O autorze
Bartłomiej Krawczyk, wielbiciel nauki, a w szczególności geologii. Researcher ciekawostek naukowych, którymi uwielbia się dzielić i aktywny bloger.
Fascynują go wulkany, kataklizmy naturalne, najbardziej niedostępne zakątki Ziemi, Kosmos i jego sekrety oraz siła ludzkiego umysłu, która pcha nasz świat
do przodu. Pod adresem wulkanyswiata.blogspot.com prowadzi pierwszy polski popularnonaukowy blog o wulkanach i zjawiskach pokrewnych. Lubi horror i ciężkie brzmienia. Od czasu do czasu będzie zamieszczał recenzje filmowe i muzyczne.

Climate Reality Project - jak edukować o zmianie klimatu [wywiad]

Uczestnicy treningu w Berlinie.
Uczestnicy treningu w Berlinie. Climate Reality Project
W przypadku tak złożonego problemu jak antropogeniczne globalne ocieplenie niezwykle ważna jest odpowiednia edukacja na szczeblu lokalnym oraz prostowanie wielu szkodliwych i trwale zakorzenianych w umysłach wielu osób mitów związanych ze zmianą klimatu. Ciekawą inicjatywą z tym związaną jest Climate Reality Project Ala Gore'a. Rozmawiam z uczestniczką treningu aktywistów w Berlinie, Weroniką Krawczyk, studentką rozwoju gospodarczego na Uniwersytecie w Reading oraz stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie Harvarda.


Czym jest the Climate Reality Project?

Climate Reality Project to globalna inicjatywa, której kreatorem i motorem jest czterdziesty piąty wiceprezydent USA Al Gore. Jest on obecnie jednym z największych światowych autorytetów wśród polityków w zakresie problemu globalnego ocieplenia klimatu. Za swoje działania w tym zakresie został on w 2007 roku uhonorowany Pokojową Nagrodą Nobla. Głównym celem inicjatywy Climate Reality Project jest uświadamianie poprzez edukację społeczeństw wszystkich krajów świata na temat istoty problemu zmian zachodzących w kilmacie. Świadoma masa krytyczna czyli inaczej mówiąc dobrze poinformowane społeczeństwo jest najistotniejszym elementem jego rozwiązania. Dlaczego? Po pierwsze, poprzez zmianę swoich nawyków każdy z nas może mieć swój mały wkład w rozwiązanie problemu na poziomie mikro. Działania na poziomie mikro składają się natomiast na efekty na poziomie makro. Po drugie, świadome społeczeństwo jest w stanie rozliczyć polityków za ich podejście do tematu, oraz za działanie na szczeblu krajowym i globalnym w tej kwestii lub jego brak.

Dlaczego zdecydowałaś się przystąpić do treningu aktywistów Projektu w Berlinie?

Przede wszystkim jestem zainteresowana tematem zmian klimatu oraz wszelkich problemów związanych z szeroko pojętą dewastacją Ziemi, wliczając wycinanie lasów tropikalnych będących jej płucami, czy tez zaśmiecanie naszej planety i jej oceanów plastikiem. Temat globalnego ocieplenia był mi znany lepiej w kontekście Arktyki. Przerażające były fakty, do których dotarłam szukając materiałów do pracy pisemnej na ten temat. Al Gore, inicjator tego projektu jest dla mnie natomiast jednym z autorytetów w dziedzinie ochrony środowiska. Bardzo ucieszyłam się gdy dowiedziałam się, że szkolenie do jego projektu po długiej przerwie ponownie będzie organizowane w Europie i natychmiast na nie aplikowałam.

Jakie są główne założenia projektu? Czy możesz je pokrótce przybliżyć?

Jak wspomniałam idea tego projektu polega na kształtowaniu świadomości w społeczeństwie na temat ocieplenia klimatu na poziomie oddolnym. Łącznikami pomiędzy organizacją Climate Reality Project i społeczeństwem są tak zwani Climate Reality Leaders. Są to wolontariusze, którzy są szkoleni osobiście przez wiceprezydenta Gore’a podczas spotkań organizowanych w różnych miastach na świecie. Liderzy po takim szkoleniu dysponują wiedzą a także instrumentami; w tym słynną prezentacją samego wiceprezydenta Gore’a, których mogą używać jako bazy i modyfikować w zależności od potrzeb. To właśnie liderzy poprzez przekazywanie wiedzy, którą zdobyli na szkoleniu innym osobom z kręgu swojego otoczenia wykonują swego rodzaju pracę u podstaw. Na chwilę obecną organizacja wykształciła 17 tysięcy wolontariuszy, którzy są obecni w 136 krajach świata, gdzie wykonują pracę natury oświatowej.


