Antyoksydanty przyspieszają rozwój raka płuc?

bradley j
Liczne badania dowodziły, że przeciwutleniacze mogą zatrzymać rozwój raka. Jednak najnowszy eksperyment naukowców ze szwedzkiego Uniwersytetu w Göteborgu pokazuje, że wręcz przeciwnie, antyoksydanty mogą przyspieszać wykształcanie się nowotworu płuc. Wyniki badania ukazały się na łamach czasopisma „Science Translational Medicine”.


Sprzeczne wyniki badań
Przeciwutleniacze są związkami chemicznymi, które znaleźć można w wielu farmaceutykach, produktach spożywczych i suplementach diety. Ich rolą jest neutralizowanie wolnych rodników, czyli związków, które mogą uszkadzać komórki ciała. Chociaż powstają one w organizmie i odgrywają ważną rolę w wielu procesach komórkowych, w wysokim stężeniu wolne rodniki prowadzić mogą do zniszczeń istotnych elementów komórkowych, takich jak DNA, białka czy błony komórkowe. Proces ten z kolei przyczyniać się może do rozwoju nowotworów.

We wcześniejszych badaniach dowodzono, iż antyoksydanty mogą zapobiegać zniszczeniom komórkowym związanym z rozwojem raka. Jednak najnowsze doniesienia zespołu pod przewodnictwem prof. Martina Bergo sugerują odwrotną zależność.

W jaki sposób przeciwutleniacze promują wzrost raka?
Szwedzki zespół badawczy poddał analizie rozwój komórek nowotworowych w dwóch grupach myszy z rakiem płuc. Reprezentanci jednej z nich otrzymywali dodatkową porcję antyoksydantów w diecie w formie witaminy E i acetylocysteiny – dwóch najpopularniejszych rodzajów przeciwutleniaczy. Dawka porównywalna była do tej, jaką człowiekowi dostarczają typowe multiwitaminy. Drugiej grupie zwierząt nie podawano dodatkowych antyoksydantów.

Okazało się, że myszy z pierwszej grupy posiadały trzykrotnie więcej guzów i umierały dwukrotnie szybciej niż zwierzęta, które nie spożywały większej ilości przeciwutleniaczy. Co więcej, u myszy z pierwszej grupy stwierdzono większe guzy niż w przypadku zwierząt kontrolnych.


Następnie, badacze potwierdzili wyniki, wykorzystując ludzkie komórki raka płuc. Jak tłumaczy prof. Bergo, gdy przeciwutleniacze atakują wolne rodniki tlenowe w guzie, dezaktywacji ulega białko p53, odpowiedzialne za neutralizację nowotworów. Gdy białka nie ma, guz może rosnąć szybciej i bardziej agresywnie.

Przeciwutleniacze szkodzą, ale tylko niektórym
Jak zaznaczają naukowcy, acetylocysteina jest przeciwutleniaczem powszechnie używanym przez pacjentów z przewlekłą obturacyjną chorobą płuc. Pomaga ona chorym rozrzedzać śluz. Zdaniem prof. Bergo, odkrycie może mieć poważne implikacje dla tej grupy pacjentów. Wielu z nich było bowiem palaczami i z tego powodu obarczonych jest wyższym ryzykiem raka płuc. Jest zbyt wcześnie, aby wydawać zalecenia w stosunku do stosowania acetylocysteiny przez chorych, jednak ostatnie badanie ukazuje potrzebę kolejnych testów w tym zakresie – dodaje specjalista.

Z drugiej strony jednak, według współautora badania, prof. Pera Lindahla, wyniki nie powinny powstrzymać chorych od zażywania przeciwutleniaczy. Badanie nie analizuje bowiem ryzyka rozwinięcia nowotworu, a to, w jaki sposób przeciwutleniacze mogą przyspieszać wzrost guza, który już powstał. Jak dodaje prof. Lindahl, istnieje ryzyko, że antyoksydanty wspomagają proces rozwoju raka u osób, które posiadają niewielki guz płuc, jednak nie są tego świadome. W rezultacie, osoby obarczone wysokim ryzykiem zachorowania, takie jak palacze, mogą rozważyć zasadność stosowania dodatkowych przeciwutleniaczy. Jednak wciąż nie ma wystarczających dowodów, aby poprzeć tak ogólne zalecenia.

Zespół badawczy planuje przeprowadzić kolejne badania w celu sprawdzenia, w jaki sposób przeciwutleniacze wpływają na inne rodzaje nowotworów. Pragną także przekonać się, czy przyczyniają się one do wzrostu guzów u zdrowych myszy.

Nie jest to pierwsze doniesienie sugerujące negatywny wpływ przeciwutleniaczy na organizm ludzki. W zeszłym roku badacze z Uniwersytetu w Kopenhadze zauważyli, że resweratrol, czyli przeciwutleniacz obecny w czerwonych winogronach, może niweczyć prozdrowotne działanie ćwiczeń, prowadzących do niższego ciśnienia tętniczego i poziomu cholesterolu. Jak podsumowują specjaliści, okazuje się więc, że spożywanie nadmiernej ilości przeciwutleniaczy może przynieść skutki odwrotne do zamierzonych.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
POLECAMY 0 0Nie zawsze musisz być wśród ludzi. Te rzeczy powinieneś zrobić sam przynajmniej raz w życiu
#GRZEJE 0 010 godzin czekał na żonę, która poszła do dentysty. Musiała interweniować Straż Miejska
POLECAMY 0 0Jak mu tak wróżka powie, to zwolni pół firmy. Po 15 latach ujawnia kulisy pracy wróżenia w telewizji
0 0Półtora tysiąca euro za pracę 4 godziny dziennie. Taka oferta czeka na chętne dziewczyny, ale jest pewien szczegół
dad:HERO 0 0Polecamy pięć hitów z Nefliksa i HBO Go do obejrzenia z dziećmi w ten weekend
0 0Wybrano najlepsze seriale dekady. O połowie pewnie nawet nie słyszałeś!
Oknoplast 0 0Na takiej sprzedaży korzystają wszyscy. Polska marka promuje model "na później"
Actina Pact 0 0Albo dobrze, albo tanio? Ta firma potwierdza, że można mieć wszystko i to w bardzo trudnej branży
HYDEPARK 0 0Amatorzy często trenują tak ostro jak zawodowcy. Różnica często się zaciera
0 0Święta to czas (u)dawania. Tomasz Kot w poruszającym spocie, daje cenną lekcję
0 0"Chodziło o to, by mężczyźni odzyskali godność". Tomasz Raczek szczerze o zamknięciu "Playboya"
0 0Była pierwszą polską influencerką, kochała kobiety i seks. Łempicka to dziś ikona