Jak zapach wpływa na uczucie głodu?

E.Yoshio
Najnowsze badanie, przeprowadzone przez Europejską Radę ds. Badań Naukowych i opublikowane na łamach magazynu „Nature Neuroscience”, dowodzi, że zmysł węchu odgrywa istotną rolę w regulowaniu apetytu. Jak tłumaczą specjaliści, inicjuje on szereg mechanizmów w mózgu, które z kolei prowadzą do wzmożonego łaknienia.


Związek pomiędzy głodem, węchem i apetytem
Gdy jesteśmy głodni, nasze ciała wspomagają wydajność zmysłu węchu w celu zwiększenia prawdopodobieństwa znalezienia pożywienia. Jak tłumaczy główny autor badania, dr Giovanni Marsicano, lepszy węch pozwala na skuteczniejsze lokalizowanie źródeł pokarmu, a także zwiększa atrakcyjność poszczególnych zapachów. Mechanizm ten działa na zasadzie pozytywnego wzmocnienia – jeżeli jesteśmy głodni, czujemy więcej i, w konsekwencji, efektywniej odnajdujemy jedzenie, które wydaje nam się atrakcyjniejsze. Jednak jak dotąd nie rozumiano tego, w jaki sposób mózg koordynuje uczucie głodu, zmysł węchu i spożycie.

Dr Marsicano odkrył, że wspomniany powyżej mechanizm inicjowany jest w układzie endokannabinoidowym. Endokannabinoidy są produkowanymi przez organizm związkami chemicznymi, które służą przesyłaniu „wiadomości” pomiędzy komórkami. Tymczasem układ endokannabinoidowy jest siecią receptorów neuronowych, enzymów i endokannabinoidów, która istnieje zarówno w mózgach zwierzęcych, jak i ludzkich. Znajdujące się w nim receptory związane są z uczuciami, takimi jak euforia, niepokój i ból.

W świetle najnowszego badania okazało się, że receptory kannabinoidowe CB1 w mózgu łączą układ nerwowy, który przetwarza zapach (opuszka węchowa), z wyższymi strukturami mózgu związanymi z zapachem (kora węchowa). Uczucie głodu aktywuje receptory CB1, które z kolei aktywują opuszkę i korę węchową. Taki właśnie mechanizm zwiększa naszą wrażliwość na zapach, gdy jesteśmy głodni, co skutkuje wzmożonym apetytem.


Węch ważniejszy niż nam się wydaje
Przyjmuje się, że zwierzęta i ludzie przetwarzają zapach w odmienny sposób – w szczególności jeżeli chodzi o odnajdywanie jedzenia. Jednak zdaniem dr. Marsicana, nie chodzi o to, że ludzie w mniejszym stopniu kierowani są zmysłem węchu niż zwierzęta, a o to, że nasz zmysł powonienia przetwarzany jest na niższym poziomie świadomości niż inne wrażenia zmysłowe.

Aby lepiej zilustrować to zjawisko, autorzy badania posługują się przykładem doboru partnera, w którym człowiek kierowany jest zmysłem węchu. Powonienie jest jednym z najważniejszych zmysłów dla zwierząt, jednak często myślimy, że nie jest aż tak istotny dla ludzi – podkreśla dr Marsicano. Jednak z wielu badań psychologicznych wynika, że w oparciu o zapach podejmujemy wiele ważnych decyzji. Po prostu nie jesteśmy tego świadomi.

Dr Marsicano zauważa, że chociaż istnieją dowody na to, że tetrahydrokannabinol (składnik konopi) może stymulować zarówno zmysł węchu, jak i poczucie głodu u ludzi, w obu przypadkach robi to niezależnie. Nie dowiedziono, aby obie te funkcje były połączone. Co więcej, jak tłumaczy specjalista, u osób z zaburzeniami odżywiania, np. pacjentów z otyłością lub anoreksją, zależność ta może być odwrotna. Wrażliwość na zapach może być u nich większa lub mniejsza niż u innych ludzi.

Rola zapachów w decyzjach żywieniowych
Ostatnio badacze zauważyli jeszcze jeden sposób interakcji węchu, apetytu i mózgu. Naukowcy z Uniwersytetu Burgundzkiego w Dijon odkryli, w jaki sposób ułatwić można podejmowanie zdrowych decyzji żywieniowych. Okazało się, że wąchając owoc przed wybraniem pokarmu, który spożyjemy, chętniej skłonimy się ku zdrowszej opcji (nawet jeżeli na drugim talerzu umieścimy deser).

Jak tłumaczą psycholodzy, którzy przeprowadzili badanie na 115 ochotnikach, odkrycie ukazuje, jak wielki wpływ na nasze wybory żywieniowe ma zapach. Biorący udział w teście ludzie podejmowali decyzje nieświadomi tego, że w ich otoczeniu rozpylany był owocowy aromat.

W jeszcze innym badaniu dowiedziono, że zapach jedzenia może regulować apetyt i sytość. Podczas gdy niektóre aromaty zwiększają chęć jedzenia poprzez stymulację wydzielania śliny, uwalnianie kwasów żołądkowych i insuliny, inne hamują apetyt. Jak piszą naukowcy w magazynie „Regulatory Peptides”, spożywanie i wyczuwanie zapachu ciemnej czekolady może zmniejszyć łaknienie. Co więcej, dowodzą oni, że aromat tego produktu jest nawet skuteczniejszy niż jego smak.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
O TYM SIĘ MÓWI 0 0Wypadek autokaru na Słowacji. Był tak tragiczny, że głos zabrała nawet Čaputová
0 0Ostra jazda, czyli co naprawdę z Arabią Saudyjską chce zrobić przebojowy następca tronu?
0 0"Terrorysta to ktoś taki...". Sikorski przeprowadził poruszający wywiad z Adamowicz
0 0"W Senacie wraca normalność". Nitras pokazał, co się zmieniło tuż po wyborze Grodzkiego
WYWIAD 0 0Wyślij kartkę do 5-letniej Natalki! Mama przekłada święta i prosi internet o pomoc
0 0Nigdy nie ma tyle czasu, ile trzeba? Oto, co trzeba zrobić, żeby wyrabiać się z zadaniami w pracy
0 0Mamy najgorszych szefów w Europie. To, co fundują rodzicom, woła o pomstę do nieba
0 0Pamiętaj o tym ubezpieczając mieszkanie. To dodatek, który może zrobić sporą różnicę
DADHERO.PL 0 0Co się dzieje, gdy wrzucasz do sieci zdjęcia swoich dzieci? Zanim to zrobisz, przeczytaj ten tekst
Actina Pact 0 0Dzisiaj tworzą zaplecze polskiego e-sportu. Wcześniej Actina celowała w nieco inny target
0 0Europejskie roboty przegrały z robotami azjatyckimi. Adidas zamyka fabrykę w Europie
0 0Oprócz próśb były groźby? Klich o tym, w jaki sposób PiS miało walczyć w Senacie
0 0PiS rakiem wycofuje się z Piotrowicza. Nieoficjalnie: Duda zgłosi kontrkandydata
Unum 0 0Żyjemy jakbyśmy byli nieśmiertelni. Te dane nie pozostawiają jednak złudzeń
dad:HERO 0 0Najdroższy zegarek świata został sprzedany za absurdalną kwotę. Ten, kto go kupił, ma dobre serce
POLECAMY 0 0Polacy sprzątają Himalaje. Andrzej Bargiel wziął worki i poszedł na lodowiec. "Ilość śmieci szokuje"