Na czym polega trening w ramach Climate Reality Project? Jakie zadania stoją przed uczestnikami?

Szkolenie w ramach Climate Reality Project trwa trzy pełne dni. Uczestnicy biorą udział w wykładach, dyskusjach panelowych a także szkoleniach doskonalących kompetencje menedżerskie i komunikacyjne. Ważnym elementem jest również networking. Wykłady i dyskusje mają za cel przybliżyć słuchaczom problematykę globalnego ocieplenia klimatu oraz obecną sytuację w tym temacie. Natomiast warsztaty prowadzone przez specjalistów i praktyków pomagają zapoznać się z praktyczną stroną realizacji zadań, z którymi muszą zmierzyć się wolontariusze.


Dlaczego edukacja ludzkości odnośnie antropogenicznych zmian klimatycznych jest tak ważna?

Al Gore powiedział w Berlinie piękne i trafnie, że my ludzie mamy tendencję do niedoceniania oczywistych rzeczy, za które nie musimy płacić. Środowisko naturalne i wszystkie jego komponenty to jest powietrze, flora, fauna czy morza i oceany są dobrami publicznymi, które co do zasady nas nic nie kosztują i uważamy je dlatego za oczywistość. Myślę, że dlatego też zasadniczo bagatelizujemy temat problemów z nimi związanych. Ziemia jest perfekcyjnym systemem procesów i współzależności, a człowiek i cywilizacja, którą stworzył są niestety odpowiedzialni za niszczenie tego systemu. Skutki ocieplenia klimatu są już widoczne gołym okiem. Ostatnie cztery lata z rzędu były w Europie najcieplejszym okresem odkąd dokonywane są pomiary. Ale efekty globalnego ocieplenia to nie tylko coraz wyższe temperatury notowane w różnych zakątkach świata. To także rosnąca liczba coraz silniejszych anomalii pogodowych takich jak ulewne deszcze, smugi opadowe, trąby powietrzne czy huragany. To także obce egzotyczne gatunki przenoszące się do Europy i nierzadko zagrażające swoim Europejskim odpowiednikom a nawet człowiekowi jak na przykład komar tygrysi przenoszący groźne choroby. Dlatego ważne jest by o nim mówić, bo ocieplenie klimatu już dotyka nas wszystkich w mniej lub bardziej bezpośredni sposób.

Które z krajów europejskich emitują najwięcej CO2, a które najmniej?

Największym emitentem dwutlenku węgla w Europie są Niemcy. Nie bez powodu szkolenie, w którym uczestniczyłam było zorganizowane właśnie tam. Po Niemczech są Wielka Brytania, Francja, Włochy oraz Polska. Polska jest więc w Europejskiej czołówce emitentów! Dlaczego?

Ponieważ głównym surowcem naturalnym wykorzystywanym w elektrowniach do produkcji prądu dalej jest węgiel! Na drugim końcu listy natomiast znajdują się relatywnie małe kraje: Łotwa, Cypr, Luksemburg, Słowenia oraz Litwa.

Jak sądzisz dlaczego tak wiele osób neguje istnienie globalnego ocieplenia?

Negacja globalnego ocieplenia wynika przede wszystkim z braku świadomości wśród krytycznej masy wybierającej polityków. Stanowisko nauki w tym temacie jest jednoznaczne. Globalne ocieplenie jest faktem, a my musimy zrobić wszystko by powstrzymać tą tendencję. Świadome społeczeństwo wybiera świadomych i zaangażowanych polityków a także rozlicza ich ze składanych obietnic. Dlatego inicjatywy typu Climate Reality Project i ich edukacyjna funkcja są bardzo ważne.

Jakie wrażenie wywarł na tobie Al Gore, założyciel projektu?

