Operacyjne leczenie otyłości nie przynosi szczęścia

taberandrew
Jak dowodzą amerykańscy specjaliści, coraz więcej osób decyduje się na chirurgiczną walkę z otyłością. Podczas gdy część z nich wykonuje ten krok z powodów zdrowotnych, pozostali dążą do większej pewności siebie. Jednak najnowsze badanie sugeruje, że chociaż operacja bariatryczna w pewnym sensie uszczęśliwia pacjentów, powoduje także różnorodne problemy.


Operacje bariatryczne a jakość życia
Karen Synne Groven z Uniwersytetu w Oslo poddała analizie 22 kobiety w wieku od 24 do 54 lat, które miały za sobą chirurgiczne pomostowanie żołądka – jedną z najpopularniejszych operacji bariatrycznych. Ma ona na celu zmniejszenie łaknienia i stymulację uczucia sytości. Kobiety spotkały się z badaczami dwukrotnie – rok oraz 2,5-4 lata po zabiegu. Jak podaje Groven, chociaż uprzednie badania pokazały, że chirurgiczne metody leczenia otyłości poprawiają jakość życia większości pacjentów, nie przynoszą one szczęścia wszystkim.


Niewątpliwie chirurgiczne leczenie otyłości poddaje ciało serii radykalnych zmian. Chociaż zabieg prowadzi do szczuplejszej sylwetki, którą wiele osób uważa za oznakę sukcesu, operacja może powodować również mnóstwo problemów, których nie dostrzegają inni. Jak tłumaczy Groven, szczuplejsze i lżejsze ciało przeważnie postrzegane jest pozytywnie. Z drugiej strony, ludzie zaczynają zachowywać się odmiennie w stosunku do kobiety, która poddała się operacji – są bardziej przyjaźni niż wcześniej. Często zadają także bardzo dociekliwe pytania na temat ekstremalnej zmiany masy ciała kobiety.


Negatywna strona szybkiej utraty wagi
Badacze zauważyli, że niektóre kobiety po operacji doświadczyły wzrostu samooceny, były bardziej szczere i twierdziły, że inne osoby chętniej słuchały tego, co miały do powiedzenia, w szczególności w miejscu pracy. Zdaniem Groven, pomimo że są to pozytywne rezultaty, kobiety zdawały sobie sprawę także z tego, że aby móc się nimi cieszyć, musiały przejść operację. Wiele uczestniczek badania po zabiegu czuło zakłopotanie, w szczególności gdy opowiadały o swojej utracie wagi. Niektóre kobiety mówiły innym, że stosowały dietę odchudzającą, ponieważ wstydziły się powiedzieć o operacji bariatrycznej.


Jak zauważa Groven, wiele kobiet miało mieszane uczucia w stosunku do własnego nagiego ciała po operacji, co w dużej mierze wiązało się z luźną skórą – częstym następstwem szybkiej utraty wagi. Skutkowi temu nie poświęca się zbyt wiele uwagi przed zabiegiem – zaznacza autorka badania. Pacjentkom często mówi się, że jest to coś, co można naprawić później. Jednak w rzeczywistości wcale nie jest to takie proste, a kobiety nie są gotowe na konieczność życia z luźną skórą. Chociaż mogą się one poddać operacji usunięcia nadmiaru skóry, Groven podaje, że wiele kobiet nie chce podjąć ryzyka związanego z zabiegiem, który może prowadzić do krwiaków, infekcji i problemów z przyszłymi ciążami.

Zdaniem Groven, po operacji 5 uczestniczek doświadczyło obniżenia jakości życia. Wynikało to z przewlekłych problemów z żołądkiem i jelitami. Uznały one także, że po zabiegu kompletnie brakowało im energii. Wiele badanych wykazywało również negatywny stosunek do jedzenia. Martwiły się one, że zjedzą zbyt dużo lub zbyt mało, lub że zjedzą nieodpowiedni pokarm o nieodpowiedniej porze. Z powodu tych obaw doświadczały zmęczenia, nudności, wymiotów, a nawet intensywnych drgawek.

Niektóre kobiety, które przed operacją miały problem z przejadaniem się, robiły to również po zabiegu, nawet jeżeli nadmierna ilość pokarmu sprawiała, że było im niedobrze. Jak podają same uczestniczki badania, zaburzenia odżywiania nie znikają wraz z zabiegiem.

Czy warto poddać się operacji?
Chociaż znaczna część uczestniczek doświadczała negatywnych myśli i problemów zdrowotnych po operacyjnym leczeniu otyłości, żadna z nich nie żałowała, że się jej poddała. Jak tłumaczy Groven, mówiły one, że obecnie postąpiłyby tak samo i że biorąc pod uwagę własne życie przed operacją, nie miały innego wyjścia.

Podsumowując, autorka badania mówi, że chociaż prawdą jest, że otyłość może prowadzić do zawału serca, cukrzycy i wielu innych komplikacji zdrowotnych, wciąż niewiele wiadomo o długotrwałych skutkach operacji bariatrycznych i związanych z nimi komplikacjach. Z tego powodu w kolejnych badaniach specjalistka zamierza przyjrzeć się pacjentkom 3-10 lat po zabiegu.