Aspiryna receptą na raka jajnika

Ryan Dickey
Poprzednie badania sugerowały już, że aspiryna może pomóc w zmniejszeniu ryzyka raka piersi i czerniaka. Tymczasem nowy eksperyment dowodzi, że kobiety, które codziennie przyjmują niskie dawki aspiryny, mogą także skuteczniej zapobiegać rakowi jajnika.


Związek aspiryny z nowotworami
Wyniki badania, przeprowadzonego przez National Institutes of Health (Narodowy Instytut Zdrowia), opublikowane zostały w czasopiśmie „Journal of the National Cancer Institute”. Jak podają specjaliści, jeżeli nowotwór zdiagnozowany jest wcześnie, może być skutecznie leczony. Jednak stwierdzenie problemu we wczesnym stadium rozwoju może być problemem. Objawy choroby obejmują ból w dolnej części brzucha i uczucie wzdęcia. Jako że podobne symptomy występować mogą choćby w przypadku chorób pęcherza i układu trawiennego, rak jajnika często pozostaje niezdiagnozowany, dopóki nie osiągnie zaawansowanego stadium, w którym leczenie jest mniej efektywne. Ryzyko nowotworu i innych chorób może być zwiększone przez przewlekłe lub oporne zapalenie.

We wcześniejszych badaniach sugerowano, że stosowanie aspiryny i innych niesteroidowych leków przeciwzapalnych może zmniejszyć całkowite ryzyko nowotworu. Jednak badacze w najnowszym teście zaznaczają, że związek między tego typu lekami i rakiem dotychczas był niejednoznaczny.

W celu osiągnięcia silnych wniosków, badacze poddali analizie dane z 12 dużych badań dotyczących raka jajnika. W ten sposób uzyskali informacje na temat 7776 chorych i 11 843 zdrowych kobiet. Naukowcy przyjrzeli się kobietom stosującym aspirynę, inne niż aspiryna niesteroidowe leki przeciwzapalne i paracetamol – środek, który nie wykazuje działania przeciwzapalnego, a także ich wpływowi na zmniejszone ryzyko raka jajnika.


Aspiryna w profilaktyce raka jajnika
Spośród uczestniczek 18% zażywało aspirynę, 24% niesteroidowe leki przeciwzapalne, a 16% ‒ paracetamol. Okazało się, że kobiety stosujące codziennie niskie dawki aspiryny (mniej niż 100 mg) obarczone były o 20% niższym ryzykiem nowotworu niż uczestniczki, które zażywały aspirynę rzadziej niż raz w tygodniu. W zależności od częstotliwości i dawki leku, mógł on obniżyć prawdopodobieństwo choroby nawet o 34%.

W przypadku kobiet stosujących niesteroidowe leki przeciwzapalne w dużych dawkach (ponad 500 mg) co najmniej raz w tygodniu, odnotowano 10% spadek ryzyka nowotworu jajnika w porównaniu do uczestniczek, które zażywały lek rzadziej. Jednak, jak zaznaczają badacze, wyniki te mogą nie być statystycznie istotne. Wśród kobiet stosujących paracetamol nie zauważono zmniejszenia ryzyka choroby.

Aspiryna – więcej korzyści czy wad?
Naukowcy tłumaczą, że chociaż wyniki te sugerują, że zażywanie aspiryny może zapobiegać rakowi jajnika, powinniśmy nadal stosować się do zaleceń lekarskich dotyczących stosowania leku. Jak dodają, w niektórych przypadkach codzienne połykanie aspiryny może przyczynić się do silnych skutków ubocznych, takich jak krwawienie żołądkowe, stan zapalny czy udar krwotoczny.

Jak wyjaśnia Britton Trabert z National Cancer Institute (Narodowy Instytut Onkologiczny) i współautor badania, aspiryna, która chroni przed zawałem serca, może także zmniejszać ryzyko nowotworu jajnika. Jakkolwiek intrygujące są ostatnie doniesienia, nie powinny one wpływać na obecną praktykę kliniczną. Konieczne są dodatkowe badania, które pozwolą określić bilans ryzyka i korzyści dla tego potencjalnego środka zapobiegawczego. Należy także zidentyfikować mechanizmy, które pozwalają aspirynie redukować ryzyko choroby – podsumowuje Trabert.

Szerokie zastosowanie aspiryny
Od kiedy australijscy badacze przeszło 20 lat temu zauważyli, że aspiryna może działać antynowotworowo, naukowcy odkrywają coraz to nowe zastosowania leku w zapobieganiu i leczeniu wszelkich rodzajów raka, w tym raka jelita grubego.

Niedawno badacze z Harwardzkiej Szkoły Medycznej stwierdzili, że przyjmowana dwa razy w tygodniu aspiryna może pomóc zdrowym kobietom w zapobieganiu nowotworowi okrężnicy. Jednak, jak podaje główna autorka badania, Nancy Cook, zanim pojawiły się pierwsze efekty, minęły lata. Co więcej, jako że długotrwałe przyjmowanie aspiryny może prowadzić do krwawienia z przewodu pokarmowego, a leczenie nie przyniosło poprawy, jeżeli chodzi o liczbę śmierci spowodowanych rakiem, należy zbilansować możliwe zyski i straty płynące z takiej terapii.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
Renault 0 0Jazda w tym aucie to czysta przyjemność. Rodzina będzie zachwycona
Brita 0 0Co powinno pić dziecko? Dobrą wodę znajdziesz nie tylko na sklepowych półkach
TYLKO W NATEMAT 0 0PiS przystąpił do realizacji obietnic, czyli dlaczego Polacy będą zarabiali mniej
0 0Tak PiS załata budżet. W styczniu ceny alkoholu i papierosów pójdą w górę!
Leroy Merlin 0 0Glamour, a może... pustynny? Najnowsze ekscytujące trendy w urządzaniu wnętrz
Möller's 0 0Jak wspierać rozwój dziecka po 4 tygodniu życia? Ten składnik warto wprowadzić do diety
dad:HERO 0 0I wtedy wchodzi Pepsi, cała na różowo… Wina musującego z logiem tej firmy się nie spodziewałeś
Volvo 0 0Chcesz tanio kupić nowy samochód? To najlepszy moment. Zobacz, co wymyśliło Volvo
0 0Takich ludzi trzeba jak najszybciej wyeliminować z dróg. "Bogate dzieciaki" chwalą się piractwem