Wspomniałam już, że wiceprezydent Gore jest dla mnie autorytetem jako działacz w temacie ochrony środowiska, ale też jako polityk. Dlatego spotkanie z nim podczas wydarzenia w Berlinie było dla mnie niesamowitym przeżyciem. Podziwiam jego charyzmę oraz zaangażowanie osobiste i emocjonalne w temat zmian klimatycznych. Podczas swojego dwugodzinnego wykładu mówił bez zająknięcia, ale też bez łyka wody o problemach globalnego ocieplenia. Z każdym kolejnym jego wystąpieniem na konferencji utwierdzałam się w przekonaniu, że poświęcił on życie tematowi globalnego ocieplenia. Al Gore wspominał, że już jako początkujący członek Kongresu zadawał pytania na temat zmian klimatu wprawiając tym innych polityków w konsternację.

Jakie kroki na szczeblu lokalnym należy podjąć, aby edukować ludzi i prostować mity związane z globalnym ociepleniem?

Praca natury oświatowej na szczeblu lokalnym jest najważniejsza w całym procesie. Nie chodzi tutaj jedynie o dialog z osobami decyzyjnymi na tym szczeblu, ale również na przykład o edukację w szkołach, ponieważ to tam kształtują się wzorce zachowań młodych ludzi. Poza tym, nieformalna rozmowa z rodziną czy ze znajomymi pomaga rozwiać wątpliwości i obalić pokutujące mity.Co tobie dało uczestnictwo w treningu w Berlinie? Czy poleciłabyś taką aktywność osobom ze świadomością ekologiczną?

Na szkolenie do Berlina pojechałam jako świadoma tematu osoba. Pozwoliło mi ono jednak poszerzyć i uporządkować moją wiedzę na ten temat. Prezentacja wiceprezydenta Gore’a była tak sugestywna, że momentami aż szokująca. Al Gore robi rzecz jedyną w swoim rodzaju, bo jako polityk ma świadomość, że tylko społeczeństwo ma możliwość wywierania wpływu na polityków w celu forsowania skomplikowanych politycznie zmian. Climate Reality Project jest idealny nie tylko dla osób ze świadomością ekologiczną, ale też dla osób chcących zdobyć wiedzę na ten temat, by zmienić swoje życie a także zmieniać życie innych.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

EXPOSE MORAWIECKIEGO

TYLKO W NATEMAT 0 0Natychmiastowa weryfikacja expose Morawieckiego. O tym premier nigdy wam nie powie
INN:Poland 0 0Co tak naprawdę obiecał Morawiecki? Rząd dzielnie zajmie się problemami, które sam stworzył
O TYM SIĘ MÓWI 0 0Nie chcemy nudy, chcemy DRAMY. Ten odcinek "Rolnik szuka żony" zaspokoił odwieczną ludzką potrzebę
RECENZJA 0 0Bez coming outu Elsy, ale wciąż "ma tę moc". O "Krainie lodu 2" znów będzie głośno
O TYM SIĘ MÓWI 0 0"Twardy zawodnik" rezygnuje z prawyborów w PO. Kidawa-Błońska nie ma już rywali
0 0Pomaska sprowadza premiera na ziemię. Oto manipulacje z expose
POLECAMY 0 0Nigdy się nie poddawaj – tego uczy kino. 10 tytułów, które powinien zobaczyć każdy mężczyzna
Volvo 0 0W mieście Volvo ci więcej. Kompaktowy XC40 to SUV gotowy na (prawie) wszystko
0 0Modest Amaro otwiera kolejną restaurację. “To będzie coś unikalnego”
INNPoland 0 0Lodowe księżyce i wiatr słoneczny. Człowiek w kosmosie to nic przy tych misjach
0 0Ziobro odwraca kota ogonem po wyroku TSUE. "To bardzo dobre rozstrzygnięcie"
0 0Niewiarygodny atak Dudy na sędziów po wyroku TSUE. Dopatrzył się "ukrytego stanowiska"
DADHERO.PL 0 0"Dziwne spojrzenia, złośliwe komentarze..." Tak wygląda życie ojców samotnie wychowujących dzieci
0 0Przez dwa miesiące byłam streamerką gier. Oto, czego się nauczyłam
dadHERO 0 0Prawie półtora miliona złotych na polską planszówkę. Skąd ten sukces gry "Beyond Humanity:Colonies"?
0 0Najmłodsza miliarderka się bogaci. Poruszenie w świecie mody
WYWIAD 0 0"Żenujące". Były sołtys Rytla nie ukrywa, co myśli o reportażu Superwizjera o Beacie Szydło
0 0Afera podkarpacka. Zatrzymano byłych funkcjonariuszy CBŚP i CBA