Mammografia nie co rok, a co dwa lata

Army Medicine
Kilka lat temu amerykańscy specjaliści z US Preventive Services Task Force zasugerowali, aby mammografię wśród kobiet w wieku od 50 do 74 lat wykonywać nie co roku, a co dwa lata. W najnowszym badaniu naukowcy popierają to twierdzenie, tłumacząc, że test byłby równie skuteczny, a mniejsza częstotliwość jego wykonywania pozwoliłaby zaoszczędzić ok. 4,3 miliarda dolarów rocznie.


Trzy podejścia do profilaktyki raka piersi
Główna autorka badania, dr Laura J. Esserman z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Francisco, popiera także inne założenia specjalistów z USPSTF, którzy twierdzą, że kobiety w wieku od 40 do 49 lat powinny być badane tak często, jak wynika to z czynników ryzyka, a kobiety po 75 roku życia w zależności od posiadanych chorób. Jak zaznacza dr Esserman, w 2010 roku w kierunku raka piersi zbadano około 70% kobiet, co kosztowało blisko 7,8 miliarda dolarów. Podczas gdy część Amerykanek poddaje się badaniu co roku, inne wykonują test raz na dwa lata lub nieregularnie.

W badaniu opublikowanym na łamach magazynu „Annals of Internal Medicine” badacze ocenili trzy możliwe strategie profilaktyczne. Pierwsza, propagowana m.in. przez Amerykańskie Stowarzyszenie Onkologiczne, obejmowała coroczne badania 85% kobiet w wieku 40-84 lata, co według wyliczeń badaczy, rocznie kosztowało 10,1 miliarda dolarów. W drugiej strategii, obowiązującej w wielu krajach europejskich, testy odbywały się co dwa lata wśród 85% kobiet w wieku 50-70 lat, co generowało koszty rzędu 2,6 miliarda dolarów rocznie. W trzecim podejściu, zgodnym z rekomendacjami USPSTF, badaniom poddawało się 85% kobiet, a roczny koszt sięgał 3,5 miliarda dolarów.

Jak zaznaczają badacze, największe obciążenie finansowe związane było z częstością testów, odsetkiem badanych kobiet, kosztem mammografii i odsetkiem kobiet poddawanych mammografii cyfrowej. Zdaniem dr Esserman, wytyczne USPSTF oparte są na najbardziej aktualnych dowodach naukowych. Jak dodaje, konieczne jest wprowadzenie nowego podejścia do profilaktyki nowotworu, które koncentrowałoby się na ryzyku raka piersi.


Na co można przeznaczyć zaoszczędzone pieniądze?
Kwestia możliwości zmniejszenia częstotliwości badań kontrolnych oczywiście jest dość kontrowersyjna. Jednak badacze zaznaczają, że z wyłączeniem grup wysokiego ryzyka, rzadsze testy uznaje się za tak samo skuteczne, dlatego zapragnęli oni porównać koszt obu podejść do profilaktyki raka piersi.

Zdaniem dr Esserman coroczne badania niosą większe ryzyko fałszywie pozytywnych wyników, co może mieć negatywny wpływ na samopoczucie i jakość życia kobiet. Z punktu widzenia zdrowia kobiet, taktyka USPSTF ma sens – dodaje specjalistka. Zdaniem dr Cristiny O'Donoghue z Uniwersytetu Illinois w Chicago, strategia taka może pomóc zaoszczędzić miliardy dolarów, które z kolei mogą zostać wykorzystane w leczeniu kobiet.

Dzięki dodatkowym funduszom można by na przykład zwiększyć odsetek kobiet biorących udział w badaniach, poprawić skuteczność oceny ryzyka nowotworu piersi i opieki nad pacjentkami o wysokim ryzyku zachorowania, zaoferować efektywniejsze konsultacje genetyczne kobietom, w których rodzinie pojawił się rak i zwiększyć jakość badania, wprowadzając nowocześniejszy sprzęt.

Badanie okiem ekspertów
Według dr Joann G. Elmore z Uniwersytetu w Waszyngtonie i Cary P. Gross ze Szkoły Medycznej Yale, autorzy badania w sposób skrupulatny ocenili całkowity koszt badań profilaktycznych w kierunku raka piersi na terenie Stanów Zjednoczonych. Jak dodają, chociaż do wielu badań bazujących na modelach statystycznych można podchodzić ze sceptycyzmem, ponieważ ich wyniki często oparte są na licznych założeniach, ostatnie doniesienia wydają się rozsądne i konserwatywne.

Niemniej jednak dr Elmore i dr Gross wspominają szereg kwestii, których nie wzięto pod uwagę w badaniu. Są to przede wszystkim: poczucie pewności kobiety po badaniu, wczesne wykrywanie zmian chorobowych, które umożliwia wdrożenie większej ilości terapii oraz możliwość uratowania większej liczby istnień. Z drugiej strony, względy ekonomiczne także powinny być brane pod uwagę w trakcie planowania nowych strategii profilaktycznych – podsumowują.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
JANDA 0 0Kremy z kolagenem: nie bierz pierwszego lepszego. To skomplikowany składnik
0 0Podgrzewanie tytoniu mniej szkodliwe od palenia? Badania napawają optymizmem
WYWIAD 0 0Dlaczego faceci nie chcą seksu. Seksuolożka wylicza powody i radzi, jak to zmienić
0 0Słynna fabryka ogłasza zwolnienia grupowe. Miśnieńska porcelana walczy o przetrwanie
O TYM SIĘ MÓWI 0 0"Maska opadła". PiS szuka pieniędzy na swoje obietnice. Oto gdzie wszyscy za nie zapłacimy
0 0Zdrojewski "chlapnął" o jedno zdanie za dużo. PO odcięła się od jego słów