Kobiety częściej mają problemy z nadgarstkiem

Eddi 07 - Free Stock
Zespół kanału nadgarstka jest schorzeniem, które może w znacznej mierze utrudniać normalne funkcjonowanie. Jego objawy obejmują drętwienie, mrowienie, ból kciuka, palca wskazującego, środkowego oraz części serdecznego, który może zaburzać sen. Z czasem u chorego mogą się pojawić trudności z chwytaniem i trzymaniem przedmiotów. Chociaż schorzenie ujawnia się przeważnie między 40 a 60 rokiem życia, dotykać może także młodszych ludzi. Co ciekawe, problem ten trzykrotnie częściej występuje u kobiet.


Objawy choroby
Jak zaznacza chirurg plastyczny, lek. med. Marcin Nowak, dolegliwości dotyczyć mogą samego nadgarstka lub promieniować do przedramienia, łokcia bądź też barku. Ból może mieć różną siłę, lecz przeważnie pojawia się w nocy, co utrudnia sen. Z tego powodu osoby chore często odczuwają zmęczenie i niewyspanie. Ma to oczywiście ogromny wpływ na ich funkcjonowanie w czasie dnia – mówi lekarz.


Wraz z postępem choroby mogą się pojawić jeszcze większe problemy z czuciem i wykonywaniem dokładnych ruchów. Objawy te pojawiają się wskutek ucisku na nerw pośrodkowy, który przebiega przez kanał nadgarstka. Do choroby przyczyniać się mogą konkretne czynniki, takie jak zaburzenia hormonalne, cukrzyca, alkoholizm, ciąża czy reumatoidalne zapalenie stawów – wymienia dr Nowak.


Dlaczego choroba częściej dotyka kobiety?
Być może dlatego, że posiadają one mniejsze nadgarstki i, co za tym idzie, węższe kanały nadgarstka. Z badań wynika, że choroba częściej rozwija się u kobiet stosujących leki hormonalne oraz u osób z nadmierną wagą. W wielu przypadkach niemożliwe jest jednak określenie precyzyjnej przyczyny problemu.


U kobiet ciężarnych schorzenie może dotknąć obu nadgarstków. Jednak zespół kanału nadgarstka, który rozpoczyna się w okresie ciąży, zwykle przebiega łagodnie i nie wymaga leczenia. Chociaż przeważnie schorzenie samoistnie przemija po porodzie, objawy mogą utrzymywać się przez 6 miesięcy lub dłużej.

Z drugiej strony, u niektórych kobiet problem pojawiać się może po urodzeniu dziecka lub w okresie menopauzy. Należy także pamiętać, że kobiety obarczone są wyższym ryzykiem chorób autoimmunologicznych niż mężczyźni. Tymczasem schorzenia te są ściśle powiązane z zespołem kanału nadgarstka.

Czynniki ryzyka zespołu kanału nadgarstka
Posiadanie nadwagi także znacznie zwiększa ryzyko rozwinięcia problemu. Większa masa ciała redukuje szybkość przepływu nerwowego w kierunku dłoni. Otyłość związana jest również ze słabszą sprawnością fizyczną, co także może zwiększać ryzyko choroby. Analiza pochodząca z 2005 roku wskazała, że waga jest silnie powiązana z występowaniem choroby u pacjentów poniżej 63 roku życia, jednak może nie być aż tak istotnym czynnikiem u osób starszych.

Wysokim ryzykiem zachorowania obarczeni są również pracownicy, którzy nieustannie używają rąk oraz nadgarstków, w szczególności gdy pracują w chłodnych temperaturach i posiadają konkretne schorzenia współistniejące. Są to przede wszystkim osoby spędzające znaczną ilość czasu, pisząc na klawiaturze lub wykonując szczególnie ciężkie prace fizyczne. Narażeni na zespół kanału nadgarstka, a także inne problemy z mięśniami i nerwami dłoni, górnej części tułowia i szyi są również muzycy. W jednym z badań okazało się, że 20% spośród nich narzeka na dolegliwości w obrębie dłoni i nadgarstków.

Leczenie problemów z nadgarstkiem
Na szczęście zespół kanału nadgarstka można leczyć. W początkowym stadium jego rozwoju stosuje się fizykoterapię oraz leki sterydowe. Chorym zaleca się zwykle unikanie obowiązków domowych i zawodowych, które mogą nasilać objawy schorzenia. Ważne jest także, aby kontrolować współistniejące choroby, przyczyniające się do zespołu kanału nadgarstka, np. dążyć do zmniejszenia stanu zapalnego w przypadku reumatoidalnego zapalenia stawów.

Przy większym zaawansowaniu choroby podejmowane jest leczenie operacyjne, polegające na poszerzeniu kanału nadgarstka. Przynosi ono całkowite wyleczenie połowie pacjentów, a 40% ‒ widoczną poprawę. Wiele badań wskazuje, że operacja jest najlepszą opcją w przypadku zaawansowanej choroby. Jest ona także zalecana pacjentom cierpiącym na schorzenia współistniejące, takie jak cukrzyca.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
O TYM SIĘ MÓWI 0 0Selma Blair walczy z nieuleczalną chorobą. Oto 5 rzeczy, jakich aktorka nauczyła nas o cierpieniu
WYWIAD 0 0"PE z pewnością nie będzie zamykał oczu". Burzliwa debata o zakazie edukacji seksualnej w Polsce

POZNAJ DADHERO.PL

0 0Netflix grozi palcem – ta zapowiedź może oznaczać zmianę zasad na jakich korzystasz z serwisu
DADHERO.PL 0 0"Nie jestem Tonym Hawkiem..." Adam Malita, pionier deskorolki w Polsce, o sporcie i ojcostwie
0 0"World of Fire" z Wichłacz i Kotem. Serial BBC pokazuje wojenny koszmar nie tylko Polaków
WYWIAD 0 0Mierzy 122 cm i znacie ją z "Mam talent". Opowiada, dlaczego w "Na Wspólnej" nie ma niskorosłych

O TYM SIĘ MÓWI

0 0"Nie czuję się urażona". Ma 23 lata, działa w partii Korwina. Opowiada, jak traktowane są kobiety
0 0PiS testuje naszą demokrację, a Lewica... Biedroń i spółka żyją wyborem Mistera Sejmu
0 0Meghan i Harry szczerzy do bólu. Wywiad poruszył Anglię, ale nie wszystkim się spodobał
0 0W sukces tej Polki nikt nie wierzył. Uparła się i stworzyła rewolucyjny krem antysmogowy
0 0Więzienie za edukację seksualną to nie wszystko. 5 rzeczy, które PiS może chcieć przykryć
0 0"Justin ma specjalne miejsce w naszych sercach". Wymowny komentarz Tuska do wydarzeń w Kanadzie