rok po udarze mózgu. Okazało się, że kobiety doświadczały większego niepokoju, bólu, dyskomfortu i miały większy problem z poruszaniem się. Eksperci brytyjscy dodają, że kobiety zwykle na udar zapadają później, dlatego mogą wymagać większej opieki. Z drugiej strony, w badaniu stwierdzono, że dziś więcej ludzi przeżywa udar niż 10 lat temu, a wynika to z lepszych metod zapobiegania i leczenia.


Badacze przyjrzeli się pacjentom, którzy przeszli udar lub przemijający atak niedokrwienny, zwany również miniudarem. Jakość życia ocenili za pomocą wzoru uwzględniającego zdolność do poruszania się i wykonywania codziennych czynności, uczucie niepokoju, depresji i bólu, a także zdolności zajęcia się samym sobą.


Po 3 miesiącach kobiety częściej niż mężczyźni doświadczały problemów z ruchem, bólu, dyskomfortu, niepokoju i depresji, jednak różnica była najwyraźniejsza wśród uczestniczek powyżej 75 roku życia. Po roku kobiety nadal wykazywały niższą jakość życia niż mężczyźni, jednak różnica nie była już tak znaczna.


Kobiety chorują później i nie mają wsparcia
Główna autorka badania, prof. Cheryl Bushnell, dodaje, że w okresie 12 miesięcy po udarze jakość życia kobiet jest niższa niż mężczyzn. Jak dodaje, do sytuacji tej przyczyniają się czynniki takie jak nastrój, zdolność poruszania się, ból i dyskomfort. Poza tym, kobiety często mają mniejszą masę mięśniową niż mężczyźni przed pojawieniem się problemu, co utrudnia im regenerację po udarze.

Ponieważ coraz więcej ludzi przeżywa udar, lekarze i inni specjaliści powinni zwrócić większą uwagę na kwestię jakości życia pacjentów. Powinni oni stworzyć skuteczniejsze metody interwencyjne, uwzględniające potrzeby danej płci, w celu poprawy jakości życia osób po udarze.

Zdaniem dr Madiny Kary z UK Stroke Association, badanie ukazuje, że kobiety znoszą udar gorzej niż mężczyźni. Jednak przyczyny tej zależności nie są do końca jasne. Wyniki sugerują także, że kobiety po 65 roku życia częściej żyją samotnie, co może być kolejnym czynnikiem przyczyniającym się do obniżonej jakości życia, ponieważ nie mają one wystarczającego wsparcia po udarze.

Jak dodaje specjalistka, wiemy już, że kobiety doświadczają udaru w późniejszym wieku niż mężczyźni, co zmniejsza ich szanse na naturalną regenerację po wystąpieniu problemu. Dzięki nowemu badaniu wiemy także, że w wielu przypadkach pacjentki nie uzyskują wsparcia, którego potrzebują celem poprawy jakości życia po udarze.

Jaki udar najbardziej pogarsza jakość życia?
Tymczasem niedawno badacze z Uniwersytetu w Oxfordzie odkryli, że nawet niewielki udar może być przyczyną dużych problemów. Podczas gdy niektóre osoby wyjdą z niego obronną ręką, inne będą miały problemy z mówieniem, poruszaniem się i codziennymi czynnościami. Co ciekawe, okazało się, że na jakość życia wpływ ma także rodzaj przebytego udaru. Osoby, które doświadczają udarów niedokrwiennych, czyli spowodowanych skrzepami krwi, radzą sobie lepiej niż te, które przechodzą udary krwotoczne – wywołane krwawieniem w mózgu.

Długoterminowe badanie brytyjskich specjalistów, skupiające się na pacjentach po udarach, dowiodło, że chociaż osoby po najcięższych przypadkach skarżą się na najniższą jakość życia, ludzie po miniudarach także doświadczają wielu problemów życia codziennego. Chociaż w wyniku przemijającego ataku niedokrwiennego w ich mózgach nie zaszły zmiany lub były one niewielkie, doświadczają niepokoju związanego z ryzykiem przyszłych udarów i koniecznością przyjmowania leków przeciwzakrzepowych.

Po udarze, 2/3 chorych poddawanych jest rehabilitacji, mającej na celu przywrócenie funkcji fizycznych i nabycie utraconych zdolności. Jednak żadna z dostępnych terapii nie zapewnia powrotu do jakości życia sprzed udaru lub miniudaru. Z powodu poważnych konsekwencji, do których prowadzić może udar, ludzie powinni poświęcać większą uwagę profilaktyce zachorowania – mówi autor badania, Ramon Luengo-Fernandez z Uniwersytetu w Oxfordzie. Aby zapobiec udarowi, należy stosować zdrową dietę, rzucić palenie i ćwiczyć.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0"Widzę histerię". To on forsuje zakaz edukacji seksualnej, który tak bulwersuje Polaków

DADHERO.PL

0 0Nie masz pojęcia, jak wychować swoją córkę? Tato, oto 10 złotych rad specjalnie dla Ciebie
0 0Dobry zegarek nie musi być "Swiss Made". Fajne czasomierze powstają i w innych krajach Europy
Jaguar 0 0Duży, dostojny i w świetnej cenie. Tego SUV-a kupisz już za 1452 zł netto miesięcznie

NA ŚWIECIE

0 0Podobno w domu jest spokój. Do nowego Sejmu weszli ojciec oraz syn – i są w różnych partiach!
0 0"Jestem skłonny startować w wyborach na szefa PO". Pierwszy polityk rzuca wyzwanie Schetynie
MOTO 0 0Czy McLaren naprawdę jest tak kosmiczny, jak wygląda? W środku od razu zaskakuje jedna rzecz
POPKULTURA 0 0Zepsuliście mi serial, na który czekałam! "Batwoman" miała być hitem, a jest porażką