Zażywaj magnez. Ułatwi Ci to życie

Na niedobór [url=http://tinyurl.com/orpvs6f]magnezu[/url] narażone są m.in. osoby pracujące umysłowo.
Na niedobór magnezu narażone są m.in. osoby pracujące umysłowo. Fot. Shutterstock.com
Niedobór magnezu w codziennej diecie może mieć swoje skutki. Szybko się denerwujesz, doskwierają Ci skurcze, jesteś ciągle zmęczony? Nie czekaj aż wszystko samo się zmieni tylko sięgnij po magnez.


Dorosły człowiek potrzebuje około 300 mg magnezu na dobę. I chociaż spożywamy go w codziennie przyjmowanych pokarmach, to też równie szybko go gubimy pijąc dużo kawy, spożywając alkohol, stosując środki antykoncepcyjne, czy narażając się na stres. A niedobór magnezu wyraźnie szkodzi.


Może powodować depresję

Na co dzień nie zdajemy sobie sprawy ze skutków niedoboru magnezu lub po prostu je ignorujemy, czy też nie łączymy właśnie z brakiem tego pierwiastka, ale jego brak wyraźnie może nam dokuczyć.

- Pierwszymi objawami niskiego poziomu magnezu są m.in. nadpobudliwość nerwowo-mięśniowa powodująca bolesne skurcze łydek, drganie powiek oraz mrowienie kończyn, zaburzona praca serca wywołująca, nadciśnienie tętnicze, kołatanie, arytmia a w końcu zawał serca. Często towarzyszą mu również depresja, problemy z koncentracją oraz ogólna drażliwość - mówi Anna Chęcińska-Dudek, dietetyk.

Jak udowodniono, że niedobór magnezu związany jest z depresją? Okazało się, że poziom tego pierwiastka był znacznie mniejszy w płynie mózgowo-rdzeniowym osób z lekooporną depresją grożącą samobójstwem oraz pobranym od osób które popełniły samobójstwo. Co więc robić, aby magnez był obecny w naszej diecie?


Produkty bogatez w magnez

Spożywaj produkty bogate w magnez. Ten jest obecny w gorzkim kakao jak i w gorzkiej czekoladzie. Nie brakuje go również w kaszy gryczanej i białej fasoli. Jeśli chcemy wzbogacić nasz organizm w magnez spożywajmy również płatki owsiane, ciecierzycę, groch, szpinak, a także ryby. Magnez jest lepiej przyswajany w środowisku kwaśnym i z białkiem zwierzęcym, dlatego kaszę gryczaną dobrze jeść np. z gulaszem.

Można również spożywać magnez w tabletkach – cena kształuje się od około 6 do 20 zł za jedno opakowanie.

Włączenie magnezu do diety stabilizuje funkcje układu nerwowego i usprawnia pracę szarych komórek. Poprawia pamięć i myślenie. Magnez jest odpowiedzialny za sprawne działanie układu naczyniowo-sercowego. Jeśli w organizmie występuje niedobór magnezu, ściany naczyń krwionośnych mogą się obkurczać, a to prowadzi do wzrostu ciśnienia krwi.

Jego dobroczynne działanie jest nieocenione - magnez poprawia trawienie, przeciwdziała tworzeniu się kamieni w nerkach, reguluje pracę tarczycy, a także napięcie mięśni, pomaga w leczeniu kontuzji, przewlekłego zmęczenia i fibromialgii. Łagodzi dolegliwości związane z zespołem napięcia przedmiesiączkowego i bóle menstruacyjne.

Zagrożeni niedoborem

Na niedobór magnezu szczególnie narażone są osoby żyjące w ciągłym stresie, ciężko pracujące fizycznie, ludzie pracujący umysłowo, a także kobiety w ciąży oraz w okresie menopauzy. Chorzy na nerki nie powinni brać magnezu bez skonsultowania się z urologiem.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...