Dlaczego niektórzy pamiętają sny, a niektórzy nie?

h.koppdelaney
To, dlaczego śnimy, wciąż pozostaje tajemnicą dla nauki. Jednak różnice w aktywności mózgu tłumaczyć mogą, dlaczego niektóre osoby pamiętają swoje sny, a niektóre nie – mówią francuscy neurolodzy.


Kiedy zapamiętujemy sny?
Odkrycie poczynione przez zespół badawczy z Lyon Neuroscience Research Center opublikowane zostało na łamach magazynu „Neuropsychopharmacology”. W poprzednich eksperymentach neurologom udało się ustalić, że osoby, które niemalże za każdym razem pamiętają swoje sny, budzą się w nocy dwukrotnie częściej niż ludzie, którzy rzadko potrafią przywołać marzenia senne. Zauważyli oni także, że mózgi osób należących do pierwszej grupy silniej reagują na dźwięk podczas snu i w stanie przebudzenia.

Badacze sugerują, że posiadanie mózgu, który silniej odpowiada na dźwięki, może wpływać na częstsze przebudzenia w nocy. Właśnie w tym czasie mózg zapamiętuje sny. Jak podkreśla Perrine Ruby, jeden z autorów badania, śpiący mózg nie jest w stanie zapamiętać nowych informacji. Aby to uczynić, musi się przebudzić.

Dwa obszary mózgu odpowiedzialne za zapamiętywanie snów
W nowym badaniu naukowcy postanowili określić obszary mózgu zaangażowane w proces zapamiętywania snów. W tym celu zwerbowali 41 ochotników – 21 osób, które pamiętały swoje sny przez co najmniej 5 poranków w tygodniu i 20 osób, które pamiętały je około raz w miesiącu. Za pomocą pozytonowej tomografii emisyjnej zbadali aktywność mózgową reprezentantów obu grup w czasie snu i przebudzenia. Jak się okazało, skrzyżowanie skroniowo-ciemieniowe i przyśrodkowa kora przedczołowa wykazały bardziej spontaniczną aktywność u uczestników z pierwszej grupy i w czasie snu, i przebudzenia.


Ostatnie badanie niesie ważne implikacje, ponieważ pokazuje, że obie grupy osób wykazują odmienną aktywność mózgową w czasie snu i przebudzenia. Badacze sugerują, że jeżeli skrzyżowanie skroniowo-ciemieniowe, czyli część mózgu działająca niczym ośrodek przetwarzania informacji, jest bardziej aktywne u ludzi, którzy pamiętają sny, mogą być oni bardziej wrażliwi na bodźce zewnętrzne. Przez to częściej budzą się w nocy, umożliwiając mózgowi kodowanie snów w pamięci.

Jednak badacze nie wykluczają, że u uczestników z obu grup w odmienny sposób przebiegać może także produkcja snów. Jak podsumowują, możliwe jest, że osoby częściej pamiętające sny po prostu doświadczają większej ich ilości niż ci, którzy rzadko potrafią przywołać, co śniło im się w nocy.

Różnice widoczne także po przebudzeniu
We wcześniejszym, wspomnianym już, eksperymencie naukowcy z Lyon Neuroscience Research Center użyli badania elektroencefalografii, aby nagrać aktywność elektryczną mózgów 36 osób, podczas gdy słuchały one muzyki i, od czasu do czasu, słyszały swoje imię. Test powtórzono i w czasie przebudzenia, i snu. Połowa uczestników pamiętała sny prawie zawsze, a połowa prawie nigdy.

Gdy uczestnicy spali, wszyscy wykazywali podobne zmiany w aktywności mózgu w odpowiedzi na brzmienie własnego imienia, które odtworzone zostało tak cicho, aby ich nie obudzić. Gdy jednak byli przebudzeni, u osób częściej pamiętających sny zauważono wyraźny spadek fali mózgowej, nazywanej falą alfa. Podobnej zmiany nie odnotowano w drugiej grupie badanych.

Jak zaznacza Perrine Ruby, różnica zauważalna w czasie przebudzenia była zaskakującym odkryciem. Może ona odzwierciedlać odmienne funkcjonowanie mózgów różnych osób i przyczyniać się do tego, jak śnią.

Spadki i wzrosty fali alfa
Jedna z ugruntowanych teorii głosi, że spadek fali alfa jest znakiem, że mózg powstrzymywany jest przed reagowaniem na bodźce zewnętrzne. Badania dowodzą, że gdy dana osoba słyszy nagły hałas lub otwiera oczy, co prowadzi do aktywacji większej ilości obszarów mózgu, fala alfa spada. W teście Ruby’ego, jak podejrzewano, obie grupy wykazały spadek fali, gdy słyszały swoje imiona w czasie przebudzenia. Jednak spadek ten był dłuższy u osób, które pamiętały sny. Może to wynikać z faktu, że po usłyszeniu imienia stawały się one bardziej aktywne.

Gdy ludzie śpią, fala alfa zachowuje się w odwrotny sposób – gdy pojawia się nagły dźwięk, zwiększa się. Naukowcy nie są pewni, dlaczego tak się dzieje. Przypuszczają jednak, że w ten sposób mózg broni się przed przerwaniem snu w wyniku dźwięków – podaje Ruby.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
Renault 0 0Łatwiejsza jazda. W tym modelu kierowca poczuje, co to znaczy prawdziwe wsparcie
INNPoland 0 0Wielka awaria w popularnym banku. Niektórym klientom wyzerowało konta
Żółty Tydzień 0 0Jeden organ, 500 funkcji. Taka jest wątroba. Jakie choroby mogą ją zniszczyć?
0 0Chorujesz na jaskrę i uwielbiasz jogę? To połączenie może nie być dobre dla oczu
WYWIAD 0 0"Zachowanie Klarenbacha było chamskie". Posłanka Wiosny wyjaśnia, dlaczego uparcie chodzi do TVP
O TYM SIĘ MÓWI 0 0Nie chcemy nudy, chcemy DRAMY. Ten odcinek "Rolnik szuka żony" zaspokoił odwieczną ludzką potrzebę
RECENZJA 0 0Bez coming outu Elsy, ale wciąż "ma tę moc". O "Krainie lodu 2" znów będzie głośno