Polacy wyleczą zakażonych HIV dzięki znanemu antybiotykowi? "Wyniki badań są obiecujące"

Badania nad wirusem HIV dzięki Polakom wejdą na zupełnie nowy poziom?
Badania nad wirusem HIV dzięki Polakom wejdą na zupełnie nowy poziom? Fot. Kuba Atys / Agencja Gazeta
To w Polsce pierwsi wygramy z wirusem HIV? Rodzi się na to nadzieja dzięki pracom, które prowadzą naukowcy z Uniwersytetu Wrocławskiego. Wynika z nich, że stosowany powszechnie antybiotyk zabija nie tylko bakterie, ale prowadzi także do degradacji wirusów takich, jak HIV.


Mowa o bacytracynie, która dotąd była stosowana w szpitalach do zwalczania infekcji antybakteryjnych. Jednak zespół dr Kamili Stokowej-Sołtys z Uniwersytetu Wrocławskiego od kilku lat potwierdza, że bacytracyna pozwala wygrać walkę także z wirusami RNA. Pojawia się więc szansa na skuteczne wyleczenie osób zmagających się z zapaleniem wątroby, polio, ale także wirusem HIV.

- Odkryliśmy, że bacytracyna wykazuje zdolność do degradacji RNA wirusów - cytuje dr Stokową-Sołtys portal Gazeta.pl. Badaczka podkreśla, że jak na razie zauważono, iż tylko bacytracyna ma takie działania na wirusy. Inne antybiotyki jego nie wykazują, a na wrocławskiej uczelni przetestowano ich całe mnóstwo.

Naukowcy zaznaczają jednak, że ich odkrycie wciąż bazuje jedynie na badaniach in vitro. Nie mieli oni dotąd okazji, by przeprowadzić testy na żywych organizmach. I niestety szybko takiej możliwości mogą nie otrzymać, bo to wymuszałoby już znaczne zwiększenie finansowania ich pracy.


Na szczęście polscy badacze pracują już nad opatentowaniem nowego zastosowania bacytracyny. Kamila Stokowa-Sołtys zaznacza jednak, że pomimo obiecujących wyników jej badań, należy teraz zachować sporo cierpliwości, ponieważ z jej doświadczenia wynika, że od chwili opracowania leku do wprowadzenia go do aptek musi minąć zwykle nawet... 15 lat.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
POLECAMY 0 0Franek Sterczewski zdradza plan na działanie w Sejmie. I opowiada, jak wyglądał "chrzest" w TVP
0 0Tak odpowiedziała na zaproszenie Dudy. Reakcja europosłanki PO zwróciła uwagę bułgarskiej prawniczki
Unum 0 0Nigdy nie mów nigdy. Weź sobie do serca wnioski z tego badania, bo życie pisze różne scenariusze
T-mobile 0 0Tomasz Raczek w serialu Netflixa? Oto dlaczego w tej plotce jest odrobina prawdy
0 0Przepis na prezydenta. To, co w kilka miesięcy zrobił Duda, powinno być lekcją dla opozycji
0 0Czarzasty ujawnia: będą poważne zmiany na Lewicy. "Rada krajowa SLD dała zielone światło"